Суд Лондона дозволив арешт активів Коломойського та Боголюбова по всьому світу

Суд Лондона дозволив арешт активів Коломойського та Боголюбова по всьому світу

ЗМІ
Суд Лондона дозволив арешт активів Коломойського та Боголюбова по всьому світу
. Бізнесмени Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, фото: Колаж / Суспільне

Високий Суд Лондона розширив можливості для всесвітнього арешту активів бізнесменів та ексакціонерів ПриватБанку Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.

Про це йдеться у рішенні суду у справі BL-2017-000665, що є у розпорядженні Економічної правди.

Зазначається, що рішенням від 31 січня 2023 року суд, за клопотанням ПриватБанку, постановив фактично розширити можливості для всесвітнього арешту активів.

Йдеться про справу, у межах якої ПриватБанк хоче повернути кошти, виведені з банку напередодні націоналізації. Таким чином можливо буде погасити невиконані зобов'язання банку щодо рефінансування.

"Нещодавнє рішення англійського суду надати дозвіл банку отримувати судові накази про арешт активів за кордоном та вимагати від відповідачів надавати подальшу інформацію щодо розкриття активів, що дозволить контролювати виконання судових наказів про арешт активів, є надзвичайно позитивною подією для банку", — прокоментували у пресслужбі ПриватБанку.

Що відомо про справи, пов’язані з Коломойським та Боголюбовим

У вересні 2022 року українські антикорупційні органи повідомили вісьмом фігурантам кримінального розслідування підозру у заволодінні коштами ПАТ "Укрнафта", одним з акціонерів якої є пов’язана з Ігорем Коломойським група "Приват", на суму у понад 13 мільярдів гривень. Серед підозрюваних — колишній голова правління "Укрнафти"; колишня заступниця керівника управління з продажу нафти, газу та продуктів нафто- і газопереробки компанії; колишня керівниця відділу контролю за обліком та поставками нафти і нафтопродуктів "Укрнафти"; колишні директори п’яти комерційних підприємств.

7 листопада держава вилучила майно п'яти стратегічно важливих підприємств, серед яких були "Укрнафта" та "Укртатнафта". При цьому у листопаді 2022-го у Росії бізнесменів Ігора Коломойського та співвласника групи "Приват" Геннадія Боголюбова заочно заарештували за нібито привласнення 800 тисяч тонн російської нафти.

Наприкінці 2016 року уряд ухвалив рішення про націоналізацію ПриватБанку, після чого фінустанову докапіталізували на суму в понад 155 млрд гривень. Раніше Міністерство юстиції США звинуватило Ігоря Коломойського у розкраданні мільярдів доларів з ПриватБанку, які він потім нібито "відмивав" через компанії у США та світі. Натомість сам олігарх заперечив звинувачення та зазначив, що всі інвестиції "робив з власних коштів".

Загалом, в українських та іноземних судах розглядалося понад 240 проваджень щодо націоналізації ПриватБанку. Зокрема, у лондонському суді триває процес за позовом ПриватБанку до колишніх власників фінустанови Коломойського та Боголюбова й афілійованих до них компаній. Банк вимагає відшкодування у зв’язку зі схемами, які мають усі ознаки шахрайства і відмивання коштів та які, як вважає Банк, було реалізовано його колишніми власниками.

5 березня 2021 року США запровадили санкції проти Ігоря Коломойського та членів його родини.

Читайте також: У Коломойського відбулись обшуки, в СБУ кажуть про підозри керівництву "Укрнафти"

Що відомо про націоналізацію ПриватБанку

  • Націоналізація ПриватБанку була проведена 18 грудня 2016 року через проблеми з платоспроможністю.
  • Справу, пов’язану з процедурою bail-in, 16 березня розглядав ще й Високий суд Англії та Уельсу. Зокрема, цей суд розглядав обмін зобов’язань ПриватБанку за євробондами, випущеними у 2010 та 2013 роках (ці облігації купили колишні власники ПриватБанку та пов’язані з ними особи). Високий суд ухвалив рішення на користь ПриватБанку та дозволив йому не платити борг колишнім власникам.
  • Кабінет міністрів України зареєстрував у Раді проєкт закону про зміни до банківського законодавства щодо збанкрутілих та націоналізованих банків.
  • Верховний Суд зупинив виконання ухвали Печерського суду про стягнення 350 мільйонів доларів із ПриватБанку до закінчення касаційного провадження у справі.
На початок