"Наслідок жорстокості". За день країни ЄС заявили про видворення більше 100 російських дипломатів

"Наслідок жорстокості". За день країни ЄС заявили про видворення більше 100 російських дипломатів

"Наслідок жорстокості". За день країни ЄС заявили про видворення більше 100 російських дипломатів
. Фото: Getty Images

Виявлені факти жорстоких убивств мирних мешканців солдатами РФ у Київській області спричинили нову хвилю висилки дипломатів РФ з Європейських країн. Лише за сьогодні такі заяви зробили Словенія, Іспанія, Естонія, Італія, Данія, Швеція. Йдеться про щонайменше 119 співробітників посольств Росії. Окрім цього, від початку вторгнення Росії до України про аналогічні рішення заявили Німеччина, Франція, Болгарія, Польща, США та ще низка країн. Суспільне зібрало останні дані — скільки дипломатів РФ вислали європейські країни та з яких причин.

Низка посадових осіб Постійного представництва Російської Федерації при ЄС будуть оголошені персонами "нон ґрата", заявив сьогодні верховний представник ЄС Жозеп Боррель. Він зазначив, що діяльність цих дипломатів суперечить їхньому дипломатичному статусу. І наголосив, що ЄС не залишає без відповіді незаконні та руйнівні дії Росії проти інтересів та безпеки ЄС.

Боррель також повідомив про інші санкції ЄС проти росіян: "Мета наших санкцій — зупинити безрозсудну, нелюдську та агресивну поведінку російських військ і дати зрозуміти особам, які приймають рішення в Кремлі, що їхня незаконна агресія коштує дорого".

Словенія сьогодні заявила, що також висилає 33 співробітників Посольства РФ в країні, повідомляє RTV Slovenija. Міністерство закордонних справ висловило послу РФ "занепокоєння та найрішучіший протест у зв’язку з очевидними доказами того, що збройні сили Російської Федерації вчинили військові злочини проти мирного населення в Бучі".

"Словенія разом зі своїми партнерами та союзниками у співпраці з Міжнародним кримінальним судом зробить все можливе, щоб притягнути винних до відповідальності за ці жахливі злочини", — заявили в МЗС.

В своєму рішенні міністерство посилається на статтю 11 Віденської конвенціїЦе положення надає державі перебування можливість вимагати від іноземного дипломатичного представництва чи консульської установи підтримувати розмір представництва в межах, які вона вважає розумними та нормальними. про дипломатичні відносини.

Сьогодні ж міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес оголосив: країна висилає 27 російських дипломатів і співробітників посольства Російської Федерації, повідомило іспанське видання El Espanol. Це реакція на "жорстокі бойові дії, які ми побачили в Бучі та нещодавно в Маріуполі", а ще захід безпеки, бо ці люди "становлять загрозу інтересам безпеки Іспанії", зазначив він.

Альбарес додав, що висилати посла Росії з країни не планується, бо Іспанія хоче залишили свого посла в Росії. А дзеркальні дії РФ були б закономірними.

Естонія вирішила закрити консульський відділ Естонії в Тарту і оголосити персонами "нон ґрата" 14 співробітників, сім з яких мають дипломатичний статус.

Віцеканцлер естонського Міністерства закордонних справ М'ярт Вольмер, заявив, що коли постійно надходять повідомлення про жахливу діяльність російських збройних сил у Бучі та інші місцях, не можна говорити про продовження звичайних відносин. Він наголосив, що Росія повинна вивести війська з України і понести відповідальність за збитки, які вона завдала війною.

Аналогічне рішення ухвалив уряд Італії. Персонами "нон ґрата" визнають 30 російських дипломатів і висилають з країни, повідомив міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо, пише агентство ANSA.

Рішення "ухвалене з міркувань національної безпеки" та на тлі "необґрунтованої агресії проти України з боку РФ".

Міністр закордонних справ Данії Йеппе Кофод заявив, що уряд висилає з країни 15 російських дипломатів. Він назвав це історичним кроком, який допоможе безпеці країни. Працівникам російських дипустанов дали два тижні на те, щоб поїхати з Данії.

Голова МЗС Швеції Анн Лінде оголосила про рішення влади країни вислати трьох російських дипломатів, робота яких у Швеції не відповідає Віденській конвенції, передає Reuters.

Напередодні, 4 квітня, Німеччина вирішила вислати 40 дипломатів Росії у відповідь на злочини проти людяності, які чинили російські військові у Київській області. "Фотографії з Бучі свідчать про прагнення до руйнування, яке виходить за всі межі. Тому ми оголосили значну кількість працівників російського посольства небажаними ", — відзначила міністерка закордонних справ Анналена Бербок.

"Різанина в Бучі": Україна просить Міжнародний кримінальний суд приїхати на Київщину. Що відомо

Заявила про таке рішення і Франція. Країна видворяє російських дипломатів, діяльність яких суперечить інтересам безпеки країни. За інформацією телеканалу BFMTV, йдеться про 35 росіян.

Ще раніше, 1 квітня, МЗС Болгарії повідомило, що висилає першого секретаря російського посольства через звинувачення в шпигунстві. Дипломату дали 72 години на те, щоб покинути країну після того, як прокуратура заявила про причетність чиновника до шпигунської діяльності, повідомило The Sofia Globe.

Крім того, 18 березня, через кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Болгарія оголосила персонами "нон ґрата" 10 російських дипломатів.

Тоді ж про висилку дипломатів РФ оголосили ще й три країни Балтії. В Естонії МЗС викликало посла Росії і вручило дипломатичну ноту про те, що трьох співробітників російського посольства, які мають дипломатичний статус, оголошено "персонами нон ґрата".

Аналогічні рішення прийняли Латвія — мінус три дипломати, та Литва — мінус чотири. Причиною такого кроку вони називають "діяльність, яка не сумісна з дипломатичним статусом".

Польська влада вирішила вислати щонайменше 40 російських дипломатів за їхню діяльність, що не відповідає статусу дипломата. Тобто, за шпигунство. Деяких дипломатів та членів їхніх родин підозрюють в тому, що вони під прикриттям мали збирати конфіденційну інформацію та вербувати громадян Польщі щоб ті співпрацювали з РФ.

Також через шпигунську діяльність за ініціативи США вислали 12 співробітників розвідки представництва РФ при ООН, повідомляв "Голос Америки". Американська сторона пояснювала: готувалась до цього кроку кілька місяців. За словами речниці Постійного представництва США при ООН Олівії Дальтон, ці люди зловживали своїми привілеями на проживання у США, займаючись шпигунською діяльністю, що мала негативний вплив на національну безпеку країни.

Нідерланди, Бельгія, Чехія, Ірландія також висилали дипломатів і співробітників посольств РФ через підозри у шпигунстві.

Бельгія повідомила про висилку 21 російського дипломата, бо вони були причетні до "шпигунських операцій". Нидерланди склали список з 17 російських дипломатів-шпигунів — за даними спецслужб AIVD і MIVD. Ірландія попросила чотирьох російських дипломатів залишити країну через порушення дипломатичних норм. Чехія оголосила персоною "нон ґрата" одного співробітника посольства Росії в Празі. "Разом з нашими союзниками ми скорочуємо присутність російської розвідки в ЄС", — зазначили у МЗС Чехії.

Словачинна протягом березня вирішила видворити з країни 38 людей зі штабу посольства РФ. "Ми вважаємо, що негайне припинення війни в Україні та функціонування російської дипломатичної місії відповідно до звичайних засад дозволить будувати наші відносини на основі взаємної поваги та взаємовигідного співробітництва", — зазначала пресслужба Міністерства закордонних справ країни.

Відповіді РФ

4 березня заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв у своєму Telegram сказав що висилка дипломатів ні до чого не веде і заявив, що відповідь на цей засіб тиску буде "симетричною та руйнівною для двосторонніх відносин".

Що відомо:

  • 28 лютого Євросоюз оголосив про санкції проти росіян через напад РФ на Україну. До списку потрапили 25 людей — політики, олігархи та пропагандистські медіа. 9 березня Рада Євросоюзу затвердила нові секторальні санкції проти РФ та Білорусі за війну проти України. Зокрема, обмежується доступ до SWIFT трьох білоруських банків та забороняється ввезення євро до Білорусі.
  • 18 березня Європарламент заборонив російським та білоруським дипломатам вхід до парламентських резиденцій у Брюсселі та Страсбурзі.
  • Палата представників США проголосувала за позбавлення Росії та Білорусі преференційного торгового статусу, який називається "постійні нормальні торговельні відносини".
  • 16 березня Російську федерацію офіційно виключили з Ради Європи після 26 років членства.
  • Унаслідок санкцій за повномасштабне вторгнення військ РФ в Україну, в Росії лише за останній тиждень ціни на основні товари зросли на 14%, реальна заробітна плата падає, загострюється інфляція, проблеми з ланцюгом постачання, криза приватного бізнесу.

Війна. Всі новини

На початок