У Молдові на протестах сталися сутички з поліцією, є затримані

У Молдові на протестах сталися сутички з поліцією, є затримані

У Молдові на протестах сталися сутички з поліцією, є затримані
Протести у Молдові, 12 березня 2023 року. Фото: NewsMaker

У столиці Молдови Кишиневі під час антиурядового мітингу за участі депутатів та прихильників партії "Шор" сталися сутички з поліцією, правоохоронці затримали понад 50 демонстрантів. В уряді країни заявили, що це — спроба дестабілізувати ситуацію в країні, за якою стоїть Росія.

Про це повідомляє місцева поліція.

"54 учасників акції протесту, з них 21 неповнолітній, із сумнівною поведінкою та наявними у них забороненими предметами, доставлено до інспекції для встановлення особистості", — йдеться у повідомленні.

Поліція нагадала організаторам про неприйнятність участі неповнолітніх без супроводу дорослих.

Як пише NewsMaker, напередодні, 11 березня, правоохоронці заявили, що на недільній акції планувалися масові заворушення. Після цього партія PACE, яку очолює Георге Кавкалюк, оголосила, що не братиме участі у протесті. Від участі в акції також відмовилася Асоціація ветеранів силових органів Scutul Poporului.

Поліція також попередила, що 12 березня із 13:00 рух центром Кишинева буде частково перекритий. За словами правоохоронців, від ранку в Кишиневі вже було 4 неправдиві повідомлення про замінування. Усі виклики надходили від однієї й тієї самої людини.

Поліція вважає, що ці дзвінки є частиною загального плану щодо дестабілізації ситуації в країні.

Під час мітингу депутатка від партії "Шор" Марина Таубер закликала поліцію пропустити автобуси із учасниками протестів у центрі Кишинева. За її словами, демонстранти прийшли на акцію з іконами.

"Рух для народу" організує сьогодні мирну акцію, люди несуть на неї ікони. Люди хочуть помолитися за мир, а режим Санду та PASПартія "Acțiune și Solidaritate" ("Дія і Солідарність"), ліберальна партія, засновницею якої є чинна президентка Молдови Мая Санду сіє лише ненависть і провокує конфлікти", — заявила вона.

Під час демонстрації учасники намагалися прорватись крізь кордони поліції та пройти до будівлі парламенту. Правоохоронці намагалися їм завадити, що й стало причиною сутичок.

Серед іншого організатори акції вимагають, щоб уряд сплатив за комунальні послуги, які надходять громадянам, за останні місяці.

Протести в Кишиневі прокоментував генсекретар адміністрації президента Андрій Спину.

"Має бути зрозуміло, що те, що сталося сьогодні в центрі столиці, — це не протест. Потрібно сказати відкрито, що це була невдала спроба Росії дестабілізувати ситуацію у Молдові", — зазначив він.

Раніше прикордонна поліція Молдови повідомила, що не впустила до країни представника російської приватної військової кампанії "Вагнер"

Що відбувається у Молдові

9 лютого президент України Володимир Зеленський під час виступу на саміті ЄС заявив про "план Росії взяти Молдову під свій контроль". Служба інформації та безпеки Молдови підтвердила, що молдовська сторона отримувала від України дані про наміри Росії провести кампанію з дестабілізації ситуації в державі.

Про те, що Росія планує здійснити держпереворот у Молдові з нападами на державні будівлі і захопленням заручників, на пресконференції сказала президентка Молдови Мая Санду. Вона зазначила, що Росія не вперше має намір дестабілізувати ситуацію у Молдові. Восени минулого року такі спроби вже робилися, але завдяки оперативному втручанню органів Молдови вони виявилися безуспішними.

19 лютого у центрі Кишинева також відбулася антиурядова акція протесту. Серед організаторів демонстрації була партія "Шор" проросійського олігарха Ілана Шора, на протест зібралися кілька тисяч людей. Організатори акції вимагали від уряду Молдови сплатити комунальні рахунки усіх громадян країни за зимові місяці. Перед початком протесту поліція затримала шестеро людей, які поводилися підозріло. В одного з них вилучили ніж.

Водночас 23 лютого Міноборони РФ звинуватило українських військових у підготовці збройної провокації проти самопроголошеного Придністров'я. В уряді Молдови заперечили цю інформацію.

24 лютого американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомив, що Кремль ймовірно створює умови для проведення операцій "під фальшивим прапором" в окупованому Придністров’ї. Там зазначили, що Путін наразі не збирається нападати на Молдову, адже для цього Росії не вистачає військової потужності, хоча РФ і намагається надалі дестабілізувати ситуацію у Молдові.

Розвідка США вважає, що особи, пов’язані з РФ особи, планують організувати антиурядові протести в Молдові, щоб спробувати повалити уряд і побачити там більш проросійську адміністрацію. При цьому в Головному управлінні розвідки Міноборони України стверджують, що Росія влаштовує напругу навколо Молдови та невизнаного Придністров'я, переслідуючи дві цілі: щоб відвернути увагу світу від війни в Україні та продемонструвати якусь "перемогу" для російського народу.

Читайте також

ISW: Путін заявив про "битву за історичні кордони". Що це означає для Молдови

Прем'єр Молдови підтвердив слова Зеленського про плани РФ захопити аеропорт Кишинева для перекидання військових

На початок