Як формуються графіки відключень електрики: пояснює експерт

Як формуються графіки відключень електрики: пояснює експерт

Ексклюзивно
Як формуються графіки відключень електрики: пояснює експерт
Вулиця без світла, ввечері в центрі Києва, 24 листопада 2022 року, фото: УНІАН

При визначенні графіків відключення електроенергії в регіонах пунктах України враховується кількість електрики, яка зазвичай споживається в цій області, загальні обсяги обмежень в країні, а також проблеми з високовольтною мережею в регіоні, де розташована область.

Про це в ефірі телемарафону на Суспільному повідомив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

"Механізм доволі простий. У нас є певний обсяг генерації, який доступний. Протягом ранкових годин з 4-ї до 6-ї, національний оператор "Укренерго" проводить моніторинг, які саме потужності йому доступні. Після цього серед обленерго розповсюджується графік, скільки електроенергії кожна область може отримати", — розповів експерт.

За його словами, цей графік залежить від того, яка кількість електрики зазвичай споживається в цій області, який розмір обмежень діє в країні, і які проблеми з високовольтною мережею в регіоні, де розташована область.

"Оце три параметри, які впливають на те, який саме ліміт отримає кожна конкретна область", — підкреслив Харченко.

Після цього обленерго складають графіки відключень відповідно до визначених лімітів енергоспоживання.

"Далі відбувається наступне. Області отримали ці ліміти. І обленерго самостійно складають графіки відключень своїх споживачів. Якщо обленерго так склало графік, що він не виконується, то "Укренерго" їм вказує, що вони перебирають. І інші області можуть постраждати через це. Тому кажуть прямо зараз відключати зайвих, і немає іншої ради на те, оскільки генерації в системі фізично не вистачає", — наголосив Олександр Харченко.

У разі ураження енергетичної інфраструктури російськими військами запроваджуються екстрені відключення.

"Якщо відбувається атака, і пошкоджено обладнання ракетою чи дроном, то відповідно теж не по графіку відбувається відключення і починають ремонтувати. Тут вже зовсім непередбачувана ситуація", — зауважив експерт.

При цьому він додав, що виконання графіків залежить винятково від якості роботи обленерго.

"Якщо обленерго якісно склало графік, то ніхто не страждає. Національна комісія з регулювання ринків електроенергії і комунальних послуг регулярно проводить перевірки і дуже потужно штрафує ті обленерго, а їх вистачає. Є у нас такий пул із 5-7, які постійно недбало відпрацьовують графіки, і постійно в переліку штрафників", — підсумував Олександр Харченко.

Що відомо про повітряну атаку по Україні 26 січня

Вранці 26 січня росіяни здійснили чергову масовану ракетну атаку по всій Україні, також застосовували дрони. У Києві зранку 26 січня під час повітряної тривоги сталося кілька вибухів. Війська РФ випустили у напрямку столиці близько 20 ракет. Унаслідок влучання у нежитлову забудову в Голосіївському районі є загиблий і двоє поранених. Постраждалих госпіталізували медики.

Внаслідок атак є влучання та пошкодження обладнання у південному, центральному, південно-західному регіонах, інформує пресслужба "Укренерго". У Дніпровському регіоні на одному з енергооб’єктів основне високовольтне обладнання знищено.

За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, загалом російським військам вдалося вразити п’ять високовольтних підстанцій.

За даними Державної служби з надзвичайних ситуацій, жертвами російських обстрілів 26 січня стали 11 людей.

Яка ситуація з електропостачанням в Україні

Енергосистема України вже пережила низку ракетних атак росіян та ударів БПЛА по енергооб’єктах. Крім цього, понад 10 ГВт основних встановлених потужностей наразі недоступні українській енергосистемі і знаходяться під контролем ворога.

Восени 2022-го Росія регулярно почала обстрілювати енергоінфраструктуру України. У грудні повідомлялось, що через російські обстріли з ладу виведена половина енергосистеми України. А після обстрілів 16 грудня запровадили надзвичайний стан в енергетиці.

23 листопада, коли Росія всьоме здійснила масований ракетний удар по енергоінфраструктурі України, по всій країні запровадили аварійні відключення світла. Через обстріли українці опинились не тільки без світла, а й без водопостачання та зв'язку. Світло вимкнулось уМолдові. 5 грудня Росія знову обстріляла ракетами об’єкти критичної інфраструктури України. Росіяни випустили понад 70 ракет, українські військові збили понад 60. В країні почались перебої зі світлом та водопостачанням. Одна з ракет впала на території Молдови.

16 грудня РФ випустила по Україні 76 ракет, ППО знищили 60. У низці регіонів запровадили аварійні відключення світла. За три дня, 19 грудня, Росія здійснила атаку дронами, випустивши по Україні понад 30 безпілотників іранського виробництва.

Міжнародні організації та уряди країн відправляють Україні генератори та іншу допомогу для відновлення електрики. 13 грудня в Парижі відбувся перший енергетичний "Рамштайн", де серед іншого ухвалили 1 мільярд доларів Україні на проходження зими.

В уряді України розглядають три сценарії блекауту і закликають українців економити електроенергію та підготуватись до тривалих відключень світла.

Електроенергія. Усі останні новини
На початок