Чому ЄС не може зараз передати Україні заморожені активи РФ — пояснюють юрист та член Європарламенту

Чому ЄС не може зараз передати Україні заморожені активи РФ — пояснюють юрист та член Європарламенту

Радбез ООН 21 листопада 2022
Засідання Ради безпеки ООН 21 листопада 2022 року, ілюстративне фото: AP

У перші дні війни ЄС та США заморозили російські активи, які зберігалися за кордоном. Йдеться, зокрема, про 300 мільярдів євро резервів Центрального Банку Росії й 20 мільярдів євро, що належать російським олігархам. Разом з адвокатом Юрієм Білоусом та членом Європейського парламенту Андріусом Кубіліусом Суспільне розповідає, чому ЄС не може зараз передати ці гроші Україні.

Чому заморозили російські активи

Розпочавши повномасштабне вторгнення, Росія порушила статут ООН, який забороняє вирішувати міжнародні конфлікти силою. Тому частина країн, де РФ зберігала активи, заморозила їх на своїх територіях.

"Це робиться для того, щоб Росія зрозуміла, що порушує міжнародне законодавство, вчиняючи на території України порушення міжнародного гуманітарного права, а саме воєнні злочини, злочини проти людяності та акти геноциду. Замороження російських грошей, золота та цінних паперів — це відповідь міжнародної спільноти. Ця норма є так званою нормою звичаєвого права у міжнародній практиці", — говорить Юрій Білоус, адвокат, який займається збором доказів воєнних злочинів.

Читайте також: "Попереду чимало важкої роботи, але перші кроки ви зробили" — фон дер Ляєн про Україну в ЄС та трибунал для Росії

Чи можна передати Україні заморожені гроші РФ

Член європейського парламенту Андріус Кубіліус каже, зробити це важко, адже державні активи Росії мають міжнародний імунітет:

"Країни не мають права привласнювати майно іншої країни. Державне майно. Це створює велику кількість проблем для країн-членів ЄС, які поважають міжнародне законодавство, але хочуть, щоб Росія відшкодувала збитки. Єврокомісія шукає найкращий шлях. Сподіваюсь, скоро буде прийняте чітке, легальне, політичне і практичне рішення щодо цього питання".

"Навіть є такі думки, що якщо ці кілька сотень мільярдів передадуть нашій державі, це може призвести до того, що Росія, захоче повернути ці кошти. І ось тут у нас на шальках терезів дві позиції. РФ порушує міжнародне право, але апелює до того, щоб не порушували міжнародне право проти неї самої", — додає Юрій Білоус.

Читайте також: База для конфіскації активів Росії буде у цьому півріччі — Стефанішина про російські гроші та вступ України до ЄС

Чи є способи конфіскації активів РФ

"Європейський Союз разом з партнерами активізує свою роботу щодо використання заморожених та іммобілізованих активів Росії для підтримки відновлення України та з метою відшкодування збитків, відповідно до законодавства ЄС та міжнародного права", — йдеться в одній із заяв Єврокомісії.

Андріус Кубіліус пояснює: щоб забрати у РФ імунітет, потрібні спеціальні юридичні врегулювання. Урсула Фон Дер Ляєн запропонувала створити фонд, який використовуватиме російські заморожені активи для інвестицій у бізнес-проєкти по всьому світові. І прибутки з цих інвестицій будуть передаватись Україні.

Юрій Білоус говорить, краще створити спеціальну міжнародну комісію по збитках, які нанесено Україні: "Росія порушила норми міжнародного права. Цей акт було засуджено надзвичайною та спеціальною резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 2 березня 2022 року. Міжнародний суд закликав припинити збройну агресію. Внаслідок ігнорування Росією цих актів, кошти мають передати міжнародній комісії, яка буде займатися питаннями відшкодування Україні тих збитків, які РФ щоденно наносить нашій країні".

Читайте також: Трибунал для Путіна, уроки Югославії та чому правосуддя після війни — це гра в довгу — юрист Марк Елліс

Коли Україна може отримати заморожені кошти РФ

Адвокат Юрій Білоус вважає, що їх потрібно передати Україні якнайшвидше: "Наша економіка знаходиться у поганому стані. Є потреба відновлювати те, що знищується Росією. У нас немає часу чекати. Порушення міжнародного права з боку РФ триває кожної хвилини".

Проте на думку члена європейського парламенту Андріуса Кубіліуса, це може статися після перемоги: "Підрахунки кажуть, відновлення України потребуватиме приблизно 700 мільярдів або навіть до одного трильйона євро. Деякі відбудови на звільнених територіях можуть початися навіть зараз, але головна відбудова і відповідно найбільша сума грошей прийдуть до України після перемоги. Вони будуть використані для відновлення інфраструктури, індустріальної сфери та соціальних інституцій. Гроші мають бути використані настільки ефективно, щоб українська економіка та інфраструктура були не лише відновленими, але і модернізованими".

Читайте також

На початок