"Зернова ініціатива": у Стамбулі не ухвалили продовження угоди — Міноборони Туреччини

"Зернова ініціатива": у Стамбулі не ухвалили продовження угоди — Міноборони Туреччини

Доповнено
Зустріч у Стамбулі щодо "зернової угоди" 10-11 травня 2023 року
. Зустріч у Стамбулі щодо "зернової угоди" 10-11 травня 2023 року. Фото: з сайту Міноборони Туреччини

Багатосторонні перемовини за участю України, Туреччини, Росії і представників ООН щодо “зернової ініціативи” продовжаться. Про це інформує Міністерство оборони Туреччини за підсумками дводенної зустрічі сторін. Угоду про продовження “зернової ініціативи” під час зустрічі не ухвалили.

"Сторони домовилися продовжити роботу під проводом Туреччини на технічному рівні у чотиристоронньому форматі, щоб “зернова ініціатива продовжила свою ефективну діяльність у найближчий період", — йдеться у повідомленні.

Як заявили у Міноборони Туреччини протягом двох днів, 10 і 11 травня,  “відбулися корисні зустрічі з конструктивними підходами сторін”.

“Сторони висловили позитивний підхід щодо координації повернення наших торговельних суден та їхніх екіпажів, які застрягли в українських портах через конфліктні умови, до планування та проведення евакуаційної діяльності. Крім того, домовилися, що ця операція стане зразком для евакуації суден з інших країн, які застрягли в українських портах, і підтримає роботу, яка буде проводитися в цьому напрямку в найближчий період”, — йдеться у повідомленні.

У Міноборони Туреччини також наголошують, що з дня підписання угоди відзначається позитивний прогрес в Чорноморській зерновій ініціативі, яка “зробила значний внесок у стабільність цін на продовольство в усьому світі та має життєво важливе значення з точки зору світового постачання продовольства та безпеки”.

Як коментують дводенні перемовини щодо "зернової ініціативи" в Україні

Як пояснив віцепрем'єр-міністр з відновлення України — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков, подальші консультації щодо розблокування Ініціативи будуть продовжені в онлайн-форматі.

За словами Кубракова, ООН та Туреччина як підписанти ініціативи мають розуміння, що зернова ініціатива критично важлива для світової продовольчої безпеки та має стабільно функціонувати.

Українська делегація в черговий раз наголосила, що “зернова ініціатива” має бути продовжена на більший термін та розширена, пояснив міністр.

“Це дасть прогнозованість та впевненість як світовому, так і українським ринкам. Але, перш за все, потрібно відновити реєстрацію вхідного флоту та проведення інспекцій без штучних затримок та відповідно до процедур Спільного координаційного центру (СКЦ)”, — заявив Кубраков.

Що кажуть про "зернову угоду" в Росії

Якщо до 18 травня не вдасться досягти консенсусу щодо зернової угоди з урахуванням російських вимог, вона припинить існування, заявив заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін. Про це повідомляють "РИА Новости".

За словами Вершиніна, “просування в питанні перепідключення “Россельхозбанка” до SWIFT немає, від ООН лунають скептичні оцінки”.

Він також заявив, що Росія нібито продовжує стикатися з бар'єрами в експорті сільгосппродукції та “не може миритися з лицемірством і подвійними стандартами”.

Напередодні очільник МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу припустив, що за підсумками зустрічі сторін термін дії "зернової угоди" може бути продовжено на два місяці.

"Чорноморська зернова ініціатива, термін дії якої незабаром закінчується, може бути продовжена ще на два місяці на зустрічі між делегаціями Туреччини, Росії, України та ООН у Стамбулі", — сказав Чавушоглу.

Раніше у Міноборони Туреччини повідомили, що двосторонні та багатосторонні зустрічі були заплановані на 10 та 11 травня між представниками країн та ООН. У них планували обговорити:

  • продовження угоди про Чорноморську зернову ініціативу для експорту сільськогосподарської продукції з України, який є життєво важливим для глобальної харчової безпеки
  • безпечну евакуацію турецьких суден та екіпажів, які "застрягли в українських портах" через повномасштабну війну

8 травня Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України повідомляло, що Росія відмовилася реєструвати судна на вхід та інспектувати їх у рамках "зернової угоди". Таким чином РФ блокує експорт зерна.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору"

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

Українські журналісти встановили місце вибуху під час нічної атаки надводних БПЛА в окупованому Севастополі. На противагу заявам окупаційного губернатора міста Михайла Развожаєва, у мережі є фото та відео з місця події, де видно, що вибухнуло саме у Стрілецькій бухті.

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

На початок