В Івано-Франківську архітектори протестували проти законопроєкту № 5655

В Івано-Франківську архітектори протестували проти законопроєкту № 5655

В Івано-Франківську архітектори протестували проти законопроєкту № 5655

По обіді 16 листопада майже пів сотні людей протестували біля будівлі Івано-Франківської облдержадміністрації проти законопроєкту № 5655 щодо реформування сфери містобудівної діяльності.

Учасники тримали плакати "Архітектура без архітектора – місто без обличчя" та "За справжню містобудівну реформу".

У Франківську архітектори протестували проти законопроєкту № 5655
Учасники тримали плакати "Архітектура без архітектора – місто без обличчя" та "За справжню містобудівну реформу". Суспільне Карпати

Директор комунального підприємства "Простір інноваційних креацій "Палац Потоцьких" Володимир Гайдар у коментарі Суспільному розповів, що законопроєкт посягає на авторське право архітекторів – авторські майнові права з ухваленням закону можна буде передавати.

"Тобто, коли він захоче внести якісь зміни, він легко ті зміни може внести без згоди автора, без участі автора. Ті стадії, які були пройдені на той час, будуть нівельовані. Це – ескізний проєкт, концепція, стадії містобудівного розрахунку, на яких визначалися основні параметри архітектури, естетичні параметри, геометричні параметри. Містобудівна палата, крім того, буде мати контроль і над архітекторами, і над професійними спілками. Матиме право забирати свідоцтво про саморегулювання цих організацій. Тобто така собі централізація у рафінованому вигляді", — каже Володимир Гайдар.

У Франківську архітектори протестували проти законопроєкту № 5655
Законопроєкт передбачає створення містобудівної палати. Суспільне Карпати

Окрім того, законопроєкт передбачає створення містобудівної палати, яка видаватиме сертифікати професійним архітекторам. Вона контролюватиме та дублюватиме функції Національної спілки архітекторів України й схожих організацій. Заступник голови правління обласної організації Нацспілки архітекторів України Микола Капак також не підтримує новий документ.

"Архітектор повинен мати право впливу на будівництво. Він повинен його контролювати. А цим законом практично нівелюються ці питання", — говорить Микола Капак.

У Франківську архітектори протестували проти законопроєкту № 5655
Заступник голови правління обласної організації Нацспілки архітекторів України Микола Капак також не підтримує новий документ. Суспільне Карпати

Лідія Манюк приїхала на протест з Долини. Жінка 15 років працює архітекторкою. Вона розповідає, що зіткнулася із законопроєктом в "Дії": у реєстрі будівельної галузі вже втратила авторські права на частину своїх проєктів. Лідія Манюк розповідає, що в додатку "Дія" авторське право також вже можна передати замовнику.

"Загроза велика, тому що, якщо замовник має на це право, він може змінювати цей проєкт. Він може збільшувати поверховість, він може забудовувати, добудовувати, надбудовувати. Цей безлад вже є, він вже панує. І як приймуть законопроєкт № 5655, він взагалі дасть їм можливість забудовувати беззаконно — без різних узгоджень, без пояснень", — каже архітекторка з Долини Лідія Манюк.

У Франківську архітектори протестували проти законопроєкту № 5655
Суспільне Карпати

Прийшов на протест і художник Андрій Єфіменко. Митець розповідає, що скасування цього законопроєкту допоможе зберегти історичний центр міста.

"На подвір’ї пам’ятки збудований непотріб. І це в Івано-Франківську всюди. Так що треба підтримувати нині архітекторів. Але не вузько, за їхні права, а за права всього Франківська. Історичне місто зникає", – каже Андрій Єфіменко.

У Франківську архітектори протестували проти законопроєкту № 5655
Архітектори зібрали підписи до місцевої влади. Суспільне Карпати

Під час протесту архітектори зібрали підписи до представників місцевої влади, аби ті звернулися до центральних органів влади не ухвалювати законопроєкт № 5655.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок