"Підірве ваші європейські прагнення": у Європарламенті засудили рішення грузинського суду у справі Саакашвілі

"Підірве ваші європейські прагнення": у Європарламенті засудили рішення грузинського суду у справі Саакашвілі

"Підірве ваші європейські прагнення": у Європарламенті засудили рішення грузинського суду у справі Саакашвілі
Міхеіл Саакашвілі показує у суді, як виглядає. Фото: Facebook / Mikheil Saakashvili

Депутати Європейського парламенту висловили розчарування рішенням Тбіліського міського суду відхилити клопотання про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі у зв’язку із важким станом здоров’я.

Про це йдеться у заяві Офіс депутата Європарламенту Пятраса Ауштрявічюса, що є у розпорядженні Суспільного.

"Ми, депутати Європейського Парламенту, що підписалися нижче, висловлюємо наше глибоке розчарування та жаль з приводу байдужості грузинської влади до швидкого погіршення стану здоров'я колишнього президента Міхеїла Саакашвілі", — сказано у заяві.

Читайте також: Припиніть зводити політичні рахунки: у МЗС України прокоментували рішення грузинського суду у справі Саакашвілі

У Євросоюзі нагадали, що Європейський Парламент раніше у своїй резолюції від 9 червня 2022 року висловив занепокоєння станом здоров'я президента Саакашвілі та закликав до його звільнення з гуманітарних міркувань, щоб він міг отримати належне медичне лікування за кордоном.

"Бути європейцем означає бути відданим європейським цінностям та ідеалам, чого наразі бракує грузинській стороні. Ми закликаємо грузинську владу і грузинський народ поважати людську гідність президента Саакашвілі і захистити його життя. Ми закликаємо вас запобігти трагедії, яка підірве ваші європейські прагнення і відкладе ваш статус кандидата на вступ до ЄС", — підсумували депутати Європарламенту.

Тбіліський міський суд 6 лютого не задовольнив клопотання адвокатів і не звільнив колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі від покарання та не відтермінував його. Саакашвілі назвав рішення суду смертним вироком.

Перед початком судового засідання мати Саакашвілі Гіулі Аласанія заявила, що суддя Тбіліського міського суду Георгій Аревадзе сьогодні "має зробити вибір між життям та смертю". Вона зазначила, що у разі відхилення клопотання родичі та адвокати експрезидента Грузії планують подати скаргу в ЄСПЛ.

Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк заявив, що Київ готовий розглянути будь-які шляхи передачі Саакашвілі. За його словами, третій резидент Грузії має бути переведений до закордонної клініки, а Україна готова взяти на себе посередницькі функції.

Для довідки, з клопотанням про відстрочку чи звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

Що відомо про арешт та стан здоров‘я Саакашвілі

1 жовтня 2021 року вперше за вісім років колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі прибув з України до Грузії. Своє рішення політик пояснив тим, що "хоче захищати волевиявлення громадян" на місцевих виборах в країні. Увечері того ж дня його затримали і доправили до в'язниці у місті Руставі. Після цього політик оголосив голодування і назвав себе "політичним в'язнем". Проти Саакашвілі відкрили справу про незаконний перетин грузинського кордону.

6 листопада Служба держбезпеки Грузії звинуватила Саакашвілі у тому, що він начебто координує з в'язниці дії, спрямовані на насильницьке повалення влади. У ніч проти 20 листопада Саакашвілі доправили у військовий шпиталь у місті Горі. Після цього політик погодився припинити голодування, яке тривало 50 днів, та почав харчуватися за спеціальною схемою.

21 лютого 2022 року Саакашвілі вдруге оголосив про безстрокове голодування на знак протесту проти дій грузинської влади, які, за його словами, не надають йому належної медичної допомоги.

На початку травня 2022 року лікарі і родина Саакашвілі заявили про катастрофічний стан здоров'я Саакашвілі і вимагали від грузинської влади відправити його н7а лікування за кордон.

12 травня колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі перевели зі слідчого ізолятора в місті Руставі до цивільної клініки "Вівамед".

Адвокат Саакашвілі Шалва Хачапурідзе повідомив, що лікарі підозрюють у колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі туберкульоз та деменцію. Загалом ув’язненого політика перевіряють на 34 захворювання.

У липні адвокат Саакашвілі Валерій Гелбахіані заявив, що його підзахисний йде з політики. За словами адвоката, основне питання, яке стоїть сьогодні на порядку денному, це порятунок життя Саакашвілі.

19 листопада мати Саакашвілі заявила, що в організмі її сина виявили підвищений вміст важких металів: ртуті, барію, талію. Пенітенціарна служба Грузії спростувала цю заяву.

Згідно зі свідченнями, наданими раніше в суді американським неврологом Шахін Е. Лакхан, Саакашвілі "серйозно хворий" і страждає численними "дисфункціями". Лахан стверджує, що судоми Саакашвілі та "неідентифікована, швидко прогресуюча деменція" є одними з його найсерйозніших діагнозів.

Саакашвілі, за словами Лахана, має низку хронічних захворювань, які загрожують його життю. Він наголосив, що якщо Саакашвілі не нададуть належної допомоги, він може померти.

Читайте також

"Ні і ніколи". Президентка Грузії заявляє, що не помилує Саакашвілі

Стан катастрофічний: Лікарі і родина Саакашвілі вимагають відправити його за кордон

Затримання Саакашвілі у Грузії: Україна офіційно визнала політика потерпілим

На початок