Рада ухвалила закон щодо реформування містобудування. Що передбачає і чому мери та архітектори проти

Рада ухвалила закон щодо реформування містобудування. Що передбачає і чому мери та архітектори проти

Доповнено
Рада ухвалила закон щодо реформування містобудування. Що передбачає і чому мери та архітектори проти
Фото: Pexels

Верховна Рада під час пленарного засідання 13 грудня ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт 5655 про реформування сфери містобудівної діяльності. "За" проголосували 228 народних депутатів. Про це повідомив нардеп від фракції "Голос" Ярослав Железняк.

Раніше мери, архітектори та окремі громадські організації закликали не голосувати за цей документ.

Що відомо про законопроєкт 5655 щодо реформи сфери містобудування

У першому читанні законопроект 5655 народні депутати ухвалили 1 липня 2021 року. Документ, зокрема, передбачає ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ), яка раніше виконувала функції з державного містобудівного нагляду. Цей орган погоджував введення об'єктів в експлуатацію. Після ліквідації ДАБІ замовник має можливість сам обирати, хто буде контролювати будівництво: виконавчий орган сільської, селищної, міської ради з питань містобудівного контролю чи приватні контролери – уповноважені юридичні особи, з якими він укладає договір.

Ще одне положення законопроєкту – створення єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Реєстрація права на виконання підготовчих та будівельних робіт відбуватиметься тільки через цю електронну систему. Право користуватися цим реєстром нададуть нотаріусам та державним реєстраторам.

Українські архітектори виступили проти ухвалення законопроєкту. Вони заявили, що законопроєкт посягає на авторське право архітекторів – авторські майнові права з ухваленням закону можна буде передавати.

Що кажуть мери

Як наголосив мер Києва Віталій Кличко, запропонований законопроєкт повністю нівелює контроль міст за будівництвом, а отже легалізує самовільне будівництво.

 створює умови для монопольного централізованого допуску будівельників на ринок. А тим хто зайде, буде дозволено створити приватний орган контролю містобудівної діяльності без жодного впливу держави чи місцевого самоврядування!", — зауважив Кличко.

За його словами, законопроєкт порушуватиме права як власників земельних ділянок, так і жителів громад.

Асоціація міст України, мери міст неодноразово наголошували і закликають депутатів допрацювати законопроект 5655, обговорити його з громадськістю, з професійними середовищами, місцевим самоврядування. Лише після цього виносити на голосування в парламент, наголосив мер Києва.

Про те, що реформа містобудування потребує обговорення за участі усіх сторін процесу заявив і мер Львова Андрій Садовий. Він закликав відкласти розгляд законопроєкту.

"Згідно з пропонованим законопроєктом контрольні функції отримає приватна інспектуюча компанія. Її може створити, наприклад, сам забудовник. Натомість представники міської ради навіть не матимуть права потрапити на територію, де відбувається будівництво", – пояснив він у Facebook.

Що кажуть архітектори

Деякі українські архітектори записали відезвернення з закликом до народних депутатів не ухвалювати законопроєкт 5655 щодо реформи містобудування.

Зокрема, редактор та видавець літератури з архітектури та урбаністики Дмитро Настека записав і розмістив у Facebook відеозвернення. У ньому він назвав законопроєкт "просто свавільним". За його словами, у законопроєкті не враховуються інтереси архітекторів щодо збереження їхнього авторського права.

"Зробіть так, щоб та форма закону, яка є зараз, не стала нормою цивільного права. Переробіть закон, інакше це буде лихо для всіх. Зробіть закон нормальним, а потім його проголосуйте", – закликав у відеозверненні Настека.

Архітектор, дитячий викладач архітектури та доброволець Антон Целовальник у своєму відео зазначив, законопроєкт не є справедливим.

"Він написаний не для того, щоб покращити наше життя, а для того щоб покращити життя невеликої кількості людей", – наголосив він.

Київський архітектор та 3D-художник, а також військовослужбовець ВМС України Єгор Штефан у відео заявив, що запропонований законопроєкт про містобудування суттєво зменшить права архітекторів, громад, міста впливати на архітектурні та інженерні рішення в новобудовах.

Що кажуть у Громадських організаціях

Рух ЧЕСНО, Центр протидії корупції, De jure та низка інших ГО та ЗМІ, Асоціація міст України вийшли з заявою, де наголосили на тому, що цей законопроєкт треба відтермінувати.

Лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська зазначає, що якщо законопроєкт про реформу містобудування ухвалять у нинішньому вигляді, на правила відбудови України не матимуть вплив ні громадяни, ні місцеве самоврядування. Ситуацію під контроль візьмуть забудовники.

"Якщо буде прийнятий законопроєкт 5655 у тому вигляді, в якому він є, то держава не зможе жодним чином зупинити будівництво. У законі відсутні процедура анулювання права будувати. Більше того, у законі немає процедури, яка могла б зупинити будівництво навіть якщо документи анульовані судом", — наголошує Віта Думанська.

За її словами, пропозиції від різних організацій, які були подані на розгляд профільного парламентського комітету, не розглядали і не обговорювались.

"По суті були враховані інтереси забудовників і дійсно було намагання врахувати правки НАЗК. Тоді це не реформа містобудування, а законодавча ініціатива в інтересах однієї сторони", — зазначає Віта Думанська.

Що кажуть автори законопроєкту

Як зазначає одна з авторів законопроєкту, заступниця парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова політичної партії "Слуга Народу" Олена Шуляк, в центрі реформи в будівництві — підвищення ролі органів місцевого самоврядування, збільшення їхніх повноважень та посилення їхньої відповідальності.

"Після ухвалення законопроєкту №5655 у руках місцевої влади будуть усі необхідні інструменти, щоб протидіяти хаотичній забудові та незаконному будівництву — аж до демонтажу незаконних об’єктів без рішення суду. І це покладе край багатьом типовим проблемам українських міст", — написала депутатка у Facebook.

Читайте також

У Києві планують реконструювати квартали зі старою забудовою

На початок