У Києві знесли історичний будинок Уткіна, прокуратура порушила справу

У Києві знесли історичний будинок Уткіна, прокуратура порушила справу

Оновлено
У Києві знесли історичний будинок Уткіна, прокуратура порушила справу
Київська міська прокуратура

Шевченківська окружна прокуратура Києва розпочала розслідування за фактом демонтажу історичного будинку УткінаПрибутковий будинок Уткіна — історична дореволюційна будівля у центрі Києва, що розташована біля залізничного вокзалу. Будинок був зведений за проєктом архітектора Олександра Вербицького. Ним свого часу володів купець 2-ої гільдії Іван Якович Уткін, що займався продажем олійних фарб., розташованого на вулиці Симона Петлюри. На місці будівлі планують звести 26-поверховий апарт-комплекс.

Як повідомила пресслужба Київської міської прокуратури у Facebook, відомості про цей факт внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 356 Кримінального кодексу України (самоправство). У прокуратурі поінформували, що в межах кримінального провадження 10 квітня співробітниками поліції оглянули місце події, допитали очевидців демонтажу та витребували дозвільні документи щодо виконання будівельних робіт.

У Києві знесли історичний будинок Уткіна, прокуратура порушила справу
Дар’я Кінша/Суспільне

"Оцінка законності дій забудовника буде надана після отримання відповідей від контролюючих інстанцій", — заявили в прокуратурі.

Міністр культури Олександр Ткаченко назвав варварством демонтажу будинку Уткіна, він вимагає вимагає провести ретельне розслідування, щоб дізнатися, хто дав на це дозвіл.

"Кожного разу під’їжджаючи до привокзальної площі – звертав увагу на цю будівлю. Вона виділялась – прибутковий будинок Уткіна, якому більше ніж 120 років. Тепер його знесли. Для того, щоб побудувати черговий готель чи ТРЦ. Це самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво – за що передбачена кримінальна відповідальність. МКІП не давало жодних дозволів на будівництво в історичному ареалі, тому однозначно виступаємо проти і вже здійснюємо перевірку.

Але те, що таке могло статися, говорить про системну та ніби онкологічну проблему з хаотичною забудовою і знищенням історичних пам’яток. Метастази порушень досягли критичної стадії для столиці. У міністерстві ми ініціювали розробку законопроекту щодо запобігання руйнуванню та знищенню нерухомої культурної спадщини. Текст законопроекту розроблений, він зареєстрований під № 4561 і ним передбачені внесення змін до законодавчих актів і щодо упорядкування культурної спадщини, і щодо повноважень місцевої влади в цьому питанні і щодо відповідальності за знищення чи пошкодження пам’яток. Аж до реального строку та мільйонних штрафів. Це так званий законопроект проти хаотичної забудови. Вважаю, що він має бути розглянутим у Раді якомога швидше аби в країні нарешті з’явився дійсний механізм спротиву руйнації об’єктів культурної спадщини".

Хронологія подій

напередодні, 10 квітня, активісти ГО "Мапа реновації" повідомили, що будинок зносять, аби на його місці побудувати 26-поверховий апарт-комплекс.

Юрист цієї громадської організації Дмитро Перов розповів Суспільному, що демонтаж будівлі розпочався 10 квітня близько 11:00.

"Коли ми сюди приїхали, вже значна частина будівлі була зруйнована. Ми викликали поліцію. Вона не одразу приїхала, довелося викликати чотири чи п’ять разів. Коли приїхала слідчо-оперативна група, одразу всі будівельники поховалися і роботи припинилися. Як тільки поліція поїхала, через 20 хвилин знову теж саме – знову працює екскаватор, знову працює самоскид. Ми знову викликаємо поліцію, знову ніякої реакції", — розповів Перов.

За його словами, загалом активістам довелось понад 10 разів викликати поліцію, і лише близько 9-ї вечора демонтаж будівлі був зупинений. Правоохоронці провели слідчо-оперативні дії в межах кримінального провадження та опечатали будівельний майданчик. Юрист також розповів, що ще три тижні тому будівля Уткіна перебувала "в ідеальному стані", у ньому був зроблений євроремонт.

"Там розміщувався хостел, були навіть номери підвищеного комфорту. Навіть коли іноземці, які сюди приїжджали, писали позитивні відгуки", — зазначив він.

Однак два тижні тому в будівлі зникли всі вікна, оскільки "інтереси власника змінились".

"Це класичний метод київських забудовників. Якщо є добре збережений історичний будинок, вони спочатку там виймають вікна, двері, заселяють якихось безхатьків – тобто показують, що ця будівля в непридатному для життя і використання стані. Тиждень-другий, і вони починають демонтаж", — пояснив Перов.

Він додав, що власники будівлі надали поліції недіючі містобудівні документи від 2018 року.

"Оскільки цей будинок розташований в центральному історичному ареалі Києва, то, відповідно до статті 5 Закону України "Про охорону культурної спадщини", будь-які дії в історичному ареалі мають погоджуватися з Міністерством культури та Департаментом охорони культурної спадщини", — уточнив юрист.

У Києві знесли історичний будинок Уткіна, прокуратура порушила справу
Дар’я Кінша/Суспільне

Одна зі свідків знесення будинку Уткіна повідомила Суспільному, що ці роботи проводились без дотримання заходів безпеки.

"Тут ходять люди. Тому питання перше — це дозвільні документи на руйнацію будівлі, питання друге — це безпека оточуючих, які тут зараз проходять", — розповіла столична мешканка Наталя.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо Культура