В інтерв’ю виданню The Washington Post, яке було опубліковане 21 січня, Володимир Зеленський заявив, що російське вторгнення в Україну може початися з територій, де "історично живуть люди, які раніше мали сімейні зв’язки з Росією" — наприклад, Харкова. Ці слова викликали занепокоєння у місцевої влади, голова Харківської ОДА заявив, що ніяких позаштатних дій на Харківщині немає. А згодом речник Зеленського Сергій Никифоров у коментарі ЗМІ пояснив, що президент зробив "гіпотетичне припущення".
"Харків, який перебуває під контролем української влади, може бути окупований. Росії потрібен привід: скажуть, що захищають російськомовне населення. Після окупації та анексії Криму ми вважаємо, що це ймовірно і може статися", — заявив Зеленський у відповідь на питання журналістки The Washington Post Лаллі Веймут.
Він також додав, що захоплення Росією великих міст в Україні буде не просто окупацією — "це стане початком масштабної війни".
"Якщо ми оборонятимемось проти однієї з найбільш потужних армій світу, то буде війна. А якщо буде війна, то вона буде дуже сильною, і програють усі. Загинуть сотні тисяч. Постраждає Україна, постраждає Росія, постраждають європейські сусіди України, а розташовані далі країни постануть перед міграційною кризою", — зауважив Зеленський.
На його думку, "кожен (українець — ред.) буде захищати нашу країну" — навіть ті, які позитивно ставилися до Росії після окупації Криму й Донбасу.
Нагадаємо, що ще 19 січня у відеозверненні Володимир Зеленський закликав українців не піддаватися панічним настроям щодо можливої агресії з боку Росії, які поширюють засоби масової інформації: "Всю цю риторику в офіційних політичних заявах у новинах ЗМІ, у чутках біля під’їзду об’єднує одна річ, одне логічне питання: а в чому, власне, новина? Хіба це не є реальністю вже вісім років?".
На ці слова активно відреагували представники місцевої влади та народні депутати від монобільшості.
"Я хочу наголосити на тому, щоб не було у нас не було серед населення ніякої паніки. Ми всі — державні органи, державні структури, Міністерство оборони, прикордонна служба, Національна гвардія — у своєму штатному режимі. Вони готові до виконання будь-яких завдань", — заявив голова Харківської ОДА Олег Синєгубов.
А депутатка Вікторія Кінзбурська ("Слуга народу") закликала українців не панікувати: "Я читала це інтерв'ю, занепокоєна інформацією. Розумію, що серед населення шириться і панічні настрої й таке інше, але я вважаю, що нам не слід піддаватися паніці, сьогодні у нас віцепрем'єр (21 січня Харків відвідала міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України — ред.) з питань якраз із цих питань, і у понеділок [24 січня] ми на фракції будемо обговорювати створення територіальних батальйонів оборони, ці усі питання у процесі обговорення та розробки стратегії, як діяти у випадку, не дай Боже...".
Речник президента Сергій Никифоров, коментуючи слова президента, заявив у коментарі Радіо НВ, що "це був приклад, гіпотетичний сценарій": "Я думаю, ті, хто тиражують, не читали текст інтерв‘ю, а висмикують цю фразу. Мені здається, цей абзац самодостатній і не потребує роз’яснень".
Читайте також: Якщо хоч один військовий РФ перетне кордон України, це вважатиметься вторгненням — Блінкен
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Що відомо
- На початку листопада 2021-го американські ЗМІ повідомили про скупчення російської техніки на кордоні з Україною, однак тоді у Міноборони та РНБО заперечили цю інформацію. 21 листопада голова української розвідки заявив, що Росія сконцентрувала біля кордонів з Україною понад 92 тисячі військовослужбовців і готується до нападу до кінця січня-на початку лютого 2022 року.
- Росія почала переміщувати війська в Білорусь для спільних військових навчань в цій країні. Навчання мають відбутися 10-20 лютого. Але, як з'ясували журналісти, лише частина військової техніки РФ рухається до заявлених для навчань полігонів — решта зупинилася під Гомелем, у районі за 40 кілометрів від Чернігівської області та за 200 кілометрів до столиці.
- Від початку листопада 2021 року, коли з'явилася інформацію про можливість повномасштабного нападу Росії на Україну, низка ЗМІ припускали можливість нападу в тому числі з території Білорусі. Наприкінці листопада Лукашенко заявив, що в разі конфлікту Росії та України Білорусь буде на боці Росії.
- 19 січня президент США Джо Байден заявив, що вторгнення в Україну стане для Росії катастрофою, яка призведе до значних людських та економічних втрат. Водночас Зеленський у відповідь на заяву Байдена про різні варіанти відповіді Заходу в залежності від ступеня агресивності Росії заявив, що не існує "незначних вторгнень" та "незначних втрат".
Читайте також
У Сенаті США пропонують накласти санкції проти оточення Путіна і без вторгнення РФ в Україну
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!