Зеленський: Розмова з президентом Китаю була важливою, але про особисту зустріч не йшлося

Зеленський: Розмова з президентом Китаю була важливою, але про особисту зустріч не йшлося

Президент України Володимир Зеленський
. Президентка Словаччини Зузанна Чапутова, президент України Володимир Зеленський і глава Чехії Петр Павел, Київ, Україна, 28 квітня 2023 рік. Фото: ОПУ

Під час телефонної розмови з лідером Китаю Сі Цзіньпіном можливість особистої зустрічі не обговорювалась. Але розмова була важливою.

Про це сказав президент України Володимир Зеленський на брифінгу під час зустрічі з президентами Чехії та Словаччини, передає кореспондентка Суспільного.

"У нас відбулася важлива розмова, що стосується майбутніх зустрічей про це ми не говорили. Щодо важливих речей, про які ми говорили — це ядерна безпека, для нас в цілому дуже важливо, щоб залучити її в наш формат "формули миру", яку ми запропонували світу заради безпеки на території Європи та світу", — сказав Володимир Зеленський

Президент додав, що також обговорювалась територіальна цілісність України.

"Говорили про територіальну цілісність України, про повагу до статусу ООН, про наш суверенітет, включаючи Крим і Донбас, згідно з кордонами 91-го року — про все це говорили. Я вважаю, що це дуже важливо" — підкреслив Зеленський.

За його словами він закликав Сі Цзіньпіня разом з іншими країнами тиснути на РФ у питанні повернення викрадених українських дітей та обміну військовополоненими.

"Ще обговорили зернову угоду і блокування Чорного моря. Це питання виживання не тільки України, а й багатьох країн світу. Мені здається, що з Китаєм це пов’язано дуже сильно, бо до війни ми були, мабуть, найбільшим експортером зерна в Китай. І тому всі зацікавлені в цьому країни також повинні тиснути на РФ з цього приводу, включаючи Китай. Напевно, це головна тема, яку ми обговорювали", — зазначив президент.

26 квітня президент України Володимир Зеленський мав телефонну розмову з лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Під час годинного спілкування сторони обговорили весь комплекс актуальних питань двосторонніх відносин. Окрему увагу приділили шляхам можливої взаємодії з метою встановлення справедливого і сталого миру для України.

Китай і війна Росії проти України

Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.

Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України та РФ до мирного врегулювання конфлікту.

На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.

25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.

У березні Сі Цзіньпін здійснив офіційний візит в Росію, де зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним.

5 квітня представниця Держдепу Андреа Калан у коментарі Суспільному повідомила, що США не бачать ознак, що Китай надсилає зброю Росії.

Що передбачає "формула миру" Зеленського

У жовтні 2022-го Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) "формулу миру" для подолання російської загрози. Вона зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.

"Формула миру" включає 10 пунктів:

  1. Радіаційна та ядерна безпека.
  2. Продовольча безпека.
  3. Енергетична безпека.
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  7. Повернення справедливості.
  8. Протидія екоциду.
  9. Недопущення ескалації.
  10. Фіксація закінчення війни.

Читайте також

Президенти Чехії та Словаччини прибули до України

Сі Цзіньпін підтримує продовження "зернової угоди" — Офіс президента

Президент призначив посла України в Китаї

На початок