Перейти до основного змісту
Україна лобіює в ООН резолюцію щодо отримання $300 млрд заморожених активів РФ — The Guardian

Україна лобіює в ООН резолюцію щодо отримання $300 млрд заморожених активів РФ — The Guardian

Україна лобіює в ООН резолюцію щодо отримання $300 млрд заморожених активів РФ — The Guardian
. Засідання Ради безпеки ООН 23 серпня 2022 року, фото: AP

Україна лобіює в Генеральній асамблеї ООН ухвалення резолюції, яка стане основою для створення міжнародного механізму компенсації, який може призвести до арешту російських державних активів за кордоном на суму до 300 мільярдів доларів.

Про це пише The Guardian.

За даними журналістів, Україна бореться за те, щоб переконати своїх західних союзників підтримати її пропозицію, щоб будь-яке мирне врегулювання з Москвою включало багатомільярдні репарації з боку Росії, у тому числі частково з використанням конфіскованих російських державних і олігархічних активів.

У червні Міністерство юстиції США заявило, що США та їхні союзники заморозили активи російської еліти на суму 30 мільярдів доларів і активи російського центрального банку на суму 300 мільярдів доларів, які зберігаються за кордоном.

Україна має амбітну мету, щоб підсумковий документ за наслідками вторгнення РФ включав пункт про згоду Росії на сплату репарацій. Москва не погоджується і буде чинити опір. Це ускладнює будь-які мирні переговори між Україною і Росією.

Стверджується, що якщо активи російського центрального банку будуть привласнені, а не просто заморожені, як зараз, будь-які західні активи, які зберігаються за кордоном, також можуть стати жертвою арешту.

Державна власність захищається за кордоном відповідно до доктрини державного імунітету, принципу, схваленого в статтях ООН у 2011 році. Відповідно до нього, іноземна держава отримує імунітет від юрисдикції національних судів, принаймні щодо некомерційної діяльності.

У травні спільно з юридичною школою Колумбійського університету Україна започаткувала проєкт міжнародних претензій і відшкодування, до якого увійшли британський адвокат Елісон Макдональд, колишній юридичний радник Державного департаменту Джеремі Шарп і два професори Колумбійського університету Лорі Дамрош і Патрік Пірсолл.

Вони стверджують, що історично існують прецеденти подібні до можливого арешту російських державних активів, вказуючи на вимоги про компенсацію, висунуті проти Іраку після вторгнення в Кувейт, компенсацію, виплачену Іраном США через кризу із захопленням заручників у посольстві, і недавнє захоплення США активів центрального банку Афганістану.

Україна погоджується з тим, що наразі російські державні активи за кордоном користуються суверенним імунітетом, але вважає, що це можна змінити через національне законодавство, як це сталося в Канаді. У ньому сказано, що другий процес необхідний для арешту активів російських компаній або олігархів.

Читайте також

Гальмують, вичікують та повертаються. Як компанії обходять бізнес-блокаду Росії

Топ дня

Вибір редакції

На початок