30 років Декларації про державний суверенітет. Факти про документ

30 років Декларації про державний суверенітет. Факти про документ

30 років Декларації про державний суверенітет. Факти про документ
Суспільне

16 липня 1990 року Верховна рада Української РСР ухвалила "Декларацію про державний суверенітет УРСР", який проголошував "верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх стосунках".

Суспільне зібрало факти, які допоможуть зрозуміти, що проголошувала Декларація та чому цей документ такий важливий.

Україна однією з перших оголосила про намір вийти з СРСР

Україна була однією з перших країн СРСР, яка оголосила про намір вийти з Радянського Союзу. Декларація приймалася в роки розпаду СРСР.

11 березня 1990 року Литва проголосила свою незалежність від СРСР, також активно готувалися до відновлення незалежності Латвія та Естонія. 12 червня 1990 року була прийнята Декларація про державний суверенітет і Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки.

357 депутатів підтримали декларацію

За Декларацію проголосували 357 депутатів, зокрема абсолютна більшість комуністів. Проти проголосували всього четверо.

30 років Декларації про державний суверенітет. Цікаві факти про документ
Державна архівна служба України

Практично всі положення Декларації суперечили чинній на той час Конституції УРСР.

Декларація – один із перших кроків до незалежності

Документ фактично був програмою розбудови незалежної держави та дав поштовх і напрямок процесу її створення. Декларація проголошувала самостійність України у розв'язанні питань економіки, науки, освіти, культурного і духовного розвитку української нації.

Також документ проголошував право України безпосередньо реалізувати відносини з іншими державами, укладати з ними договори, обмінюватися дипломатичними, консульськими, торговельними представництвами.

Україна – нейтральна держава

Україна декларувала статус нейтральної держави, яка не братиме участі у військових блоках і зобов'язується дотримуватися трьох неядерних принципів: не застосовувати, не виробляти і не набувати ядерної зброї.

16 липня було Днем незалежності

Того ж дня, коли депутати проголосували за Декларацію, було ухвалено постанову “Про день проголошення незалежності України”.

"Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє: вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України", – витяг із постанови.

16 липня стало святковим та вихідним днем на території України. Відзначалося це свято всього один рік – у 1991.

30 років Декларації про державний суверенітет. Цікаві факти про документ
Український інститут національної пам’яті

20 лютого 1992 року постановою Верховної ради дата Дня незалежності була перенесена з 16 липня на 24 серпня.

Проголошувалося українське громадянство

У Декларації проголошувалося, що Україна має своє громадянство, де "всі громадяни рівні перед законом, незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної приналежності, статі, освіти, політичних поглядів, релігійних переконань, роду і характеру занять".

Читайте також: "Як приймали Конституцію України. Тисячолітня хроніка подій"
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди