Згадуємо найяскравіші рекорди, які підкорилися спортсменам у 2021 році.
Цього року було легко втомитися від новин про "переписування історії" на кожному кроці. Майже щотижня спортсмени досягали й долали дедалі нові позначки, що перевершували рекорди, встановлені їхніми колегами в минулому.
Суспільне Спорт обрав найбільш значущі, емоційні та епічні з них. Це – здобуті та втрачені рекорди України, наймолодші та найдовші шахові досягнення в історії, рекордний бум на Олімпіаді та чергові підтвердження легендарного статусу низки спортсменів.
Національний рекорд Ярослави Магучіх
Однією з топподій на початку року став рекорд української легкоатлетки Ярослави Магучіх, яка пізніше стала бронзовою призеркою Олімпійських ігор-2020 у Токіо. На турнірі в словацькій Банській-Бистриці українська стрибунка у висоту вперше в кар'єрі подолала планку висотою 2.06 метра, причому зробила це з першої спроби.
Цей рекорд став не лише особистим, а й національнимПобила власний рекорд 2.02 м у приміщенні. А загалом обійшла Інну Бабакову, рекорд якої (2.05 м) тримався з 1995 року., а також найкращим європейським результатом у приміщенні серед спортсменок до 23 років. Стрибок Магучіх – третій найвищий у історії на змаганнях у приміщенні.
Визначні гольові рекорди у футболі
- 22 травня: Роберт Левандовські (Польща, "Баварія Мюнхен") – кількість голів за сезон у Бундеслізі – 41 гол
- 30 червня: Артем Довбик (Україна) – найпізніший переможний гол на Євро – 120:37 хв
- 30 липня: Вівіанне Мідема (Нідерланди) – кількість голів за одну Олімпіаду – 10 голів
- 1 вересеня: Кріштіану Роналду (Португалія) – кількість голів за чоловічу збірну в кар'єрі – 111 голів
Футбольних бомбардирських рекордів у 2021-му було вдосталь, та одними з найочікуваніших були досягнення провідних нападників світу – португальця Кріштіану Роналду та поляка Роберта Левандовські. Перший став найкращим бомбардиром у історії всіх чоловічих національних команд, забивши 111-й м'ячЗараз на рахунку португальця – вже 115 голів. за збірну Португалії, а другий побив рекорд за кількістю голів у одному сезоні чемпіонату Німеччини, що майже пів століття належав легендарному Ґерду Мюллеру.
На головному турнірі року в жіночому футболі – Олімпіаді – нідерландка Вівіанне Мідема одразу на чотири голи обійшла олімпійський рекорд канадки Крістін Сінклер (6 голів за одні Ігри). Усього за чотири гри вона встигла забити 10 м'ячів.
Для України ж визначним став вирішальний гол Артема Довбика в 1/8 фіналу Євро-2020 проти Швеції. М'яч 24-річного футболіста став найпізнішим переможним голом у історії чемпіонату.
Топрекорди в шахах
- 30 червня: Абґіманью Мішра (США) – наймолодший гросмейстер в історії – 12 років 4 місяці 25 днів
- 4 грудня: Маґнус Карлсен (Норвегія) – Ян Нєпомнящій (ФШР), 6-та гра – найдовший матч чемпіонатів світу – 136 ходів (7 годин 45 хвилин)
Американець Абхіманью Мішра заробив статус гросмейстера вже в 12 років, побивши рекорд 2002-го, що його встановив українець Сергій Карякін, який пізніше представляв Росію. До речі, саме Мішру в грудні обіграв інший 12-річний шахіст, українець Ігор Самуненков.
Головним турніром року став чемпіонат світу, в якому зійшлися чинний чемпіон Маґнус Карлсен та претендент Ян Нєпомнящій. Серед іншого, протистояння виділилося найдовшим матчем у історії турніру, що завершився перемогою норвежця. Він же в підсумку захистив титул чемпіона.
Головні рекорди Олімпіади-2020
Рекордів Токіо подарувало чимало – 24 світові й ще більше олімпійських. Україна завершила Ігри з єдиним – олімпійським – рекордом, який підкорився плавцю Михайлу Романчуку. Він подолав кваліфікацію на 800-метрівці з найшвидшим часом, проте у фіналі став третім.
- 30 липня (світовий рекорд): Татьяна Шенмейкер (Південна Африка, плавання) – 200 м брасом, фінал – 2:18.95 хв
- 31 липня (світовий рекорд): Калеб Дрессел (США, плавання) – 100 м батерфляєм, фінал – 49.45 с
У плаванні олімпійці оновили шість рекордів. Зокрема, разом із дебютним олімпійським "золотом" до своєї колекції додала ще й світовий рекорд південноафриканка Татьяна Шенмейкер. Це був перший особистий рекорд, встановлений у басейні Токіо-2020. Автором другого й останнього став найуспішніший плавець цієї Олімпіади – американець Калеб Дрессел.
- 1 серпня (світовий рекорд): Юлімар Рохас (Венесуела, легка атлетика) – потрійний стрибок, фінал – 15.67 м
- 3 серпня (світовий рекорд): Карстен Варгольм (Норвегія, легка атлетика) – біг на 400 м з бар'єрами, фінал – 45.94 с
- 4 серпня (світовий рекорд): Сідні Маклафлін (США, легка атлетика) – біг на 400 м з бар'єрами, фінал – 51.46 с
Серед чисельних рекордів у легкій атлетиці в 2021-му ці три, певно, наробили найбільше галасу. Перш за все, в Токіо сталося те, до чого Юлімар Рохас була вже не раз близькою: венесуелка в останній спробі фіналу побила 25-річний рекорд української потрійної стрибкунки Інеси Кравець.
А далі у бігові на 400 метрів із бар'єрами чекав рекордний дубль. Що Карстен Варгольм, що Сідні Маклафлін розтрощили власні рекорди, встановлені до Олімпіади, та завоювали свої перші олімпійські титули.
Національний рекорд Елейн Томпсон-Гера
Цього року ямайська бігунка Елейн Томпсон-Гера як ніколи наблизилася до того, щоб стати найшвидшою в історії. На післяолімпійському етапі Діамантової ліги в американському Юджині п'ятиразова олімпійська чемпіонка подолала стометрівку за 10.54 секунди, встановивши особистий та національний рекорди, а також абсолютний рекорд треку й змагань Діамантової ліги.
Її результат став другим часом в історії! Світовий рекорд (10.49 с) досі належить американці Флоренс Ґріффіт-Джойнер, яка встановила його ще в 1988 році.
Українські світові рекорди Паралімпіади-2020
Рекорди Максима Крипака (плавання):
- 28 серпня: 100 м вільним стилем (S10), фінал – 50.64 с
- 31 серпня: 100 м батерфляєм (S10), фінал – 54.15 с
- 2 вересня: 100 м на спині (S10), фінал – 57.19 с
- 30 серпня: Андрій Трусов (плавання) – 100 м на спині (S7), фінал – 1:08.14 хв
- 31 серпня: Єлизавета Мерешко (плавання) – 100 м вільним стилем (S6), фінал – 1:11.07 хв
- 31 серпня: Максим Коваль (легка атлетика) – штовхання ядра (клас F20), фінал – 17.34 м
- 1 вересня: Анастасія Москаленко (легка атлетика) – штовхання ядра (клас F32), фінал – 7.61 м
- 4 вересня: Яна Лебєдєва (легка атлетика) – метання списа (клас F53) – 11.89 м
Українці традиційно були одними з лідерів Паралімпійських ігор. Окрім 98 медалей, "синьо-жовті" також заробили вісім світових рекордів. Причому автором одразу трьох із них став плавець Максим Крипак – найтитулованіший паралімпієць в історії України, а також серед усіх учасників цієї Паралімпіади.
Після Ігор Крипак отримав звання "Героя України", яке не девали спортсменам уже 15 років, та потрапив до списку "30 до 30" українського Forbes.
Топрекорди в тенісі
- 11 вересня: Емма Радукану (Велика Британія) – перша кваліфаєрка, яка стала чемпіонкою турніру Великого шолома
- 6 листопада: Новак Джокович (Сербія) – кількість сезонів, завершених у статусі першої ракетки світу – 7 сезонів
Сенсаційна перемога 18-річної британки Емми Радукану на US Open стала історичною з кількох причин. Тенісистка стала першою кваліфаєркою, яка зуміла виграти турнір Великого шолома, й першою, хто зробила це з другої спробиЦе був лише другий дорослий ґрендслем, у якому брала участь Радукану.. Дебютантці американського мейджора довелося грати понад два тижні, адже спершу вона мала подолати три раунди кваліфікації. Причому за весь турнір вона не програла жодного сету.
Поряд із сюрпризами від Радукану рекорди штампував і досвідчений Новак Джокович. Серб усьоме в кар'єрі завершив рік на першому місці світового рейтингу, завдяки чому став єдиноосібним автором рекорду за цим показником. Крім того, після перемоги на Вімблдоні Джокович зрівнявся з Роджером Федерером і Рафаелем Надалем за кількістю виграних турнірів Великого шолома за кар'єру серед чоловіків – 20.
Головний рекорд Стефена Каррі
Неминучий рекорд лідера "Ґолден Стейт Ворріорз" Стефена Каррі таки настав. Триразовий чемпіон НБА, знаний своїми триочковими й пов'язаними з ними рекордами, врешті перетнув позначку 2973 влучання з-за дуги – саме стільки за кар'єру мав інший американець Рей Аллен.
Випередити Аллена вдалося в матчі регулярного сезону НБА проти "Нью-Йорк Нікс", у якому Каррі довів кількість вдалих спроб триочкових до 2977Зараз їх уже 3004..
Чергові світові рекорди Лаші Талахадзе
18 грудня: Лаша Талахадзе (Грузія, важка атлетика) – понад 109 кг:
- Ривок – 225 кг
- Поштовх – 267 кг
- Сума – 492 кг
Дворазовий олімпійський чемпіон Лаша Талахадзе оновив усі три рекорди у найвищій ваговій категорії ще на Олімпіаді в Токіо, проте на чемпіонаті світу в Ташкенті знову перевершив свої ж досягнення, додавши по два кіло в кожному виді. Його сумарний результат на світовій першості виявився на 35 кг більшим за показник срібного призера.
Загалом за кар'єру грузин встановив уже 26 світових рекордів.
Найочікуваніші рекорди, які не здійснилися
Попри те, що рекордів у 2021-му не бракувало, все ж кілька найбільш очікуваних так і не стали дійсністю. Їхні потенційні автори були вкрай близькими до цілі, але з різних причин в останній момент не змогли її реалізувати.
Приміром американська спортивна гімнастка Сімон Байлз була головною фавориткою на перемоги в Олімпіаді щонайменше в п'яти видах програми. До цього вона мала вже чотири "золота" Ріо-2016 і якби додала до них ще чотири або п'ять, то могла б повторити або перевершити рекорд чешки Віри Чаславської.
Проте через надмірний стрес Байлз стикнулася з ментальним блоком під час Ігор і була вимушена знятися з п'яти олімпійських фіналів та завершити Ігри з двома, цього разу не золотими, медалями. Тож Чаславська й досі лишається останньою спортивною гімнасткою, яка виграла титул асболютної чемпіонки Олімпіади серед жінок двічі поспіль.
Читайте також: "Я мала б піти зі спорту задовго до Токіо". Байлз – про стрес, який пережила до й під час Олімпіади
Однією з головних тем року в тенісі став можливий "календарний шолом" Новака Джоковича. Серб виграв три перші мейджори сезону: Australian Open, Ролан Ґаррос та Вімблдон. Для того, щоб зібрати всі чотири титули за рік, що востаннє серед чоловіків вдавалося ще австралійцю Роду Лейверу в 1969 році, йому бракувало лише перемоги на US Open. Також вона б принесла Ноле абсолютний рекорд за кількістю титулів на чоловічих мейджорах.
Проте, як і Серені Вільямс у 2015-му, Джоковичу американський "шолом" не підкорився. Серб дійшов до фіналу, але там поступився росіянину Даніїлу Мєдвєдєву.
Читайте також: Джокович програв "найбільший матч у кар'єрі" і не стримав емоцій ще під час гри
Ще ближчим до заповітного досягнення був британський гонщик Формули-1 Льюїс Гемілтон. Наразі він ділить рекорд за кількість чемпіонських титулів – 7 – із легендарним німцем Міхаелем Шумахером. Цього року лідер "Мерседес" міг стати одноосібним володарем рекорду, проте стикнувся з серйозною конкуренцією з боку нідерландського пілота "Ред Булл" Макса Ферстаппена.
Перед останньою гонкою сезону спортсмени мали однакову кількість очок, чого не траплялося майже пів століття. Гемілтон лідирував упродовж майже всієї вирішальної гонки в Абу-Дабі, проте після аварії іншого гонщика й появи машини безпеки Ферстаппен випередив британця на останньому відрізку траси.
Читайте також: Льюїс Гемілтон втратив понад п'ять мільйонів доларів після фінального етапу Формули-1
Підсумки спортивного 2021 року від Суспільне Спорт
- Що відбувалося у спорті в 2021 році? Хронологія ключових подій за рік
- Головні спортивні перемоги України 2021 року: "золото" Беленюка, чемпіонство Усика й ще шість інших
- Найяскравіші спортивні фото 2021 року: український прапор Беленюка, сльози Мессі та інше
- Агуеро, Саладуха, Мілевський, Ґерд Мюллер та інші: головні спортивні втрати 2021 року
- Боротьба за права, протести та антиукраїнські прояви: головні соціальні події спорту в 2021 році