Зеленський підписав закон, згідно з яким деякі категорії увʼязнених можуть бути мобілізовані

Зеленський підписав закон, згідно з яким деякі категорії увʼязнених можуть бути мобілізовані

Зеленський, мобілізація засуджених
Президент України Володимир Зеленський. ОПУ

Президент Володимир Зеленський сьогодні, 17 травня, підписав закон №11079-1 про інститут умовно-дострокового звільнення людей від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні України. Зокрема цей документ дозволяє деяким категоріям ув'язнених мобілізуватися до лав ЗСУ.

Картка законопроєкту з підписом глави держави опублікована на сайті Верховної ради.

Відтепер у засуджених з'явиться можливість вийти на волю за умовно-достроковим звільненням, аби служити у Збройних силах України на контрактній основі.

Але згідно з законом, такою можливістю можуть скористатися тільки ті, кому присудили обмеження або позбавлення волі за "нетяжкими" статтями.

Водночас ув'язнені за умисне вбивство двох або більше людей, зґвалтування, сексуальне насильство та злочини проти основ національної безпеки мобілізуватися не зможуть. Також замінити відбуття покарання на військову службу не дозволяється засудженим за корупційні злочини.

Що відомо про мобілізацію засуджених

13 березня у Верховній раді зареєстрували законопроєкт №11079 про звільнення засуджених для служби за контрактом у Збройних силах України. 10 квітня парламент у першому читанні підтримав цей документ.

8 травня Верховна рада ухвалила законопроєкт №11079-1 про мобілізацію деяких категорій засуджених. Ув'язнені, які висловлять бажання бути мобілізованими, зможуть піти служити після рішення суду та проходження ВЛК. Але до завершення їхнього терміну покарання має бути не більше трьох років.

Не можуть бути мобілізовані ув'язнені за злочини:

  • проти основ національної безпеки України
  • умисне вбивство двох або більше осіб, або поєднане із зґвалтуванням
  • сексуальне насильство (статті 152-156/1)
  • засуджені за тероризм, за частиною четвертою статті 286/1 Кримінального кодексу України (ДТП в стані сп'яніння і з загиблими), якщо такі судимості не погашені або не зняті в установленому законом порядку
  • ті, хто посягав на життя правоохоронців
  • ті, хто вчинив особливо тяжкі корупційні порушення
  • ті, хто займав особливо відповідальне становище незалежно від статті злочину (міністри, депутати, їх заступники та помічники тощо).

Наприкінці лютого заступниця міністра юстиції України Олена Висоцька пояснювала, що уряд у першу чергу розглядає можливість залучення до ЗСУ тих засуджених, які вже відбули покарання. За її словами також розглядався варіант, щоб ув'язнені або люди з судимістю виконували допоміжні функції у війську, і це б було "доречніше, ніж просто перебувати у в'язниці".

Раніше голова Міністерства юстиції України Денис Малюська запропонував мобілізувати засуджених без їх згоди, заявивши, що захищати країну — це обовʼязок кожного.

За даними пенітенціарної статистики Ради Європи, станом на січень 2020 року, кількість ув'язнених в Україні складала 52 609 людей.

На початок