Голодування у грузинській тюрмі, вибори та стосунки з нардепкою. Що відомо про затримання Саакшвілі

Голодування у грузинській тюрмі, вибори та стосунки з нардепкою. Що відомо про затримання Саакшвілі

Доповнено
Голодування у грузинській тюрмі, вибори та стосунки з нардепкою. Що відомо про затримання Саакшвілі
Associated Press

Експрезидента Грузії Міхеїла Саакашвілі, який очолював Одеську обласну держадміністрацію (у 2015-2016 роках) та двічі отримував українське громадянство, затримали у Тбілісі 1 жовтня. Політик прибув до Грузії, попри кримінальне переслідування, з наміром "захистити волевиявлення громадян" на місцевих виборах 2 жовтня.

Після затримання Саакашвілі оголосив голодування, себе назвав "політичним в'язнем" і вимагає зустрічі з українським консулом. У МЗС України заявили, що нададуть йому допомогу, яка належить громадянину України.

Затримання Саакашвілі

Про затримання експрезидента 1 жовтня повідомив прем'єр-міністр країни Іраклій Гарібашвілі. Він додав, що експрезидента доправили до пенітенціарної установи, однак не уточнив куди саме. Як згодом стало відомо, утримують Саакашвілі у виправній колонії №12 міста Руставі.

"У наших правоохоронних структур заздалегідь була інформація про його переміщення – від України до Грузії", – сказав прем'єр Гарібашвілі.

Читайте також: Саакашвілі заявив, що приїхав до Грузії, де відбудуться вибори. Там йому загрожує ув'язнення

Голова правлячої партії "Грузинська мрія" Іраклій Кобахідзе заявив, що Саакашвілі повернувся до Грузії, щоб здійснити держпереворот.

"Михайло Саакашвілі – людина, яка вже 18 років не дає відпочинку країні. Він їхав до Грузії, щоб втілити загрозу державного перевороту, або ж сам держпереворот", – заявив Кохабідзе.

Проти Саакашвілі відкрили нову справу — за незаконний перетин грузинського кордону (ст. 344 КК), повідомила прокуратура Грузії.

"Повідомляємо, що Міністерство внутрішніх справ розслідує факт незаконного перетину кордону Михеїлом Саакашвілі, що передбачено статтею 344 Кримінального кодексу Грузії. По справі в активному режимі проводяться всі необхідні та процесуальні слідчі дії", — йдеться у повідомленні.

Грузинські ЗМІ оприлюднили відеозаписи затримання політика.

Омбудсменка Ніно Ломджарія, зустрілася з Саакашвілі у в'язниці. За словами омбудсменки, у Саакашвілі немає особливих скарг на здоров'я. Він також повідомив, що сам відчинив двері квартири поліції й не чинив опору під час арешту.

"Саакашвілі оголосив голодування. І як громадянин України, він вимагає зустріч з консулом України", — наголосила чиновниця.

За її словами, голодування Саакашвілі оголосив тому, що не згоден з висунутими проти нього звинуваченнями й з винесеними раніше вироками по вже розглянутих у суді справах. Водночас третій президент "не захотів говорити про обставини свого приїзду до Грузії", зазначила Ломджарія.

Адвокат Саакашвілі Бека Басилая у коментарі "Суспільному" заявив, що ще не зустрічався зі своїм підзахисним і очікує результатів зустрічі з омбудсменом: "Я не зміг зустрітися з ним, позаяк зараз неробочі години, коли його затримали. Але якщо туди допускатимуть адвокатів сьогодні (1 жовтня — ред.) ввечері, чи в суботу, чи неділю — ми будемо зустрічатися з ним".

Саакашвілі уперше отримав українське громадянство у 2015 році указом президента Петра Порошенка. У 2015 році був призначений головою Одеської обласної державної адміністрації, головою Наглядової ради реформи державних підприємств України, радником президента Петра Порошенка, головою Дорадчої міжнародної ради реформ України. Рішенням Порошенка Саакашвілі було даровано громадянство України, що стало причиною його відмови від громадянства Грузії.
У 2016 році Саакашвілі розсварився із Порошенком, покинув займані пости і став активним учасником і лідером протестів проти Порошенка. У 2017 році указом Порошенка був позбавлений громадянства України, в лютому 2018 року депортований з її території. Після депортації проживав на батьківщині дружини в Нідерландах. У травні 2019 року президентВолодимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство і наступного дня той повернувся на Україну.

У Грузії Саакашвілі є фігурантом щонайменше трьох кримінальних проваджень. Зокрема, суд визнав його винним в організації нападу на колишнього грузинського депутата Валерія Гелашвілі у 2005 році. Тоді Гелашвілі у центрі Тбілісі побили співробітники МВС, завдавши йому важких травм. Справу вдруге порушили у 2013 році, після закінчення каденції Саакашвілі. У Грузії Саакашвілі засудили заочно до шести років ув'язнення.

Як повідомляє SOVA, президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що не помилує Саакашвілі.

"Сьогодні багато хто запитує, чи планує президент його (Саакашвілі — ред.) помилувати. Відповідь одна, вона проста й остаточна: ні і ніколи... Тому що я вірна тому духу, який керував мною... голими руками ми боролися з режимом, який розтоптував права людини, вільний бізнес і закон", — заявила вона.

У Держдепі США заявили, що у відомстві поінформовані про повідомлення про затримання Саакашвілі після прибуття до Грузії, і уважно слідкують за ситуацією і закликали владу Грузії "забезпечити справедливе ставлення до пана Саакашвілі".

Як відреагували в Україні

В українському Міністерстві закордонних справ розповіли, що дізналися про затримання Саакашвілі зі ЗМІ. Речник МЗС Олег Ніколенко зазначив, що відомство вимагає пояснень від грузинської сторони через затримання політика, який є громадянином України: "До Міністерства закордонних справ запрошено керівника посольства Грузії в Україні для отримання офіційної інформації про підстави та обставини такого затримання".

Згодом очільник українського МЗС Дмитро Кулеба повідомив, що найближчим часом до міністерства прибуде представник посольства Грузії в Україні.

"Саакашвілі – наш громадянин. Ми будемо надавати йому відповідну підтримку. Сьогодні зранку представник посольства Грузії прибуде до Міністерства закордонних справ України на наш виклик. З ним все це буде проговорено. Кожного громадянина України ми захищаємо, коли він потрапляє у біду", – сказав Кулеба в ефірі телеканалу "Дом".

Прессекретар президента Олег Никифоров заявив, що Володимир Зеленський занепокоєний затриманням Саакашвілі.

"Уважно стежимо за повідомленнями про затримання голови Виконавчого комітету Національної ради реформ України Міхеїла Саакашвілі. Президент Володимир Зеленський занепокоєний такими новинами і тоном заяв, що лунають в Грузії щодо можливого розвитку ситуації", – розповів він.

Саакашвілі та Ясько

Напередодні затримання Саакашвілі 1 жовтня у Facebook було опубліковано відео на якому він та народна депутатка Єлизавета Ясько ("Слуга народу") розповідали про їхні стосунки. У коментарі журналістам Ясько зазначила, що це відео вони записали на випадок "поганого сценарію", для підтвердження того, "що він громадянин України, тому що ми разом".

"Я раніше якісь приватні питання не виносила, але зараз я особисто і політично не можу мовчати. Для мене дуже важливо захищати людину, яка є дуже близькою мені. Але також ця людина є громадянином України. І я як політик мушу це робити", – сказала депутатка.

У відповідь на недоброзичливі коментарі підписників, вона зазначила, що кожен має право на своє приватне життя.

"Якщо уважно почитати та подивитися відео, то у ньому Михайло каже, що він дуже вдячний своєму минулому, у тому числі своїй колишній дружині. Але зараз правда така, що ми разом і час йти вперед. Це велика боротьба, в якій ми разом", – заявила Ясько.

Дружиною Саакашвілі є Сандра Рулофс, уродженка голландського Тернезена. За національністю вона — фламандка, подружжя виховує двох синів. Про офіційне розлучення вони не повідомляли. 1 жовтня Рулофс заявила у Facebook, що її чоловік виявив мужність, повернувшись до Грузії.

"Він дотримався своєї обіцянки! Приїхав благополучно, пройшов всю країну, щоб дізнатися, що робити з усім цим, і наочно показав справжнє обличчя уряду і системи. Завтра ви оціните його героїчну та геніальну поведінку – на кожному референдумі! Міша – переможець!" – написала Рулофс.

Що відомо

  • 27 вересня Саакашвілі оголосив, що повертається в Тбілісі 2 жовтня. Цього в дня країні проходять вибори до місцевих органів влади. Своє рішення політик пояснив тим, що він "хоче захищати волевиявлення громадян" і "разом взяти участь у порятунку" країни.
  • Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Саакашвілі заарештують, якщо він прилетить до країни.
  • Ексначальниця Національної поліції України та кандидатка на посаду мера міста Кутаїсі Хатія Деканоїдзе підтвердила, що Саакашвілі перетнув грузинський кордон та перебуває всередині країни.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок