Євросоюз дав позитивну оцінку виконанню Україною Угоди про асоціацію

Євросоюз дав позитивну оцінку виконанню Україною Угоди про асоціацію

Євросоюз дав позитивну оцінку виконанню Україною Угоди про асоціацію
Прапори України та ЄС. Getty Images/EyeEm/Anastasia Malaman

Європейський Союз опублікував щорічний звіт про виконання Україною Угоди про асоціацію, в якому зазначає, що попри труднощі проведені реформи дозволяють Україні впевнено вступити в новий етап євроінтеграції.

Документ оприлюднила пресслужба Єврокомісії. У звіті перерахували основні досягнення України:

  1. у сфері правосуддя, верховенства права та боротьби з корупцією відбулося кілька позитивних змін. Було ухвалено ключові закони, спрямовані на реформування Вищої ради правосуддя та відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а також закон про НАБУ, який встановлює необхідну правову базу для роботи органу, і закон про захист викривачів корупції. Питання реформи Конституційного суду досі не вирішено, не закінчено процес відбору нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
  2. уряд України ухвалив нову стратегію реформування державного управління відповідно до європейських стандартів і принципів Організації економічного співробітництва та розвитку, а також відновив прийняття на держслужбу на основі заслуг;
  3. втручання уряду України в управління НАК Нафтогаз викликало стурбованість щодо ефективності реформи корпоративного управління держпідприємствами;
  4. фінансовий сектор України залишався з профіцитом, попри пандемію COVID-19, але події в Нацбанку викликали занепокоєння щодо незалежності банку та системи банківського моніторингу;
  5. ринок електроенергії в Україні продовжував функціонувати з деякими ознаками деформації та ринкових маніпуляцій. Пріоритетом було підключення до континентально-європейської енергосистеми, яке відбулося 16 березня 2022 року;
  6. у сфері екологічних реформ у 2021 році було досягнуто незначного прогресу, але Україна ухвалила та представила свій внесок до Паризької угоди та ухвалила Стратегію адаптації до змін клімату, розпочався діалог України та ЄС з приводу "зеленої" трансформації нашої країни та Європейського зеленого курсу;
  7. Україна продовжує досягати значних успіхів у галузі цифрової трансформації та ухвалила закон про регулювання у сферах телекомунікацій — важливий крок для приведення законодавства у відповідність до нормативно-правової бази країн ЄС.

"Європейський Союз продовжуватиме підтримувати Україну в її комплексній програмі реформ", — запевнили в Єврокомісії.

Що відомо

  • Переговори між Україною та Європейським Союзом щодо укладення нової посиленої угоди на заміну Угоди про партнерство та співробітництво розпочалися у березні 2007 р.
  • Протягом 2007-2012 років відбулися 21 раунд переговорів щодо Угоди про асоціацію та 18 раундів переговорів щодо розділу Угоди про створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі.
  • 19 грудня 2011 року на Саміті Україна – ЄС оголошено про завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Ця Угода є більш масштабною у порівнянні з аналогічними угодами, укладеними ЄС з країнами Центральної та Східної Європи.
  • 15 травня 2013 року Колегія Європейської Комісії ухвалила рішення рекомендувати Раді ЄС підписати Угоду, а також дозволити її тимчасове застосування до завершення процедур ратифікації державами – членами ЄС.
  • 21 листопада 2013 року Кабінет Міністр вирішив призупинити підготовку до підписання угоди з ЄС, заявивши при цьому, що не відмовляється від євроінтеграції. На той момент чинний президент Віктор Янукович не підписав у Вільнюсі Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі з Європейським Союзом на саміті "Східного партнерства".
  • Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС відбулося в два етапи: 21 березня 2014 року під час Позачергового Саміту Україна — ЄС було підписано політичну частину Угоди та Заключний акт Саміту. Документи підписав прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.
  • 27 червня 2014 року в ході засідання Ради ЄС, Президентом України Петром Порошенком та керівництвом Європейського Союзу і главами держав та урядів 28 країн, була підписана економічна частина Угоди.
  • 16 вересня 2014 р. Верховна Рада та Європейський парламент синхронно ратифікували Угоду про асоціацію між Україною та ЄС.

Загальний прогрес виконання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом за 2021 рік зріс до 61%. Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль 29 грудня 2021 року. Шмигаль розповів, що укладено угоду про Спільний авіаційний простір, або "авіаційний безвіз". Також уряд зосереджений на отриманні ще 5 безвізів: промислового, митного, цифрового, транспортного та енергетичного.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок