Українська делегація на чолі з міністром інфраструктури України Олександром Кубраковим прибула в Стамбул на переговори щодо розв'язання зернового питання.
Як повідомили в Міністерстві інфраструктури, у рамках візиту українські дипломати зустрілися з Генеральним секретарем ООН Антоніу Гуттерешем. У фокусі діалогу – ініціатива ООН щодо розблокування морських портів для експорту продовольства та гарантії безпеки для суден.
"Генеральний секретар вкотре висловив підтримку деблокаді українських портів та запевнив, що безпека є беззаперечним пріоритетом ООН. Зі своєї сторони Організація зробить максимум, аби цей принцип дотримувався всіма учасниками переговорів", — зазначили в міністерстві.
Очікується, що Україна, ООН і Туреччина ухвалять угоду про експорт зерна із заблокованих портів.
Від Росії участь у підписанні документа має взяти міністр оборони Сергій Шойгу. Як повідомляється, від вже прибув до Стамбула.
Речник МЗС Китаю Ван Веньбінь привітав початок перемовин, висловивши сподівання, що вони допоможуть запобігти масштабній кризі.
"Ми вітаємо українсько-російську угоду щодо припинення продовольчої кризи. Ми сподіваємося, що зацікавлені сторони збережуть імпульс діалогу, переговорів і обговорять умови для якнайшвидшого припинення конфлікту та досягнення миру. Це в спільних інтересах країн регіону та міжнародної спільноти. Міжнародна спільнота має продовжувати підтримувати діалог і переговори між Росією та Україною та прагнути досягти більше позитивних результатів", — наголосив він.
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган також сподівається, що перемовини будуть успішними.
"Через деякий час у президентському палаці Долмабахче, якщо буде Божа воля, разом із участю генсека Організації Об’єднаних Націй, участю представників Росії та України, шляхом підписання угод ми подолаємо труднощі щодо сільськогосподарського коридору і проблеми з зерном. З цими підписами разом ми дамо світові хороші новини", — зауважив політик.
Раніше турецька газета Yeni Şafak із посиланням на представництво президента Туреччини повідомила, що 22 липня у Стамбулі має бути укладена домовленість про розблокування експорту зерна з українських портів. За даними видання, участь у підписанні угоди візьмуть представники української та російської сторін, президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган, а також генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерреш.
Речник генсека ООН Фархан Хак підтвердив, що Гутерреш увечері 21 липня вирушить до Стамбула, однак наголосив, що гарантій підписання угоди ще немає.
Що відомо
- Блокування Росією українського зерна в портах поставило під загрозу продовольче забезпечення 1,7 мільярда людей у світі. Тому Туреччина активізувала контакти з Росією та Україною щодо створення безпечного коридору в Чорному морі. Зокрема виступила ініціатором проведення переговорів у Стамбулі.
- Через війну в Україні у світі зросли ціни на зерно. Бойові дії вже призвели до непрямого тиску на ціни на зерно у світі. РФ продовжує блокувати українські порти, це призводить до нестачі постачання і до подальшого зростання цін на багато основних продуктів.
- Загалом до війни Україна постачала 10% світового експорту пшениці, понад 15–20% ячменю, понад 50% соняшникової олії.
- Попри те, що Україна розробляє сухопутні експортні маршрути, зокрема через Польщу та Румунію, їхня ефективність не така висока, як транспортування морем. Тому Туреччина почала обговорювати з Україною та РФ створення "зернового коридору" у Чорному морі.
- Водночас в українському МЗС наголошують, що для функціонування морського маршруту мають бути “дієві гарантії безпеки”, оскільки там не виключають ймовірності, що РФ використає “коридор” для нападу на Одесу. Президент Володимир Зеленський також заявив, що лише завершення війни гарантуватиме надійність постачання продовольства морем.
- 13 липня українська, турецька та російська військові делегації за участі ООН зустрілися у Стамбулі для переговорів щодо відновлення експорту українського зерна з чорноморських портів в умовах загострення глобальної продовольчої кризи. На зустрічі сторони домовились створити координаційний центр у Стамбулі та провести повторну зустріч української та російської делегацій.
- Як повідомив народний депутат, член української делегації на переговорах з Росією Рустем Умєров, експорт зерна з території України відбуватиметься через три порти — "Одеса", "Південний" та "Чорноморськ".
- Німецька державна залізнична компанія Deutsche Bahn почне перевозити українське зерно до німецьких портів. Для цього компанія трансформує мережу, яка була створена для перевезення гуманітарної допомоги. Більшість вантажів до Німеччини надходитимуть через Румунію. Ще частину зерна забиратимуть із Польщі.
Читайте також
Посол України в Туреччині розповів, за яким механізмом повертатимуть вкрадене РФ зерно
Україна не отримала гарантії безпеки для вивезення зерна — Кубраков
Переговори про розблокування українського зерна йдуть по лінії військових — Пєсков
Вторгнення Росії в Україну, день 147. Текстовий онлайн
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу