Країни Східної Європи критично відреагували на пропозицію США про зустріч союзників із НАТО з Росією для обговорення її військового нарощування вздовж кордонів України. Про це пише Bloomberg з посиланням на власні джерела.
За даними Bloomberg, один уряд у регіоні розлючений і вимагає негайного роз’яснення, що саме планує американський президент. Про це Bloomberg на засадах анонімності розповів один із дипломатів країни.
Bloomberg цитує також прем’єр-міністерку Естонії Каю Каллас.
“Росії за жодних обставин не можна давати право голосу щодо того, хто може, а хто не може бути членом НАТО”, — сказала Каллас на прес-конференції в четвер, 9 грудня.
За її словами, найбільш тривожне бажання Москви — розділити Європу на сфери впливу. “Ми пам’ятаємо такі моменти з нашої власної історії і жодним чином не наївні в цьому питанні”, — сказала Каллас.
Раніше, після відеоконференції із російським президентом 7 грудня, Байден розповів журналістам, що сподівається до п'ятниці, 10 грудня, оголосити про зустріч із Росією, у якій візьмуть участь “принаймні чотири основних союзника по НАТО”.
Що відомо
- Президент США Джо Байден провів телефонну розмову з Володимиром Зеленським ввечері 9 грудня – через два дні після онлайнової зустрічі з російським лідером Володимиром Путіним. Зеленський і Байден обговорили врегулювання ситуації на Донбасі, питання членства України в НАТО, а також "Північний потік-2".
- 7 грудня відбувся онлайновий саміт президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна на тлі численних повідомлень про скупчення військ РФ на кордоні з Україною. Байден і Путін говорили в закритому режимі, майже 2 години.
- Путін попросив у Байдена гарантій нерозширення НАТО на схід і звинуватив Україну в зриві "Мінська". Байден "висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України".
- Після перемовин із Путіним Байден поговорив із лідерами Франції, Німеччини, Італії і Британії.
- На початку листопада 2021-го американські ЗМІ повідомили про скупчення російської техніки на кордоні з Україною, однак тоді у Міноборони та РНБО заперечили цю інформацію. 21 листопада голова української розвідки Кирило Буданов заявив, що Росія сконцентрувала біля кордонів з Україною понад 92 тисячі військовослужбовців і готується до нападу до кінця січня-початку лютого 2022 року.
- 30 листопада Володимир Путін заявив, що "справа не в тому воювати чи ні", а в тому, щоб налагодити відносини. Так він відповів на запитання щодо введення військ на територію України. Невизнаний низкою країн президент Білорусі Лукашенко заявив, що у разі загострень на кордоні Білорусь буде "на боці" Росії. Також він уперше заявив, що Крим де-факто та де-юре став російським. Раніше Білорусь не визнавала анексії Криму Росією.
- Президент Володимир Зеленський вважає ситуацію на кордоні не гіршою, аніж навесні 2021-го. 6 грудня міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що російські збройні сили продовжують збільшувати свою присутність на кордоні, чисельність військових Росії поблизу України може зрости до 175 тисяч.
Читайте також
"Доля України все ще висить на волосині". Що світові ЗМІ пишуть про саміт Байдена і Путіна
SWIFT і санкції проти Путіна. Як світ має реагувати на погрози Україні. Відповідають експерти
ЗМІ продовжують повідомляти про загрозу вторгнення РФ в Україну, Кремль заперечує. Що відомо
Вторгнення в Україну обернеться для РФ "ізоляцією від міжнародної фінансової системи" – Держдеп США
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!