"Реформа працює, але треба краще". Чи бореться Україна з корупцією

"Реформа працює, але треба краще". Чи бореться Україна з корупцією

"Реформа працює, але треба краще". Чи бореться Україна з корупцією
. Презентація антикорупційного уроку для учнів у Міжнародний день боротьби з корупцією, Київ, 2016 рік. Фото: УНІАН

Конкурсна комісія після п’ятнадцяти місяців роботи з відбору кандидатів на посаду голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) досі не затвердила переможця. Нового очільника антикорупційна прокуратура мала отримати до кінця року. Це є одним з зобов’язань України перед міжнародними партнерами. В іншому випадку — це крок до припинення військової підтримки США, припинення підтримки боротьби України з агресією РФ і зокрема у питанні "Північного потоку-2", дипломатичної ізоляції в цілому. Реформа антикорупційних органів розпочалась в Україні ще сім років тому. За цей час створили структури, які борються з корупцією серед топпосадовців: Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), вищезгадану Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП), Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) та Вищий антикорупційний суд України (ВАКС). Суспільне поспілкувалося з експертами та розпитало про досягнення та поразки антикорупційних органів.

***

250 детективів, 50 прокурорів та близько 50 суддів – стільки спеціалістів сьогодні намагаються боротися з корупцією в Україні, розповідає керівник громадської організації "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін. До Революції гідності таких людей було набагато більше: "СБУ — 32 тисячі людей, прокуратура — 18 тисяч, спецпідрозділи міліції — не піддається взагалі розрахунку. Тобто сотні тисяч людей, проти 350 – каже Шабунін. — За той час, до Революції, на лаві підсудних опинились лише два топ-корупціонера: Луценко (Печерський суд визнав винним Юрія Луценка у службовій недбалості під час санкціонування оперативно-розшукових заходів (стеження, прослуховування телефонів) щодо Валентина Давиденка, колишнього водія екс-заступника голови СБУ Володимира Сацюка — ред.) і Тимошенко (Печерський суд Києва визнав винною у зловживанні службовим становищем і вважав доведеним, що у 2009 році Тимошенко перевищила повноваження, уклавши з Росією контракти про постачання газу на явно невигідних для України умовах — ред.). Обидва не святі, але не за те вони там сиділи. Натомість за два роки роботи Антикорупційного суду за ґрати відправили більше суддів, ніж за весь час української незалежності".

Читайте також: "Глибоке розчарування". У США прокоментували провал призначення керівництва САП

Вертикаль антикорупційних інституцій почала працювати правильно, за словами Шабуніна, лише два роки тому: НАБУ проводить досудове розслідування, САП дає дозволи на дії та слідкує за тим, як збирають докази, а потім ці докази передає до ВАКСу. Головна ж функція НАЗК – ведення реєстру публічних декларацій чиновників, неправдиві дані в яких, якщо це топ-чиновник, розслідується НАБУ. До цього часу, каже Шабунін, передані у суд справи там "помирали".

Читайте також: НАЗК: У судді КСУ знайшли незадекларовану землю в Криму. І це не Тупицький

НАБУ

Національне антикорупційне бюро України було створено і почало свою роботу ще у 2015 році. За цей час слідчі виявили близько тисячі підозрюваних у кримінальних правопорушеннях. У справах НАБУ обвинувачення отримали міністри, син колишнього міністра внутрішніх справ України – Олександр Аваков за "справу рюкзаків"У 2017 року НАБУ звинуватило сина тодішнього міністра внутрішніх справ Арсена Авакова Олександра у створенні схеми розкрадання бюджетних грошей під час продажу рюкзаків для українських військових. Збитки оцінили в 14 мільйонів гривень., а на допити в НАБУ приїжджав Рінат Ахметов. Це єдиний антикорупційний орган, де з'являвся бізнесмен, каже юрист "Центру протидії корупції" Вадим Валько.

"Антикорупційна реформа працює, але треба краще". Чи бореться Україна корупцією
Син ексглави МВС Авакова Олександр (по центру) під час засідання у "справі рюкзаків", 14 листопада 2017 року. Фото: УНІАН

Водночас всередині НАБУ за весь час існування не траплялось корупційних скандалів, з якими були б пов’язані детективи відомства, зазначає виконавчий директор ГО "Transparency International" Андрій Боровик: "Яку б зарплату, ми як платники податків не платили би чиновнику, у олігархів та підслідних, тобто тих людей, якими займається НАБУ, грошей набагато більше. Вони могли б дуже легко їх корумпувати, але ні".

