Переговори у Стамбулі: сторони домовились створити координаційний центр щодо вивезення зерна

Переговори у Стамбулі: сторони домовились створити координаційний центр щодо вивезення зерна

Переговори у Стамбулі: сторони домовились створити координаційний центр щодо вивезення зерна
Переговори у Стамбулі 13 липня 2022. Фото: Міноборони Туреччини

Українська, турецька та російська військові делегації за участі ООН зустрілися у Стамбулі 13 липня для переговорів щодо відновлення експорту українського зерна з чорноморських портів в умовах загострення глобальної продовольчої кризи. На зустрічі сторони домовились створити координаційний центр у Стамбулі та провести повторну зустріч української та російської делегацій.

Міністр оборони Хулусі Акар повідомив, що чотиристороння зустріч "пройшла в позитивній та конструктивній атмосфері". На ній, за його словами, було досягнуто домовленості щодо базових технічних питань, зокрема створення координаційного центру в Стамбулі, де будуть присутні представники всіх сторін, спільний контроль у точках виходу з порту та прибуття та забезпечення безпеки судноплавства на маршрутах пересадки.

Також під час зустрічі сторони досягли консенсусу щодо повторної зустрічі української та російської делегацій у Туреччині наступного тижня. За його словами,

"Ми спробуємо дійти висновку, здійснивши це в координації з ООН. У цьому сенсі досягнуто домовленості про повторну зустріч української та російської делегацій у Туреччині наступного тижня. На цій зустрічі, яку ми проведемо наступного тижня, всі деталі будуть ще раз розглянуті, і робота, яку ми виконали, буде підписана", — додав міністр.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш під час брифінгу зазначив, що під час перемовин "сторони досягли суттєвого прогресу".

"Якщо поглянути на нинішню заяву, зроблену Міністерством оборони Туреччини, яка вже була оприлюднена, то була досягнута суттєва згода з багатьох аспектів, а саме щодо питань, пов’язаних із механізмами контролю, пов’язаними з системою координації. Але, звичайно, це була лише перша зустріч. І ми сподіваємося, що наступні кроки дозволять нам прийти до офіційної домовленості", — сказав він.

Гутерріш висловив сподівання, що під час наступної зустрічі сторони зможуть остаточно домовитися.

"Але, як я вже сказав, нам все ще потрібна велика воля та відданість усіх сторін. Вони це показали. Я налаштований оптимістично. Ця угода є надзвичайно актуальним кроком щодо подолання продовольчої кризи разом із зусиллями", — додав він.

Водночас генсек ООН зазначив, що наразі не бачить перспективи мирної угоди.

"Думаю, у будь-якому разі це засвідчило, що сторони здатні вести конструктивний діалог. І це, звичайно, дуже хороша новина. Але до миру попереду ще довгий шлях.

Що відомо

  • Блокування Росією українського зерна в портах поставило під загрозу продовольче забезпечення 1,7 мільярда людей у світі. Тому Туреччина активізувала контакти з Росією та Україною щодо створення безпечного коридору в Чорному морі. Зокрема виступила ініціатором проведення переговорів у Стамбулі.
  • Крім цього, в регіоні вже є близько 20 кораблів, які готові виконувати місію із вивезення українського збіжжя.

Читайте також

Посол України в Туреччині розповів, за яким механізмом повертатимуть вкрадене РФ зерно

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок