"Союзники починають розуміти, що ми можемо перемогти" — Посол України в США

"Союзники починають розуміти, що ми можемо перемогти" — Посол України в США

Ексклюзивно
Послиня України в США Оксана Маркарова
Послиня України в США Оксана Маркарова. Фото: Суспільне

22 грудня Володимир Зеленський відвідав США. Це був його перший закордонний візит з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Під час нього Сполучені Штати оголосили новий пакет допомоги Україні, в тому числі про передачу Україні ЗРК Patriot. Про ці системи, важливість візиту Зеленського, фінансову допомогу Америки і місце України у світі у 2023 році — пані посол України в США Оксана Маркарова в інтерв’ю Суспільному.

Поїздку Володимира Зеленського спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі порівнювала із візитом в Америку Вінстона Черчилля 26 грудня 1941 року, якого тоді зустрічав її батько. Чому ця поїздка Зеленського була такою важливою?

Цю поїздку вже багато хто в Америці назвав історичною. Вона справді такою є. За понад 300 днів повномасштабної війни однією з найбільш потужних зброєю було те, що Зеленський щодня говорить напряму з країнами.

Подивитися на активність президента в США з першого дня повномасштабного вторгнення — достатньо швидко ми зробили його виступ в Конгресі по відео. Потім у нас був важливий і ефективний візит першої леді. До та після неї жодна леді не виступала перед двома палатами Конгресу. І зараз візит Зеленського став кульмінацією всієї цієї роботи.

Чому він був важливим? Перше — безумовно, ті історичні рішення, які відразу прийняли: і виділення допомоги в 45 мільярдів доларів, і те, що повернулися деякі закони, наприклад, про притягнення росіян до відповідальності, про можливість конфіскувати російські кошти і направляти їх на допомогу Україні. Або рішення про передачу ЗРК Patriot. Кожне рішення готується довго, але можна сказати, що виступом в Конгресі Олена Зеленська цей процес розпочала, а Володимир Олександрович його закінчив.

Зустріч Зеленського та Байдена в США
Президент України Володимир Зеленський зустрівся з президентом США Джо Байденом у США 21 грудня 2022 р. Фото: Associated Press

Наша стратегічна дружба зі Сполученими Штатами всеохопна. Всі канали комунікації працюють, не тільки по лінії "президент" — "президент", але також і по лінії парламентів. Наш спікер регулярно розмовляє зі спікеркою Ненсі Пелосі, міністр закордонних справ — з державним секретарем Тоні Блінкеном, голова Офісу президента Андрій Єрмак — зі своїм візаві Джейком Салліваном, головнокомандувач Валерій Залужний — з генералом Марком Міллі і так далі. Однак, телефон — це добре, але навіть закритими каналами не все можна обговорити. І тому важливість цього візиту віч-на-віч в тому, що президенти обговорили багато питань, і в тому, що в розширеному складі на зустрічі були всі — від віцепрезидентки Сполучених Штатів до генерального прокурора, міністра оборони, головнокомандувача Марка Міллі, Саманти Павер — адміністраторки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), через яке проходить величезна кількість нашої бюджетної та гуманітарної допомоги. На цій зустрічі ми змогли не тільки подякувати США за допомогу, але й скоординувати дії на майбутнє.

Сполучені Штати таки оголосили про передачу Україні ЗРК Patriot. Що спонукало США прийняти це рішення?

Наша героїчна боротьба і постійна робота. Це якщо коротко. Насправді ж, повернімося в день візиту президента Зеленського до Сполучених Штатів у 2021 році. Тоді окрім досягнення домовленості про підписання оновленої Хартії стратегічного партнерства, підписали і рамковий договір про основи оборонного співробітництва. Це фактично план на п’ять років і це нам дозволило ще до початку повномасштабного вторгнення розпочати роботу по отриманню більшої кількості зброї. Якщо ви пам'ятаєте, то перші Джавеліни ми урочисто завантажували в США ще в січні.

Наша задача — постійно отримувати нові спроможності, тому все, що "під питанням", "тяжко", "можливо, ні", "можливо, занадто ескалаційне", в певний час стає можливим. Спочатку це була розмова про "Стінгери"Переносний зенітно-ракетний комплекс класу "земля — повітря", потім про 155 калібр і гаубиці, потім — про Himars.

З жовтня терористична Росія свідомо робить воєнні злочини тим, що цілить в нашу інфраструктуру. Тож протиповітряна допомога — питання номер один. Однак, воно стояло на порядку денному ще раніше. Воно було основною темою виступу Олени Зеленської в Конгресі. Тоді влітку цей виступ мав ефект: перші леді традиційно говорять про гуманітарні потреби, вона виходить і говорить про це все, але закінчує тим, що нам потрібна зброя. Саме тоді ми відчули, що починається перелом в питанні передачі цих систем.

Нам треба ще багато спроможностей. Процитую президента Зеленського на пресконференції: "Я дякую за ЗРК Patriot і сьогодні мій меседж: нам треба їх більше".

Про яку кількість батарей ЗРК Patriot ідеться?

Як тільки можна буде про це говорити, Міністерство оборони повідомить суспільство. Ми працюємо над тим, щоб отримати їх максимально швидко, щоб швидко провести навчання. І також працюємо в рамках "Рамштайну", щоб отримати й інші види протиповітряної оборони — не тільки від країн, що їх виробляють, а й від всіх, де вони можуть бути. Наша потреба як в зброї, так і в енергетичному обладнанні, у фінансовій допомозі, настільки велика, що це вимагатиме зусиль не тільки Сполучених Штатів, але і Європейського Союзу, країн G7, а також багатьох країн, які раніше не були нашими традиційними партнерами, але з кожним днем війни, все більше розуміють: Україна бореться за принципи статуту ООН, за поняття добра і зла. І тому перемога потрібна для всіх країн, які вірять в те, що правила повинні існувати.