Отримання підозри тими людьми, які завжди вважались недоторканими, Віталій Шабунін відносить до досягнень органу. "Вручити підозру сину наймогутнішого міністра – неможлива історія. "Рюкзаки Авакова", коли його син був підозрюваний у розкраданні 11 мільйонів гривень на закупівлю рюкзаків для військових. Також отримання підозри народними депутатами правлячих фракцій, як це було за попереднього президента", – каже Шабунін. Натомість його колега Вадим Валько мінусом у роботі НАБУ називає ситуацію із порушенням документообігу, коли одного з детективів притягнули до відповідальності. "Одним з провалів, якщо можна так сказати, була справа Бігуса та Гладковського, де працівники антикорупційного бюро за результатами внутрішнього розслідування і внутрішнього контролю були притягнуті до дисциплінарної відповідальності через порушення документообігу і це величезний провал репутаційний", – каже Валько.

"Антикорупційна реформа працює, але треба краще". Чи бореться Україна корупцією
Директор НАБУ Артем Ситник. УНІАН
Читайте також: Татаров фактично давав хабар разом з Микитасем — директор НАБУ Ситник

Що встигла зробити САП

Спеціалізована прокуратура на відміну від НАБУ запрацювала роком пізніше, у 2015-му. За час роботи прокурори САП винесли майже 600 обвинувачень, до суду направили майже 300 справ. У серпні 2020-го року у відставку подав керівник НАБУ Назар Холодницький. Саме з ним Шабунін пов’язує провали роботи відомства: "Якщо прокурор хоче знищити справу, він це зробить. Наприклад, він не дає дозвіл на якусь слідчу дію або дає цей дозвіл та інформує фігурантів, – розповідає голова ЦПК. – Так було в окремих справах, коли НАБУ заходить на обшук, а там тільки монітори стоять, а потім з'ясовується, що прокурори САП попередили фігурантів. Ось це провал". Холодницький у коментарі Суспільному це заперечив.

"Антикорупційна реформа працює, але треба краще". Чи бореться Україна корупцією
Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Назар Холодницький під час засідання Національної ради з питань антикорупційної політики у Києві, 18 липня 2019 року. Фото: УНІАН

Конкурс щодо обрання нового очільника САП стартував 25 січня 2021, але голову прокуратури станом на 24 грудня так і не обрали. 21 грудня Члени комісії з обрання керівництва Спеціалізованої антикорупційної прокуратури визначили за рейтингом переможцем Олександра Клименка, проте під час голосування не набрали достатньої кількості голосів за підтримання проєкту рішення. Шабунін вважає, що затягує проведення конкурсу Офіс президента, щоб, на його думку, не допустити перемоги Клименка, який керував розслідуванням щодо заступника голови ОП Олега Татарова: "Чому Зеленському не вигідно обрання чесного антикорупційного прокурора? Тому що: поки його немає, його обов'язки виконує Генпрокурорка (Ірина Венедиктова – ред.). Один з гнилих плодів такої ситуації – Роттердам +, який вчетверте закривають. Його можна було відновити одним підписом Венедіктової, а потім змінити прокурорів, які несуть цю справу до суду. Проте Зеленського влаштовує така історія".

"Антикорупційна реформа працює, але треба краще". Чи бореться Україна корупцією
Генпрокурорка Ірина Венедиктова виконує обов'язки антикорупційного прокурора, поки його не обрали. undefined

Зупиняє оголошення результатів і висновок ОАСК (Окружного адміністративного суду Києва), через який порядок роботи комісії конкурсу на обрання керівника скасовується: "Ми бачимо, як контрольована Банковою (вулиця, де розташований ОП – ред.) частина конкурсної комісії влаштовує цирк на очах усього світу і вони цей цирк продовжуватимуть робити, що мені здається не усвідомлює Зеленський. ОАСК послався на неіснуючу норму закону. На норму закону, яку було вилучено з закону у 2015 році. Це рішення точно оскаржуватимуть в апеляції", – каже Шабунін.

Які справи дійшли до суду

Вищий антикорупційний суд України (ВАКС) працює з 2019-го року. За цей час судді оголосили 57 вироків, 33 людей покарали, 15 з них – судді. До цього вироки суддям ніколи не виносили. За словами Шабуніна, судді ВАКС "саджають колег суддів так, як ніколи цього не робили до них". У антикорупційників є питання тільки до двох діючих суддів з п’ятдесяти. Андрій Боровик з Transparency додає, що також ВАКС розглянув справи народних депутатів, голів міських рад і підприємств, адвокатів і прокурорів.

"До створення ВАКС, справи, які просувалися у суді, просто ”помирали” і нічого з цим не відбувалося", – додає Боровик.

Якою була роль НАЗК

Національне агентство з питань запобігання корупції на папері існує з березня 2015-го, а на практиці – з серпня 2016-го. Через 4 роки відбулось перезавантаження НАЗК. Голова ЦПК Шабунін у розмові з Суспільним зазначає, що керівництво агентства використовувало свої повноваження для "атак на нормальних людей" всередині влади: "Вони викинули з Антимонопольного комітету людину та зробили все для того, щоб робота НАБУ була неефективною".

У приклад він наводить статтю про неправдиві свідчення у деклараціях, по якій НАБУ наздоганяли корупціонерів. НАЗК ж, каже він, прийняв нормативний акт: якщо корупціонер живе увесь рік у будинку незаконно, а у новорічну ніч там не був, то НАБУ не може йому підозру вручити. Юрист Вадим Валько додає, що таким чином уникнув відповідальності генерал Павло Ткачук, керівник академії сухопутних військ.

"До перезавантаження, як ідея, це було добре. Як практичне втілення – повний провал", – каже Валько.

Головним досягненням НАЗК Віталій Шабунін вважає працюючий реєстр публічних декларацій посадовців. За час роботи ”оновленого” НАЗК склали близько 2 тисяч протоколів про адміністративні порушення. Але експерт вважає, що працівникам НАЗК треба сконцентруватися на більш суттєвих справах. ”Не треба доганяти десять депутатів за авіаквитки. Краще одного, але за незадекларований будинок. Не треба розпилятися на маленькі справи”, – каже Шабунін.

***

Досягненнями антикорупційної реформи експерти одноголосно вважають:

  • Створення системи нових антикорупційних органів: НАЗК, НАБУ, САП, ВАКС;
  • Розкриття інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи;
  • Електронне декларування доходів та майна чиновників і політиків;
  • Систему електронних конкурентних публічних закупівель ProZorro;
  • Створення ProZorro. продажі;
  • Відкриття державних баз даних про власників нерухомого майна, земельних ділянок та транспортних засобів.

Антикорупційна реформа працює, каже Шабунін, але додає – треба щоб працювала краще. Проблема – у відсутності політичної волі допомагати та не заважати процесу: "На лаву підсудних Антикорупційного суду сіли люди, які б ніколи туди не сіли, – наводить приклад експерт. – Мартиненко (Микола Мартиненко – ред.) – людина, яка управляла енергетичним комплексом країни через парламент, будучи головою профільного комітету. Насіров (Роман Насіров – ред.) – керівник фіскальної служби, який до цього очолював парламентський комітет по квоті діючого президента. І багато інших прикладів, коли міністри, судді, які сіли не просто на лаву підсудних, а у тюрму".

Андрій Боровик додає, що попри те, що антикорупційну реформу проводять вже сім років, насправді працює вона тільки останні два роки.

"САП і НАЗК створили у 2015-му, але весь цей час вона (НАЗК – ред.) була "вбита". До січня 2020-го року це агентство нічого не зробило, – пояснює свою думку експерт. – ВАКС працює всього два роки. По факту, перевантажені і нормально працюючі органи працюють дуже малий період часу".

"Антикорупційна реформа працює, але треба краще". Чи бореться Україна з корупцією
Всеукраїнська акція на підтримку антикорупційної реформи, 17 жовтня 2017 року. У Львові влаштували флешмоб із парасольками, щоб "захиститись від корупційної негоди". Фото: УНІАН
Читайте також: 55% українців вважають Зеленського олігархом — опитування

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

На початок