Як отримати гроші на ремонт та компенсацію за житло, пошкоджене внаслідок агресії РФ: приклад Донеччини

Як отримати гроші на ремонт та компенсацію за житло, пошкоджене внаслідок агресії РФ: приклад Донеччини

Як отримати гроші на ремонт та компенсацію за житло, пошкоджене внаслідок агресії РФ: приклад Донеччини
Краматорська багатоповерхівка. Фото: Суспільне Донбас

З початку повномасштабного вторгнення Росії у Донецькій та Луганській областях пошкоджено чи зруйновано понад 8 тисяч об'єктів інфраструктури. Що робити для того, щоб в майбутньому отримати компенсацію за зруйноване житло та поточну допомогу на нагальний ремонт, розповідаємо в матеріалі Суспільного.

Державна компенсація

Що робити якщо ваше житло зруйноване або пошкоджено внаслідок військової агресії РФ

За даними Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, для отримання компенсації в майбутньому потрібно повідомити про те, що оселя пошкоджена внаслідок російської агресії, — заяву про втрачене майно треба подавати власноруч.

Є декілька варіантів, як це зробити:

  • в Центрі надання адміністративних послуг у будь-якому місті. Подати заяву допоможуть працівники ЦНАПу),
  • самостійно заповнити заяву через додаток Дія. Це можна зробити будь-де через свій смартфон. Інструкція як це зробити.

В обох випадках потрібні особисті документи та ІНН. Якщо інформація про житло є у Державному реєстрі, ці дані заповнять автоматично. Якщо ні, знадобиться надати документи, що підтверджують право на житло, та відомості про квартиру чи будинок (тип, площа, адреса). Також окремо радять мати фотографії пошкодженого житла.

Приватні юристи від себе додають, що для надійності краще мати акти від органів місцевої влади, де будуть зафіксовані пошкодження, подати заяву до поліції — і в разі руйнування, і у випадку, якщо оселю пограбували, та звернутися до ДСНС, якщо була пожежа.

Наразі компенсацію за зруйноване житло не виплачують. Порядок її отримання буде визначено окремим законом. В парламенті зареєстрували законопроєкт, але сам закон ще не прийнятий і строки його прийняття наразі невідомі. Нормативно-правовий документ, який буде визначати механізм та розмір компенсації перебуває у стадії розробки.

Допомога з місцевих бюджетів

Поки державна програма відшкодування збитків не працює, місцева влада допомагає усувати наслідки обстрілів окупантів і надає так звану поточну допомогу людям: виплачують гроші, дають будівельні матеріали або ремонтують пошкоджене житло.

У Слов'янську, до прикладу, на таку допомогу було виділено 15 мільйонів гривень з місцевого бюджету.

Для того, щоб отримати таку допомогу, треба звернутись в місцеві органи влади (виконком, сільські ради тощо). Але зазвичай, спеціальна комісія приїздить на місце одразу після обстрілу.

Такі комісії є в більшості деокупованих населених пунктах. Вони складають акти обстеження та оціюють наслідки обстрілу. В залежності від ситуації та можливостей влади, людям надають матеріали для ремонту, відновлюють квартири та будинки силами комунальних служб або виплачують гроші.

"Якщо у комунальних служб багато роботи, і ми бачимо, що люди в будинку мають змогу самі все полагодити, то оперативно підвозимо матеріали (листи для покрівлі, плівку для вікон), і їдемо ліквідувати наслідки, там де це більш треба", — коментують ситуацію у Краматорській міськраді.

Читайте також

Житло припинило своє існування. Як відбудовують знищені російськими обстрілами будинки

Де в Дніпрі є місця в шелтерах для переселенців з Донеччини та Луганщини

Шелтер — означає прихисток. Де на Львівщині приймають переселенців з Донецької і Луганської областей

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок