Відбулася українська прем'єра фільму Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст"

Відбулася українська прем'єра фільму Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст"

Відбулася українська прем'єра фільму Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст"
Кадр із фільму "Бабин Яр. Контекст"

У Києві відбулася прем'єра фільму режисера Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст", який присвячено 80-им роковинам початку масових розстрілів в окупованій нацистами столиці України.

Фільм показали в урочищі, на сцені біля пам’ятника "Менора" за участі режисера та сербської мисткині Марини Абрамович, яка приїхала в Київ на відкриття інсталяції "Кришталева стіна плачу", створену нею до роковин трагедії.

У межах показу фільму також відбулася прем’єра твору In memorium композитора Валентина Сильвестрова у виконанні Київського камерного хору під керівництвом хорового диригента Миколи Гобдича.

"Я впевнений, що фільм будуть показувати тут (у Меморіальному центрі Голокосту "Бабин Яр", який є приватним проєктом і фінансується українськими та російськими капіталами, авт). Думаю, якщо кінотеатри будуть готові показати, то...", – сказав після показу Лозниця Суспільному.

Відбулася українська прем'єра фільму Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст"
Під час презентації фільму.

Відбулася українська прем'єра фільму Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст"
Під час презентації фільму.

Відбулася українська прем'єра фільму Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст"
Під час презентації фільму.

Відбулася українська прем'єра фільму Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст"
Під час презентації фільму.

Лінія фільму

Стрічка заснована на архівних матеріалах і розповідає про події, які призвели до вбивства 33 771 єврея в окупованому нацистами Києві 29-30 вересня 1941 року, а також про наслідки цієї трагедії, сказано на сайті Меморіального центру Голокост "Бабин Яр", на замовлення якого виготовлено фільм.

Стрічка "складається з 24 епізодів, кожен з яких є закінченим сюжетом, прямо або побічно пов'язаним з трагедією Бабиного Яру.

У фільмі використані матеріали з Красногорського архіву (РДАКФ), Бундесархіву та німецьких регіональних архівів, архіву імені Пшеничного, а також з приватних зібрань. "Деякі матеріали збереглися дуже добре, деякі були в поганому стані. Реставрація зображень тривала кілька місяців. Нам удалося знайти документи, з якими не були знайомі навіть фахівці-історики. Наприклад, ми змогли зібрати повністю виступ Діни Пронічевої на Київському процесі. Річ у тім, що в київському архіві Пшеничного зберігалася тільки частина цього матеріалу, а ми знайшли весь знятий матеріал свідоцтва Проничева, зокрема кадри, що не ввійшли до випущеного в 1946 році в СРСР кіножурналу", – навів цитату Лозниці сайт Меморіального центру.

Відбулася українська прем'єра фільму Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст"

Також Лозниця в інтерв'ю Суспільному мовнику говорив, що епізоди фільму потребують історичного коментаря та не варто дивитися на цей фільм очима сьогодення. Так він відповів на запитання, чому на початку фільму показані кадри, як українське населення зустрічає спочатку нацистів, а потім Червону армію, але історичний контекст, у якому жили українці – репресії, Голодомор, переселення – режисер не показав.

"Я закликав би глядачів після перегляду, якщо якісь епізоди викликають запитання, звернутися до книг або, наприклад, заглянути у Вікіпедію. ... Не варто дивитися на цей фільм очима сьогодення. Я гадаю, що на історію того часу треба дивитися очима того часу", – відповів Лозниця.

В цьому ж інтерв'ю режисер сказав: "Україна як країна, як країна… з’явилася тільки вперше. Ми не говоримо там про Київську Русь. Уперше з'явилася в 1991 році в результаті розпаду Радянського Союзу. І Україні як країні належать також частини, які потрапили туди завдяки пакту Молотова – Ріббентропа, і були відторгнуті від інших країн".

Такі заяви режисера обурили частину культурної спільноти України і загострили занепокоєння навколо діяльності Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр", який замовив Лозниці фільм до 80-их роковин Голокосту.

Історичний контекст

Меморіальний центр очолює російський режисер Ілля Хржановський, це приватний проєкт, що фінансується українськими та російськими бізнесменами, зокрема, Павлом Фуксом, Михайлом Фрідманом і Германом Ханом, які перебувають у так званому "списку Путіна" Міністерства фінансів США, в який внесені особи, наближені до президента Росії Володимира Путіна.

Також керівництво Центру провокує навколо себе скандали. Один з останніх - центр хоче отримати в оренду будівлю на території старого цвинтаря, в якій цьогоріч мав відкритися музей жертв Бабиного Яру і в реконструкцію якого держава вклала понад 30 млн грн. У проєкті перебудови будівлі є пункт про "піднесення" даху на 25 метрів угору.

"Будівля знаходиться на території та на балансі Національного заповідника "Бабин Яр", очолювати котрий міністр Ткаченко призначив юристку та бізнес-партнерку Андрія Єрмака – Розу Тапанову", – заявив колишній директор Довженко-Центру Іван Козленко.

Співголова Асоціації єврейських організацій і громад України (Ваад) Йсиф Зісельс неодноразово говорив, що Центр за участі Хржановського і фінансування російських олігархів є троянським конем Кремля, мета якого виставити українців антисемітами.

Не дивлячись на критику та звинувачення, Офіс президента і Міністерство культури та інформаційної політики співпрацює з Центром, і не підтримує проєкт розроблений в Інституті історії НАН групою під керівництвом Ігоря Пошивайло.

У липні 2021 року відбувся форум "Україна 30. Гуманітарна політика", на якому виступив президент Володимир Зеленський, Хржановський та заступниця міністра культури та інформаційної політики Світлана Фоменко.

Докладніше про діяльність центру - читайте в інтерв'ю голови Українського інституту національної пам'яті Антона Дробовича: "Незрозуміло, що там робить "Стіна плачу"

Що відомо

  • "Бабин Яр. Контекст" отримав нагороду для документальних фільмів – премію "Золоте око" – на Каннському міжнародному кінофестивалі та премію імені Шанталь Акерман на Єрусалимському міжнародному кінофестивалі як кращий іноземний документальний фільм.
  • Також Європейська кіноакадемія оголосила назви 40 ігрових і 15 документальних фільмів, відібраних для участі в European Film Awards – найпрестижнішій кінопремії, яку називають "європейським "Оскаром»". У їх число ввійшов "Бабин Яр. Контекст".
  • У 2021 році — 80 роковини розстрілів у Бабиному Яру, де, за оцінками істориків, нацисти вбили 100 тисяч людей, з яких приблизно 70 тисяч — євреї.

Читайте також

Джонатан Літтел пише другу книгу про трагедію Бабиного Яру. Інтерв'ю з письменником

Там загинули "мирные советские граждане" — Дробович про пам'ять Бабиного Яру у радянський час

Як примиритися з провиною за нацистське минуле: історія німецької ілюстраторки Нори Круґ

Мистецтво після Освенцима: як художники працюють з темою війни, насилля та пам'яті

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо КультураРадіодиктант