Росія скоріше за все погодиться продовжити "зернову ініціативу" ще на 60 днів. Але це буде залежати від перемовин щодо іншої пакетної угоди між РФ і ООН.
Про це на брифінгу сказала координаторка Ради експортерів та інвесторів Ольга Трофімцева.
"З одного боку, джерела в російському уряді, які дотичні до перемовин говорять про те, що скоріш за все РФ погодиться на подовження, але всього на 60 днів. І це буде залежатиме від прогресу перемовин щодо іншої пакетної угоди між РФ і ООН. З іншого боку ми продовжуємо чути офіційні стейтменти, які говорять про те, що РФ не бачить сенсу продовжувати угоду після 18 травня. Тому що її вимоги та умови щодо цієї угоди не виконуються", — сказала координаторка Ради експортерів та інвесторів.
За її словами РФ як маніпулює тим, що нібито їй заважають експортувати добрива та аграрну продукцію.
"Тут як завжди відбувається маніпуляція. Ми чуємо постійно зараз про те, що РФ хтось заважає експортувати її аграрну продукцію та добрива. Цифри говорять абсолютно інше за 2022 рік. І що стосується експорту пшениці, в тому числі краденої. І що стосується добрив. Все у Росії добре. Попри те, що є фінансові санкції. Санкції, які стосуються страхових механізмів ускладнюють експорт для Росії. Але напряму, скажімо так, якогось впливу, заборон чи обмежень щодо аграрного експорту, добрив з РФ на сьогодні немає", — каже Ольга Трофімцева.
Проте, додає Трофімцева, влада РФ наполягає на своєму.
"Вони наполягають на тому, що є декілька моментів, які мають стати передумовою для того, щоб РФ погодилась продовжити зернову угоду. В першу чергу йдеться про перепідключення "Росссельхозбанка" до міжнародних систем розрахунків SWIFT. Щоб один з турецьких державних банків став посередником. До того ж Росія хоче відновити й імпорт техніки та запчастин до неї. Тому на сьогодні ми маємо таку підвішену ситуацію щодо зернового коридору", — констатувала Трофімцева.
Міністерство оборони Туреччини за підсумками дводенної зустрічі багатосторонніх перемовин за участю України, Туреччини, Росії та представників ООН щодо зернової ініціативи”, які тривали з 10-11 травня інформувало, що продовження угоди не ухвалили, а перемовини триватимуть.
Що відомо про "зернову угоду"
22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.
29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.
2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".
17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.
19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.
26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору"
Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"
У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".
Українські журналісти встановили місце вибуху під час нічної атаки надводних БПЛА в окупованому Севастополі. На противагу заявам окупаційного губернатора міста Михайла Развожаєва, у мережі є фото та відео з місця події, де видно, що вибухнуло саме у Стрілецькій бухті.
У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.
У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".