ЗРК Patriot
ЗРК MIM-104 Patriot в аеропорту Жешув, Польща, 24 липня 2022 р. Фото: Christophe Gateau/dpa (Photo by Christophe Gateau/picture alliance через Getty Images)

Видання Politico писало про те, що ймовірно українські військові навчатимуться працювати на ЗРК Patriot в США? Чи справді це так? Чи може буде кілька країн?

На жаль, не можу розкрити деталі, але скажу, що критерій щодо навчання: як це зробити в найбільш ефективний спосіб. Так, щоб менше витрачати час на переїзди, а більше на навчання. За останні більш як 300 днів українці показали, наскільки швидко ми опановуємо західні види озброєння, стандарти НАТО.

23 грудня президент США підписав законопроєкт про оборонний бюджет на 2023 рік, який передбачає допомогу Україні на 800 мільйонів доларів. На що спрямують ці гроші?

В Сполучених Штатах є два паралельні процеси. Один — це військовий бюджет. І в ньому сума, яка виділялась для України через програму USAID. Раніше там завжди було близько 300 мільйонів. На наступний рік вперше заплановано 800 млн. Це базове фінансування, нижче якого ми не будемо отримувати.

Але на додаток до цього є безпосередньо бюджет країни, який ухвалили на другий день після візиту президента Зеленського. І там в нас є сума в 45 мільярдів, гроші, які в тому числі будуть іти й на програму USAID. Також є виділення зброї з власних запасів в рамках президентських повноважень, і ще є програма закордонного фінансування FMF.

США все ще не визнали Росію державою-спонсором тероризму. Чи стоїть перед вами завдання переконати американців зробити це?

Безумовно. І президент, і міністр закордонних справ це питання чітко поставили. Над ним працює весь дипломатичний корпус. Включені в роботу і Офіс Президента, і парламент. Є статус: країна-спонсор тероризму. Туди входять чотири країни — Північна Корея, Сирія, Куба і Іран. Ми довгий час ведемо переговори про те, що в цей список необхідно додати Росію.

Цей статус колись придумали для країн, які надають допомогу терористичним організаціям на їхній чи іншій території. А Росія — сама терорист. Тобто це країна, у якої регулярна армія, уряд, президент. Вони всі військові злочинці. Вони всі займаються агресією і тероризмом.

Зеленський в Конгресі США, Гарріс, Пелосі 22 грудня 2022
Віце-президент Камала Харріс і спікерка Палати представників Ненсі Пелосі тримають отриманий від Зеленського український прапор у Конгресі, США, 21 грудня 2022 року. Фото: АР

Один з альтернативних варіантів, які обговорювалися — знайти нову категорію для Росії і ухвалити закон в Конгресі, назвавши її країною-агресором, чи країною-терористом, чи країною-агресором, яка здійснює терористичні акти щодо цивільного населення. Для нас це пріоритет, бо ми хочемо, перше, законодавче і політично надати оцінку РФ, а друге і найголовніше — що саме буде в суті цих обмежень. Ми вважаємо, що мають бути максимальні обмеження з точки зору законодавчого забезпечення, санкцій, експорту, які не дозволять Росії продовжувати вести війну. Це ключовий пріоритет на 2023 рік.

Де ви бачите місце України в світі у 2023-му році?

Зброя, санкції проти РФ, фінансова допомога Україні. Ми почули від Конгресу, від президента Байдена, від держсекретаря Блінкена, фактично від усіх: Сполучені Штати визначилися, вони будуть з Україною стільки, скільки нам потрібно.

Де ми бачимо наше місце? По-перше, наша історія, культура, наша українська визвольна боротьба за незалежність, на жаль, була прихована від Заходу через потужну російську пропаганду. Вона була в Російській імперії, в Радянському союзі і після нього. Було засилля не лише політичної пропаганди, а й культурної — Росія витрачала мільярди, на те, щоб в університетській, в експертній спільнотах просувати свої наративи. За останні 30 років кожен раз, коли ми намагались переконати світ, що ми не росіяни, що боремось за демократію, не змогли цього зробити.

Світ не став на нашу сторону чітко в 2014 році. Я вдячна, що Сполучені Штати з початку цієї війни кажуть, що Крим — це Україна, що вони підтримують нас, наш суверенітет, незалежність. Але з 24 лютого ми побачили, якою дієвою може бути підтримка світу. Коли підтримують не тільки заявами, а й допомагають: зброєю, фінансами, санкціями проти Росії.

Україна за ці 300 днів виборола місце у світі. Всі побачили, що ми значний регіональний гравець, країна, яка вірить в незалежність і демократію та готова боротися за неї і віддавати найцінніше — життя. Наші союзники розуміють, що це правильна боротьба, що ми можемо перемогти. Це важливе відчуття. В України є особлива, важлива місія: вигравши у війні, ми повинні виграти мир. Наша робота після перемоги буде найтяжча — з усіма розбудовами, продовженням реформ. Зараз ми захоплюємо світ боротьбою. Після перемоги повинні захопити тим, що можемо побудувати щось неймовірне.

Читайте також

На початок