Мінкульт та Київрада не поділять відповідальність за знищення будівель у Києві. Що це за будівлі

Мінкульт та Київрада не поділять відповідальність за знищення будівель у Києві. Що це за будівлі

Мінкульт та Київрада не поділять відповідальність за знищення будівель у Києві. Що це за будівлі

31 серпня відбулося засідання Київської міської ради, на яке мер Києва Віталій Кличко запросив міністра культури Олександра Ткаченка. Ткаченко не зміг бути через відпустку і відправив туди свою заступницю — Світлану Фоменко. Через понад годину з початку засідання депутати Київради вирішили відпустити Фоменко, адже, на їхню думку, питання культурної спадщини Києва потрібно обговорювати безпосередньо з Ткаченком. За це проголосували 97 народних обранців.

Депутати зазначили, що не мають права примусово викликати представників центральної влади на засідання, однак ті з них, які мають повагу до міст, приходили б на запрошення. Тим часом Ткаченко знаходиться у відпустці, повернеться 2 вересня.

"Для мене це був цікавий досвід. Я абсолютно погоджуюся з тим, що представники центральної влади, зокрема представники Міністерства культури та інформаційної політики, мають чути кожну громаду, і приходити до місцевих депутатів у разі їх запрошення. Натомість хочу всім нагадати, що відповідно до закону про охорону культурної спадщини, саме місцева влада є підзвітною і підконтрольною", — сказала Фоменко. Вона додала, що у Мінкульту накопичилося "дуже багато запитань", пов'язаних з історико-архітектурним опорним планом, буферною зоною ЮНЕСКО, видачею містобудівних умов і обмежень, які відбуваються щодня. Фоменко запросила депутатів до Мінкульту для подальшої дискусії.

Суспільне нагадує, які історичні будівлі знищили, або намагались знищити останнім часом.

Будинок Уткіна

У квітні у Києві знесли історичний будинок Уткіна, розташований на вулиці Симона Петлюри. Забудовник планує звести на місці будівлі 26-поверховий апарт-комплекс. Невдовзі Шевченківська окружна прокуратура Києва розпочала розслідування за фактом демонтажу будинку.

Міністр культури Олександр Ткаченко назвав "варварством" знесення будинку та закликав правоохоронців провести розслідування його обставин.

Будинок Уткіна
Будинок Уткіна. Київська міська прокуратура

"Кожного разу під’їжджаючи до привокзальної площі, – звертав увагу на цю будівлю. Вона виділялась – прибутковий будинок Уткіна, якому більше ніж 120 років. Тепер його знесли. Для того, щоб побудувати черговий готель чи ТРЦ. Це самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво – за що передбачена кримінальна відповідальність", — написав Ткаченко.

Напередодні активісти ГО "Мапа реновації" повідомляли, що будинок зносять, аби на його місці побудувати 26-поверховий апарт-комплекс.

"Квіти України"

12 липня у Києві забудовник розпочав знесення будівлі колишнього магазину-оранжереї "Квіти України". У відповідь активісти знесли паркан навколо будівництва та заблокували техніку. Невдовзі міністр культури Олександр Ткаченко закликав негайно зупинити демонтаж будівлі. Проєкт будівлі "Квіти України" розробив народний архітектор України Микола Левчук, а в 1986 році він був відзначений премією Спілки архітекторів як будівля року. Споруда довгий час функціонувала як магазин-оранжерея.

Читайте також: Архітектори показали, як може виглядати будівля "Квіти України"
"Квіти України"
"Квіти України". Інстаграм save.kvity.ukrainy

Те, що будівлю збираються реконструювати, стало відомо у червні 2021 року. Власник оприлюднив концепт перетворення "Квітів України" на офісний центр, який мав повністю змінити зовнішній вигляд будівлі. Спочатку забудовник Олексій Пишний обіцяв співпрацювати з громадою, але невдовзі обірвав контакт. Під час підготовчих робіт забудовник обрізав коріння 30-річного винограду, зіпсувавши унікальний вигляд будинку, – той вже встиг повністю висохнути; та демонтував унікальні люстри та вітражі з інтер'єру.

"Квіти України"
"Квіти України".

14 липня поліція наклала арешт на будівлю на період досудового слідства по справі щодо самоуправства. Це забороняє проводити з будівлею будь-які дії, зокрема демонтаж, будівництво тощо. Шевченківський районний суд міста Києва 15 липня заборонив будівельні роботи щодо реконструкції колишнього магазину-оранжереї "Квіти України". Арешт наклали щодо позову про порушення авторських прав.

22 липня мер Києва Віталій Кличко на планерному засіданні КМДА заявив, що Київська міська адміністрація не давала на проведення реконструкції жодних дозволів.

Читайте також: "КМДА не давала дозволів": Кличко після довгої паузи прокоментував руйнування "Квітів України"

Будинок на Лужевського

6 серпня було знесено єдину довійськову будівлю біля метро Либідська. Цей будинок знаходився на провулку Лужевського, 3, між "тарілкою" і ТРЦ Ocean Mall. Цьогоріч йому виповнилося 83 роки.

