Оновлення: у МВС Грузії заявили, що Саакашвілі офіційно не перетинав кордон, передає суспільний мовник країни 1TV. Голова правлячої партії "Грузинська мрія" Іраклій Кобахідзе заявив, що Саакашвілі не у Грузії. Водночас Sputnik Грузія повідомляє, що попри шторм порт Батумі напередодні прийняв два вантажних судна з Румунії та України.
Уранці 1 жовтня колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі заявив, що прибув з України до Грузії. Раніше Саакашвілі оголосив, що повертається в Тбілісі 2 жовтня, коли там відбуваються місцеві вибори. Але нібито прибув на день раніше.
Про те, що Саакашвілі на території Грузії Суспільному також повідомили в пресслужбі партії "Єдиний національний рух", засновником якої є Саакашвілі: "Так, він приїхав, ми його зустрінемо", – зазначили у партії, але наразі не уточнили, як саме Саакашвілі дістався Грузії та перетнув кордон.
Сам Саакашвілі вранці 1 жовтня опублікував пост у Facebook, в якому написав: "Доброго ранку, Грузія! Я вже тут, вісім років по тому". Він також опублікував відео, на якому заявляє, що перебуває в Батумі.
Чому повернувся Саакашвілі
27 вересня колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі оголосив, що повертається в Тбілісі 2 жовтня. Цього в дня країні мають відбутися вибори до місцевих органів влади. Своє рішення політик пояснив тим, що він "хоче захищати волевиявлення громадян" і "разом взяти участь у порятунку" країни, передає ВВС.
"Усі повинні піти на вибори й проголосувати, зафіксувати свою позицію. Після того, як закриються дільниці, ми повинні вийти в центри наших міст, сіл і разом захистити завойовану перемогу", — заявив колишній президент.
Читайте також: Політична криза у Грузії, Аваков та Саакашвілі: інтерв'ю із Хатією Деканоїдзе
Що загрожує Саакашвілі в Грузії
У Грузії політика заочно засуджено до шести років ув'язнення: суд визнав його винним в організації нападу на колишнього грузинського депутата Валерія Гелашвілі у 2005 році. Тоді Гелашвілі у центрі Тбілісі побили співробітники МВС, завдавши йому важких травм. Справу вдруге порушили у 2013 році, після закінчення каденції Саакашвілі.
Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Саакашвілі заарештують, якщо він прилетить до країни: "Як тільки Саакашвілі ступить на нашу землю, він буде заарештований і направлений до в'язниці... Саакашвілі заочно засуджений, і він заслуговує на в'язницю", — зазначив політик і додав, що сподівання експрезидента на те, що люди "вийдуть і будуть захищати" — "помилкові".
Що Саакашвілі робив в Україні
Саакашвілі підтримував Революцію гідності 2014 року. За президентства Петра Порошенка, він отримав український паспорт й став керівником Одеської ОДА. Згодом у Саакашвілі сталась низка конфліктів із владою і зокрема з екскерівником МВС Арсеном Аваковим. Урешті Порошенко позбавив Саакашвілі українського громадянства. Формальним приводом для цього стало те, що Саакашвілі нібито приховав інформацію про кримінальне переслідування в Грузії.
У травні 2019-го вже новий президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. 7 травня 2020 року Зеленський призначив експрезидента Грузії та колишнього очільника Одеської ОДА головою Виконавчого комітету реформ. Після цього Грузія викликала свого посла до Тбілісі для консультацій у зв’язку з призначенням Саакашвілі. Раніше влада Грузії закликала Київ не призначати Саакашвілі на посаду.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!