У ГУР пояснили, чому РФ влаштовує напругу довкола Молдови

У ГУР пояснили, чому РФ влаштовує напругу довкола Молдови

Вид на Тирасполь — столицю самопроголошеного Придністров'я, 28 квітня 2022 року
. Фото: Stringer/Anadolu Agency via Getty Images.

Росія влаштовує напругу навколо Молдови та невизнаного Придністров'я, переслідуючи дві цілі: щоб відвернути увагу світу від війни в Україні та продемонструвати якусь "перемогу" для російського народу. Про це журналістам сказав представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк, передає пресслужба відомства. При цьому глава уряду Молдови заявив, що у Росії немає ресурсу для вторгнення в Молдову.

"У Придністров'ї росіяни мають дуже обмежений контингент. Є склади, які вони охороняють. Але на тих складах вже майже нічого немає, а те, що залишилося — старе і непридатне до використання. А в Молдові вони зараз все ж таки намагаються політичним шляхом розхитати ситуацію — під "чужим прапором", — сказав Черняк.

Він нагадав, що за таким сценарієм росіяни колись влаштовували провокації у Донецьку та Луганську.

"Створюючи напругу в Молдові, росія ставить для себе дві цілі. Перша — це спроба відвернути європейську громадськість від подій, що відбуваються в Україні. Вони бачать, що вся увага сконцентрована на Україні, у тому числі в сенсі допомоги. Тому вони намагаються розпалити нову пожежу в Європі" , — пояснив Черняк.

По-друге, за його словами, напруга навколо Молдови спрямована на внутрішнього споживача у Росії.

"Адже вони не досягли жодного результату у своїй так званій "спеціальній військовій операції". Тому їм потрібно демонструвати будь-які "перемоги" для свого населення. Зараз вони намагаються зробити якусь революцію, щоб створити ілюзію як "мир за них", "народ "Молдавії за нас", — сказав представник ГУР.

РФ немає ресурсу для вторгнення у Молдову — глава уряду країни

Про те, що Росії не вистачить ресурсів для вторгнення в Молдову, а сама країна має достатньо потенціалу, щоб впоратися з можливою ескалацією в Придністров'ї, сказав прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан.

За його словами, ситуація у Молдові залишається стабільною, а Придністров'я зацікавлене у тому, щоб зберегти мир та безпеку в регіоні.

"Росії не вистачить ресурсів для ескалації. Зрозуміло також, що Росія не може вторгнутися до Молдови військовим шляхом. З іншого боку, Молдова має достатньо потенціалу, щоб впоратися з можливою ескалацією в Придністров'ї. А придністровський регіон, як і ми, прагне миру та стабільності", — сказав Речан.

Прем'єр Молдови зазначив, що Росія веде гібридну війну, використовує багато пропаганди, дезінформації, просування провоєнних наративів.

Що відомо про ситуацію у Молдові

Президент України Володимир Зеленський під час виступу на саміті ЄС 9 лютого заявив про "план Росії взяти Молдову під свій контроль". Служба інформації та безпеки Молдови підтвердила, що молдовська сторона отримувала від України дані про наміри Росії провести кампанію з дестабілізації ситуації в державі.

13 лютого президентка Молдови Мая Санду підтвердила цю інформацію і заявила, що за допомогою протестів опозиції РФ має намір здійснити держпереворот у Молдові та змінити владу в Кишиневі.

20 лютого Зеленський заявив в інтерв'ю німецькому виданню Die Welt, що Росія давно планувала змінити владу та влаштувати провокації у Молдові, про що він уже попередив Санду. Однак Молдова і РФ не мають спільного кордону, а росіяни могли перекидати своїх військових лише в аеропорт у Кишиневі.

"Тому вони мають використовувати цей аеропорт та своїх військових у Придністров'ї", — сказав Зеленський.

Прем'єр-міністр Дорін Речан підтвердив слова Зеленського про те, що РФ планує захопити аеропорт у Кишиневі для перекидання військових до Молдови. За його словами, це один з російських сценаріїв дестабілізації ситуації у Молдові.

Читайте також

У Молдові сподіваються, що перемога України допоможе врегулювати конфлікт у Придністров'ї

На початок