Вийшла третя серія фільму "Будинки з історіями". Вона присвячена "Квітам України"

Вийшла третя серія фільму "Будинки з історіями". Вона присвячена "Квітам України"

Вийшла третя серія фільму "Будинки з історіями". Вона присвячена "Квітам України"

Суспільне Київ продовжує розповідати історії про цікаві будівлі Києва. До цього ми розповідали про Роліт, Будинок, де жили Бажан і Тичина та про Будинок актора.

У новому випуску проєкту "Будівлі з історіями" розповідаємо про будинок "Квіти України", який з 12 липня 2021 року постійно перебуває у вирі подій: тут і спроби забудовника його знести, і арешт будівлі поліцією, а також робота багатьох активістів, які чергували біля "Квітів", щоб їх не знищили.

Як захист "Квітів України" перетворився в масштабну ініціативу, чому споруді немає аналогів в Україні та які ще столичні будівлі під загрозою – у новому випуску спецпроєкту "Будинки з історіями. Київ".

Цитати з фільму:

"Цей будинок є унікальним, бо він єдиний у своєму роді. Це неповторний авторський проєкт, спроєктований Миколою Левчуком, українським архітектором. Початково ця будівля будувалась для навчально-наукового павільйону "Квіти України". Там була оранжерея, постійна виставка квітів, можна було купити квіти. Цей будинок – представник стилю «модернізм». В Україні він панував з 1955 по 1991 рік. Причина, чому ця будівля цінна, – вона є представником стилю, який вже пішов", – засновник проєкту Ukrainian Modernism Дмитро Соловйов.

Квіти України. Вийшла третя серія фільму "Будинки з історіями"
Джерело: Фб "Зберегти Квіти України".

"Це була якраз ніч після фіналу Євро-2020. Хтось дивився футбол, а хтось завозив сюди техніку важку. Ми прийшли сюди близько 11 години, коли техніка вже починала рухи туди-сюди. Ми з сусідами організувались, почали викликати поліцію, щоб вона зупинила цей незаконний демонтаж. [...] І коли зібралась критична маса людей навколо, хтось почав дуже активно стукати в паркан і він зламався. Люди зайшли всередину будівельного майданчика, стали перед цією технікою. Хтось почав її блокувати і таким чином вдалось техніку зупинити", – активіст ініціативи "Зберегти Квіти України" Тарас Грицюк.

Квіти України. Вийшла третя серія фільму "Будинки з історіями"
Джерело: Фб "Зберегти Квіти України".

"Така барвиста галерея історій, сюжетів, розмов, персонажів, як звичайних перехожих, так і сусідів. Уся сукупність ситуації, яка відбувалася і відбувається тут, починаючи з 12 липня, – це настільки цікавезно", – активіст ініціативи "Зберегти Квіти України" Євген Білий.

Вийшла третя серія фільму "Будинки з історіями". Вона присвячена "Квітам України"
Джерело: ФБ "Зберегти Квіти України".

Що відомо

  • 12 липня у Києві забудовник розпочав знесення будівлі колишнього магазину-оранжереї "Квіти України". У відповідь активісти знесли паркан навколо будівництва та заблокували техніку. Невдовзі міністр культури Олександр Ткаченко закликав негайно зупинити демонтаж будівлі.
  • Проєкт будівлі "Квіти України" розробив народний архітектор України Микола Левчук, а в 1986 році він був відзначений премією Спілки архітекторів як будівля року. Споруда довгий час функціонувала як магазин-оранжерея.
  • Те, що будівлю збираються реконструювати, стало відомо у червні 2021 року. Власник оприлюднив концепт перетворення "Квітів України" на офісний центр, який мав повністю змінити зовнішній вигляд будівлі. Спочатку забудовник Олексій Пишний обіцяв співпрацювати з громадою, але невдовзі обірвав контакт.
  • Під час підготовчих робіт забудовник обрізав коріння 30-річного винограду, зіпсувавши унікальний вигляд будинку, – той вже встиг повністю висохнути; та демонтував унікальні люстри та вітражі з інтер'єру.
  • 14 липня поліція наклала арешт на будівлю на період досудового слідства по справі щодо самоуправства. Це забороняє проводити з будівлею будь-які дії, зокрема демонтаж, будівництво тощо.
  • Шевченківський районний суд міста Києва 15 липня заборонив будівельні роботи щодо реконструкції колишнього магазину-оранжереї "Квіти України". Арешт наклали щодо позову про порушення авторських прав.
  • 22 липня мер Києва Віталій Кличко на планерному засіданні КМДА заявив, що Київська міська адміністрація не давала на проведення реконструкції жодних дозволів.
  • У квітні у Києві знесли історичний будинок Уткіна, розташований на вулиці Симона Петлюри. Забудовник планує звести на місці будівлі 26-поверховий апарт-комплекс. Невдовзі Шевченківська окружна прокуратура Києва розпочала розслідування за фактом демонтажу будинку.
  • Міністр культури Олександр Ткаченко назвав "варварством" знесення будинку та закликав правоохоронців провести розслідування його обставин.
  • 6 серпня будинок "Квіти України" в Києві внесли до реєстру державних пам'яток. Це означає, що її не можна зруйнувати або перебудувати.

Читайте також

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо Культура