Будівля на провулку Лужевського
Будівля на провулку Лужевського. Facebook

Київський історик Семена Широчин заявив, що це останній довоєнний будинок на Либідській площі. "Я чув про ці плани вже давно, але мені вперто доводили, що буде реставрація, що мої дані недостовірні", — написав він.

Широчин зазначив, що тепер на площі немає жодного довоєнного будинку.

"Це сумно. І ми розуміємо що це не остання втрата цього року", – додав він.

Будівля була у власності Фонду державного майна, саме він виставив її на торги в рамках "Малої приватизації". Переможцем торгів стала компанія "Сістембуд", стартова ціна будинку становила 73 мільйони гривень. Замість знесеного будинку буде добудований ТРЦ Осean Plaza.

Будинки на Тургенівській

У першій половині серпня почали розбирати дах будівлі на вулиці Тургенівській, 22 – садибу Василя Маліна 1890 року.

"У 2018 році вже була спроба знищити цей невеличкий будиночок. Однак, після суспільного розголосу демонтаж припинили. Впритул до будинку Маліна в 2017 році компанія "Сервіт" збудувала 11-поверховий ЖК – "клубний будинок Turgenev". Навпроти, за адресою Тургенєвська, 17, у 2019 році компанія "Контакт-Інвест" знесла будинок Ребізова 1902 року", — написала депутатка Київради Євгенія Кулеба.

За її словами, на місці пам’ятки збираються звести восьмиповерховий житловий будинок. Охоронного статусу немає.

"З цією ділянкою межує будинок Рутковського (Тургенєвська, 19) 1901 року, який перебуває під загрозою знесення. Компанія "Контакт-Інвест" обіцяє реставрувати будівлю і розташувати в ній офіси й апартаменти", — додала вона.

Будинок Барбана

9 серпня у Києві знесли історичний будинок Барбана на вулиці Обсерваторна, 6 (Шевченківській район). На його місці планують будувати житловий комплекс попри те, що раніше Міністерство культури забороняло будівництво. Садиба Барбана — історичний одноповерховий будинок, який був зведений наприкінці XIX століття — у 1891 році. Спочатку будівля будувалась для титулярного радника Олександра Барбана, потім — належала дворянину Івану Гореславському. Будинок є зразком одноповерхового житла середнього класу із цегляним декором.

Будинок Барбана
Будинок Барбана. facebook.com/AmiDPerov

Зазначалося, що попри обіцянки Шевченківської поліції про зупинення будівельних робіт, забудовник о 05:00 ранку "під прикриттям 30 тітушок загнав будівельну техніку та знищив будинок Барбана" кінця ХІХ століття. На місці мають збудувати нову споруду до 26,5 метрів заввишки.

Міністерство культури стверджувало, що вичерпало всі механізми впливу на ситуацію із забудовою садиби Барбана. У Мінкульті закликали мера Віталія Кличка негайно зупинити свавілля забудовників. Міністр культури Ткаченко заявив, що забудовники знали про заборону будь-яких робіт, проте вона була проігнорована, а зважаючи на те, що будинок Барбана не є пам'яткою ні національного, ні місцевого значення – МКІП не може подати апеляцію.

"Війна" відомств

Щодо ситуації із будинком Барбана міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що йому "соромно" за столичну владу. Віталій Кличко відповів, що Мінкульт не вніс будинок Барбана до Реєстру об’єктів культурної спадщини.

"Київ із квітучого, комфортного, зі своєї історією міста перетворюється на безлиций мегаполіс", — написав Ткаченко.

"До речі, будівля, яку було варварськи знесено забудовником, не була внесена Міністерством культури до Реєстру об’єктів культурної спадщини. І Мінкульт погодив історико-містобудівне обґрунтування і проєктну документацію об’єкта будівництва на Обсерваторній, 6", — відповів Кличко.

30 серпня мер Києва Віталій Кличко викликав очільників Мінкульту та поліції Києва на сесію Київради 31 серпня. Ткаченко заявив, що у відпустці та викликав Кличка до Мінкульту. Листи із запрошенням Ткаченка та Івана Вигівського на сесію Київської міської ради були опубліковані пресслужбою органу. Керівників органів державної влади запрошено відповідно до статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та у зв'язку із "численними зверненнями депутатів Київської міської ради".

"Олександра Ткаченка запрошено з метою заслуховування інформації про діяльність у сфері охорони культурної спадщини у місті Києві. Івана Вигівського – з метою заслуховування інформації про стан законності, боротьби зі злочинністю, охорони громадської безпеки та порядку та результати діяльності на території міста Києва", – зазначено у листах.

Ткаченко заявив, що наразі знаходиться у плановій відпустці та пообіцяв прислати на сесію Київради свою заступницю. Крім того, міністр запросив Кличка до Мінкульту, щоб розповісти "чому режими історичних ареалів у Києві одні з найгірших в країні".

Читайте також

Вийшла третя серія фільму "Будинки з історіями". Вона присвячена "Квітам України"

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок