"Є питання до стану, може бахнути прямо там": Резніков про російську ядерну зброю

"Є питання до стану, може бахнути прямо там": Резніков про російську ядерну зброю

"Є питання до стану, може бахнути прямо там": Резніков про російську ядерну зброю
Міністр оборони України Олексій Резніков. Фото: УНІАН

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що стан російської тактичної ядерної зброї викликає питання, оскільки міг закінчитися термін її придатності і вона може вибухнути у момент запуску. Про це він сказав в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна".

Міністр не взявся оцінювати ризик застосування Росією тактичної ядерної зброї, але зазначив, що він завжди є.

"Маючи такого сусіда з ядерним потенціалом, завжди є можливість, що він психоне. Наскільки це у відсотках? Я не берусь сказати. Чи залишилися у них носії? Так, лишилися. Його можна донести і "Іскандерами", і "Калібрами", і літаками. Якої вони якості та стану — у мене запитання", — сказав він.

Резніков розповів, що спілкувався про український ядерний потенціал з другим президентом Леонідом Кучмою, який завершував передачу Росії ядерної зброї.

"Він нагадав, що навіть якби цей ядерний потенціал не віддали, у 1997 році у нього закінчувався термін придатності. Його все одно треба було списувати та утилізувати. Ми його весь віддали до Росії. Тому запитання: а в якому стані цей мотлох у Росії?" — сказав він.

Міністр також нагадав, що українські ракети "Сатана" все ще перебувають на озброєнні у РФ.

"Ми їх робили понад 40 років тому. І постає запитання: хто їх обслуговує, за якими документами і скільки років цим інженерам… Тому можна натиснути кнопку, але це може бахнути прямо там", — сказав Резніков.

Що відомо

21 вересня 2022 року під час свого звернення, президент РФ Володимир Путін заявив, що країни Заходу влаштували "ядерний шантаж" Росії, відтак при загрозі територіальній цілісності вона готова "використати всі наявні в себе засоби". Це не перша погроза ядерною зброєю. На четвертий день повномасштабного вторгнення РФ в Україну, у лютому 2022-го, Путін, чиї війська уже зазнали в Україні великих втрат, доручив перевести сили стримування у російській армії в особливий бойовий режим. Через те що нібито “посадовці країн НАТО припускаються агресивних висловлювань” на адресу Росії. Один з аспектів стратегічних сил стримування — застосування ядерної зброї. Ще раніше, 21 лютого глава країни-агресорки наголошував: Україна буцімто цілком спроможна незабаром відновити ядерну зброю, від якої відмовилась у 1994-му. Тому “ми (Росія) не можемо на це не реагувати”.

Про ядерні погрози Путіна згадав і президент США Джозеф Байден під час свого виступу в Генасамблеї ООН заявивши, що "ядерні погрози на адресу Європи і безрозсудна зневага до обов'язків режиму нерозповсюдження ядерної зброї — це надзвичайно суттєве порушення Статуту ООН". НАТО має дати РФ зрозуміти, що використання ядерної зброї викличе зустрічну відповідь, заявив міністр закордонних справ Литви Габріель Ландсбергіс.

Ідея ядерного стримування була основоположною для безпекового ландшафту світу за часів Холодної війни. Це — про те, що одна ядерна держава не посміє напасти на іншу через загрозу ядерного удару. Загалом цей принцип актуальний і нині: страх перед нищівними наслідками ядерної війни усе ще стримує ймовірні повномасштабні конфлікти — але не запобігає їм повністю.

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), у 2021-му у РФ було загалом 6255 боєголовок, у США — 5500. Військова доктрина РФ каже, що застосування тактичної ядерної зброї прийняте, якщо існування Російської Федерації — під загрозою.

Очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель в інтерв’ю BBC сказав, що світ не повинен недооцінювати погрози президента Росії Володимира Путіна про готовність до застосування ядерної зброї, які той озвучив під час свого відеозвернення, присвяченого проведенню мобілізації у РФ.

Відповідаючи на ядерний шантаж Росії, Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Росії відомо про "тяжкі наслідки", які настануть у разі застосування нею ядерної зброї в Україні.

Крім того, Японія вирішила заборонити експорт товарів, пов'язаних з хімічною зброєю в Росію в рамках додаткових санкцій проти Москви у зв'язку з вторгненням Росії в Україну. В країні "глибоко стурбовані" можливим застосуванням ядерної зброї Росією. Про це заявив головний секретар Кабінету Міністрів Японії Хірокадзу Мацуно.

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), у 2021-му у РФ було загалом 6255 боєголовок, у США — 5500. Військова доктрина РФ каже, що застосування тактичної ядерної зброї прийняте, якщо існування Російської Федерації — під загрозою.

Війна. Усі останні новини

Читайте також

"Тривожна ескалація". Як у світі реагують на останні заяви Путіна про війну в Україні

У ЄС закликали серйозно ставитись до ядерних погроз Путіна

"Будуть тяжкі наслідки": Столтенберг відповів на ядерний шантаж Росії

РНБО опублікує інструкцію на випадок застосування РФ ядерної зброї — Данілов

Меркель закликала серйозно сприймати ядерні погрози Путіна

Чи використає Росія ядерну зброю. Генерал США оцінив усі ризики

На початок