Балашова: Потрібно поєднати "Мистецький арсенал" та Національний художній музей

Балашова: Потрібно поєднати "Мистецький арсенал" та Національний художній музей

Балашова: Потрібно поєднати "Мистецький арсенал" та Національний художній музей facebook.com/olya.balashova

Десять кандидатів подали документи на конкурс директора "Мистецького арсеналу", який відбудеться 6 липня. Одна з претенденток на посаду мистецтвознавиця, заступниця директора Національного художнього музею з питань розвитку (NAMU) Ольга Балашова.

В ефірі "Радіо Культура" вона сказала, що хоче об'єднати Арсенал з NAMU і створити на першому поверсі будівлі музей мистецтв. Повну версію розмови з Балашовою можна послухати за посиланням, сайт Суспільне Культура друкує скорочену версію.

Пані Ольго, ми запитуємо всіх кандидатів на посаду директора "Мистецького арсеналу": коли ви вирішили, що хочете очолити інституцію, що це ваша місія?

Я очолюю громадську організацію "Музей сучасного мистецтва", протягом останніх років займаємося тим, що намагаємося стимулювати уяву нашої влади в сторону, щоб створити музей сучасного мистецтва. Ми говорили про це з кількома міністрами. Досі є такий пункт в державному бюджеті України про створення музею сучасного мистецтва. І обговорювали різні локації, зокрема "Український дім", "Гостинний двір". І остання локація, яку стали в контексті обговорювати – це "Мистецький арсенал". І саме це змусило мене звернути увагу на конкурс, тому що протягом останніх чотирьох років опікуюсь цим питанням, ми досить багато з командою зробили і для того, щоби всі ці напрацювання були комусь потрібними і були застосовані.

Але коли ми почали з командою про це думати – про ці величезні площі, 60 тисяч квадратних метрів Арсеналу, – дуже складно уявити чим це заповнити, щоб там було насичене життя, щоб воно відбувалося постійно, а не просто відкривались виставка або проєкт якийсь раз на три місяці.

Життя в "Мистецькому арсеналі" зараз, як дихання: набирають повні груди, а потім знову видихається – і нічого. Там проводяться частково відкриті події для публіки, і частково закриті події навчальні. Тобто так зробити, щоб ці всі 60 тисяч квадратних метрів наповнені – кожен квадратний метр – життям, то це надзавдання, і думаю, що в такому просторі музей сучасного мистецтва дуже складно уявити, якщо він не інтегрований у щось більше.

Пані Ольго, у концепції "Мистецького арсеналу" вказано, що це інституція культури, яка інтегрує різні види мистецтва. І одна з його місій це сприяти модернізації українського суспільства та інтеграції України до світового контексту. Але чи музей сучасного мистецтва не звузить всі ці можливості, які зараз має "Мистецький арсенал", тому що це не лише майданчик, де ми можемо показати якісь роботи? Це ще той майданчик, що допомагає осмислити і який охоплює літературу – "Книжковий Арсенал", – театр і музику.

Будь-яка українська мистецька інституція не може подолати бар'єр насичення аудиторії більше ніж 50-100 тисяч людей на рік. І для невеличких інституцій це нормально – якщо 100 тисяч, то це близько 400 людей на день, – але для таких великих інституцій... Уявіть собі: 400 людей на 60 тисяч квадратних метрів – це дуже мало, невиправно мало, і це надзвичайно великі цифри для українських інституцій. Так не має бути. І саме тому у нас є проблема у суспільстві зі сприйняттям українського мистецтва і українського культурного контенту. І це величезна проблема, тому що я зустрілася з нею, коли працювала в Національному художньому музеї. Ми погано уявляємо масштаб явища української культури, люди дуже легко йдуть на різноманітні іноземні виставки і великі імена – французькі, німецькі, іспанські, а українське мистецтво не викликає ажіотажу і захоплення. І навряд чи якщо ми відбудуємо нову величезну інституцію, а це величезні ресурси і кошти, то це зміниться. Це потрібно змінювати через роботу з мистецтвом та культурою.

Яким чином можна збільшити відвідуваність?

Я пропоную поєднати "Мистецький арсенал" і Національний художній музей і зробити місцем, де розгортається історія українського мистецтва від найдавніших часів, часів Київської Русі. Зробити не музей сучасного мистецтва, а сучасний музей мистецтв. Змінити трошки оптику, але додати туди сучасне мистецтво, розширити те, що ми взагалі здатні колекціонувати і те, що здатна помічати наша музейна система, – створити такий загальнодоступний майданчик на першому поверсі "Мистецького арсеналу".

Запросити в цей простір мистецтвознавчі факультети і поєднати професійну освіту з музейною щоденною роботою. Це створить можливість познайомити велику кількість людей, яку не може сьогодні пропустити ні за яких умов Національний художній музей, який в дуже маленькому тісному приміщенні знаходиться. Також створити програму для вчителів з усієї України, які б приїздили і могли зануритися в контекст через мову мистецтва, зрозуміти і дослідити історичні обставини, проговорити всі складні теми.

І тоді на другому поверсі можна приймати будь-які події найвищої складності: іноземні виставки, "Книжковий Арсенал", театральні події – зробити подієвий майданчик.

Розширювати аудиторію, переосмислювати соціокультурні зміни це вже відбувається в "Мистецькому арсеналі". Ми можемо бачити там виставки, зокрема виставку про Білорусь.

Так, але дивіться. От як людині до цього ставитися? До чого приєднати, тобто проблема в чому? Чому ми не можемо подолати цей поріг? Тому що відбувається фантастична виставка Андрія Сагайдаковського або Олега Голосія – це ключові постаті українського сучасного мистецтва, – хто на них прийшов? Чи знають, скільки людей відвідали виставку? Мізерна кількість людей, причому що це неймовірно круті виставки. Це не тому, що "Мистецький арсенал" не може справитися.

А у вас є дані щодо кількості?

Минулого року за весь рік – це був пандемічний рік, надскладний рік, – але всього 17 тисяч людей. Уявіть собі, 34 мільйони коштів – бюджет Арсеналу – і 17 тисяч живих людей прийшло в ті рідкі моменти, коли можна було між карантинами приходити до публічних просторів. Це надзвичайно мало навіть для пандемічного року. Я була на виставці Сагайдаковського сім разів, і кожен раз "в гордом одиночестве".

Через пандемію це характерне для всіх тих культурних інституцій.

Для всіх музеїв у світі, не лише в Україні.

Ті навчальні проєки, які є в Арсеналі, мають залишатися?

Так, думаю, що треба взяти найкраще від українських інституцій: від Національного художнього музею, – а це бренд у 120 років історії, – колекцію і колектив науковців-реставраторів.

Але ж "Мистецький арсенал" теж бренд.

Але це не співмірні бренди. Тому що Національний художній музей має 120 років славної історії. А "Мистецький арсенал" – це 16 років, і дуже неоднозначних.

Було три директори "Мистецького арсеналу" за ці 16 років. І кожен з цих директорів розвертав інституцію в діаметрально протилежному напрямку. І це три різних інституції. Там є речі, які потрібно зберегти, наприклад, фантастична команда, яка здатна робити найскладніші в Україні проєкти на різних мультимедійних засобах. Але з чим працювати цій команді? Як зв'язати це з аудиторією, широкою аудиторією? Тому що аудиторія не знає, як ставитися, в українців немає запиту на знання українського мистецтва, культури, вони не вважають, що це щось важливе. Тому що в них протягом багатьох століть відбирали пам'ять.

Але ця ж тенденція змінюється. Все більше людей цікавляться.

Але треба її посилити, розгорнути ці процеси. В Національному художньому музеї зберігається 44 тисячі творів, з них 1% показано в постійній експозиції. Тобто це наша з вами спадщина, але при цьому ми кожного дня, крім вихідних, можемо побачити лише 1% від того, що там зберігається. Ніхто із українців не уявляє до кінця, якою є історія українського мистецтва. Вона ніде не опублікована, не обговорена, не репрезентована в музейних інституціях. Як людям орієнтуватися? Як її знати, як досліджувати і вивчати? Потрібно її розгорнути.

Також ми маємо відкрити "Мистецький арсенал", прибрати паркан. Ми маємо перетворити це на публічний простір. Ми маємо поруч з "Мистецьким арсеналом" знайти місце для паркування автомобілів, простір парку перетворити на публічний громадський простір, де можна розмістити скульптурні композиції, де можна відпочивати. Зараз туди немає доступу, тому що це колись був режимний об'єкт. Зараз він все ще перебуває у стадії будівництва, але коли добудуюється, очевидно, що це має бути публічний простір.

Читай більше інтерв'ю з кандидатами

Данилюк: "Розвиток "Мистецького арсеналу" відбувається занадто повільно"

Кулиняк: Посада директора Мистецького арсеналу не відноситься до тих, які підпадають під люстрацію

Заболотна: За останні п'ять років Арсенал перетворився на кладовище мистецтва

Островська-Люта: Щоби добудувати "Мистецький арсенал", потрібно три мільярди гривень

Недзельський: В Мистецькому арсеналі потрібно розвивати музичний напрямок

Березницький: "Мистецький арсенал" може конкурувати з музейним кварталом у Відні

Що відомо

  • Мистецький арсенал – флагманська українська культурна інституція, яка у своїй діяльності інтегрує різні види мистецтва – від сучасного мистецтва, нової музики й театру до літератури та музейної справи.
  • 23 червня Державне управління справами (ДУС) оголосило новий склад журі конкурсу на посаду директора "Мистецького арсеналу". Повторне жеребкування провели на вимогу трудового колективу музейного комплексу.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше