Франція блокує рішення ЄС про постачання боєприпасів Україні — PAP

Франція блокує рішення ЄС про постачання боєприпасів Україні — PAP

ЄС
. Брюссель, Бельгія — 18 вересня: штаб-квартира Ради ЄС. Фото: Getty Images

Франція блокує рішення Європейського Союзу щодо фінансування постачань боєприпасів для України — воно потребує одностайної підтримки всіх країн ЄС. Париж хоче отримувати відшкодування й за ті боєприпаси, яких Україна не просить, повідомляє польське агентство PAP з посиланням на високопосадовця Євросоюзу.

Агентство зазначає, що рішення про фінансування боєприпасів для ЗСУ ухвалили на саміті ЄС у березні — 2 млрд євро мають надійти з Європейського фонду миру. Йдеться про 155-міліметрові снаряди для високоточної артилерії. У ЄС такі боєприпаси наразі виробляють Польща, Франція та Німеччина.

Однак політична угода саміту ЄС має бути трансформована у юридичний документ.

З 2 млрд євро, половина суми піде на відшкодування постачань зі складів країн ЄС, але їхніх запасів недостатньо, тому виникла ідея купувати боєприпаси за межами Євросоюзу. Однак проти цього виступила Франція.

Читайте також: Закупівля боєприпасів і можлива передача ракет. Які рішення ухвалив саміт ЄС

"У цій ситуації виходом було б отримання боєприпасів у третій державі як пожертвування, а потім відшкодування зі складів держави-члена шляхом передачі третій державі іншого озброєння. Розмови про це тривають", — сказав співрозмовник РАР.

Крім того, за словами джерела, Франція перед Різдвом заблокувала рішення ЄС щодо другого мільярда євро.

"У проєкті містився запис про те, що боєприпаси мають бути відшкодовані на підставі запитів, які подає Україна. Париж, однак, хоче – без пояснень, чому – викреслити це положення. Це означає можливість відшкодування і за ті боєприпаси, про які Україна не просила", – сказав посадовець ЄС.

За його словами, додатково до рішення про боєприпаси Франція хоче дописати можливість відшкодування постачання ракет.

На думку деяких дипломатів, за позицією Франції можуть стояти лобістські інтереси збройових фірм.

Більшість держав ЄС протестують проти таких змін, серед них і  Польща.

Що відомо про постачання Україні боєприпасів

8 березня, під час зустрічі міністрів оборони ЄС у Стокгольмі Боррель представив три пропозиції щодо постачання боєприпасів Україні. На цій же неформальній зустрічі міністрів оборони ЄС, глава Міноборони України Олексій Резніков заявив, що Україні потрібен мільйон артилерійських снарядів, на закупівлю яких знадобиться чотири мільярди євро.

14 березня Рада ЄС збільшила фінансову стелю для Європейського фонду миру, з якого виділяються кошти для закупівлі зброї Україні. Йдеться 7,979 млрд євро до 2027 року, що має забезпечити покриття додаткових фінансових потреб. 15 лютого уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів на виробництво артилерійських боєприпасів для української армії. Канцлер ФРН Олаф Шольц також повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.

20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план спільної закупівлі боєприпасів, який передбачає постачання Україні мільйона снарядів.

23 березня лідери країн Європейського союзу схвалили спільну закупівлю боєприпасів для України, а також домовилися про постачання ракет, якщо буде потрібно.

Читайте також

Естонія хоче надати Україні касетні боєприпаси, але потрібна згода Німеччини

Болгарія таємно постачала Україні боєприпаси на початку вторгнення РФ — Welt

Болгарія через посередників передала Україні зброї на $1 млрд — Euractiv

На початок