Глава НАЗК — про майно Королевської у Підмосков'ї, прецедент Киви та маєток Халімона

Глава НАЗК — про майно Королевської у Підмосков'ї, прецедент Киви та маєток Халімона

Голова НАЗК Олександр Новіков
. Голова НАЗК Олександр Новіков. Фото: УНІАН

Що виявила перевірка декларацій 274-х депутатів і до чого тут жомова яма Іллі Киви? Що показує моніторинг способу життя нардепів, зокрема, Павла Халімона? Чи виявлені корупційні ризики в Міністерстві оборони України? — глава Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков в інтерв’ю Українському радіо.

Про маєток та ділянку Королевської в Росії

"З-понад 400 депутатів ми перевірили декларації 274. У 32 з них виявили ознаки кримінальних правопорушень і надіслали їх до Національного антикорупційного бюро. У 15 деклараціях виявили ознаки адміністративних правопорушень", – каже Олександр Новіков.

Так, за його даними, депутат Сергій Шахов забув задекларувати майно дружини. Михайло Волинець не задекларував автомобіль Toyota Highlander. Максим Пашковський, Юрій Камельчук, Ірина Констанкевич, Володимир Гевко і Маргарита Шол не задекларували квартири. Наталія Королевська приховала маєток в Україні, "яким вона незаконно збагатилася шляхом проведення операцій через кіпрські підприємства". Також, за словами Новікова, Королевська приховала земельну ділянку з майном в Підмосков'ї (Росія). "Справа Шахова і Волинця вже розглядається Вищим антикорупційним судом України", – говорить Новіков.

Про прецедент Киви

Глава НАЗК згадав приклад жомової ями Іллі Киви (ділянка землі на Полтавщині, яку орендувала у нардепа фіктивна фірма. За даними слідства Кива отримав 1,2 мільйона гривень доходу — ред.) У серпні 2021 року Вищий антикорупційний суд України ухвалив стягнути з Киви на користь держави 1 мільйон 252 тисячі 236 гривень.

Олександр Новіков нагадав про цей прецедент, наводячи приклади недостовірного декларування нинішніми нардепами: "Лише за 2022 рік у результаті моніторингу способу життя виявили 18 фактів на 100 мільйонів гривень незаконного збагачення активів. Матеріали направили до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури для конфіскації цих коштів".

Про скандал із закупівлею харчів для ЗСУ

У розслідуванні видання "Дзеркало тижня" йдеться про те, що Міноборони нібито закуповувало харчі для деяких військових частин удвічі-втричі дорожче, ніж у магазинах. Міноборони навело свої аргументи. Врешті, фігуранта цього скандалу, керівника Департаменту закупівель Міністерства оборони Богдана Хмельницького звільнили.

Олександр Новіков каже, НАЗК перевіряло стан дотримання законодавства про управління корупційними ризиками в Міністерстві оборони України: "В ході цієї перевірки ми запитали у Міноборони аудити укладених угод. Керівник Департаменту закупівель Хмельницький надав нам відповідь про відсутність відповідних аудитів. Разом з тим, пізніше з’ясувалося, що він фактично приховав документи, які свідчили про наявність ознак кримінальних правопорушень з боку осіб, які проводили закупівлі, проведені Міністерством оборони". За результатами аудиту, говорить глава НАЗК, зареєстрували кримінальне провадження. Розслідування триває.

"Ми склали протокол. Хочеться віддати належне пану Резнікову. Він відреагував на припис і звільнив особу, яка допустила порушення. В ході розслідування кримінального провадження має бути встановлено винних осіб і притягнуто їх до відповідальності", – говорить Новіков.

Про маєток Павла Халімона

Заступник керівника парламентської фракції "Слуга народу" Павло Халімон придбав маєток на Печерських пагорбах у Києві, оформивши його на іншу людину.

"Наскільки мені відомо, у генерального прокурора перебувають матеріали, щоб зареєструвати кримінальне провадження за фактом незаконного збагачення. Національне агентство проводить моніторинг способу життя народного депутата. Якщо буде встановлено, що він не мав доходів до набуття цього маєтку, ми направимо матеріали або для конфіскації цього майна в цивільній процедурі (якщо це буде менше ніж 8 мільйонів грн), або для конфіскації майна у кримінальному провадженні (якщо буде понад 8 мільйонів грн)", — пояснює Новіков.

Про приховування активів під час війни

Парламент під час війни призупинив декларування, у нардепів немає обов'язку подавати декларації, тож антикорупційні органи не можуть їх перевіряти у повному обсязі. Також політичні партії з травня 2020 року через ковід не подають звіти про діяльність.

"Парламент повинен прийняти закон щодо відновлення обов'язку декларувати статки й подавати звіти політичних партій. Відповідні закони вже зареєстровано. Ми сподіваємося, що в лютому закон буде прийнятий. Бо якщо ні, це означатиме, що посадовці навіть у війну дозволяють собі приховувати активи".

Про контроль використання Україною іноземної допомоги

"Ми провели антикорупційну експертизу всього плану відновлення. Дали уряду пропозиції. Проводимо оцінку антикорупційних ризиків у кожному акті уряду щодо розподілу міжнародної допомоги. Це є повний моніторинг, що стосується витрачання цих коштів2, — говорить Новіков та пояснює: буде підтримано створення IT-системи РАЙС, яка може забезпечити в режимі реального часу та з відеофіксацією контроль використання коштів.

Про ЗНО

"Тільки-но з'являться можливості відновлення ЗНО, його слід відновити. Було втручання свого часу в зміну результатів в системі ЗНО. Але попри це, ЗНО є однією з основних антикорупційних реформ в Україні. І ми зробимо все, щоб вона була відновлена".

Читайте також

На початок