Кулиняк: Посада директора Мистецького арсеналу не відноситься до тих, які підпадають під люстрацію

Кулиняк: Посада директора Мистецького арсеналу не відноситься до тих, які підпадають під люстрацію

Кулиняк: Посада директора Мистецького арсеналу не відноситься до тих, які підпадають під люстрацію

На посаду генерального директора "Мистецького арсеналу" претендують десять кандидатів, один з яких - колишній міністр культури Михайло Кулиняк.

В ефірі "Радіо Культура" він розказав, що у випадку перемоги на конкурсі хотів би знайти інвесторів для розвитку культурної інституції та поновити міжнародні зв'язки, якими опікувався за часів своє каденції у мінкульті.

Радіо Культура проводить інтерв'ю з усіма кандидатами, які претендують обійняти посаду гендиректора Арсеналу. Повні версії розмов можливо прослухати за посиланням. Сайт Суспільне Культура викладає скорочені варіанти розмов.

Резюме кандидата

Михайло Кулиняк, музикант, кандидат наук. З 2010 по 2012 рік був міністром культури України. З 2013 по 2014 - генеральним директором національного палацу мистецтв "Україна". Зараз він працює директором Інституту сучасного мистецтва Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв.

Пане Михайло, всіх кандидатів ми питаємо про мотивацію: чому подалися на конкурс генерального директора "Мистецького арсеналу"?

Мотивацією, напевно, стало те, що я добре розумію значення "Мистецького арсеналу", як площадки для сприйняття України в світі. Це хаб, який подарували, як то кажуть, українці з минулого. Площадка, яка може наблизити нас дуже сильно до Європи, до світу через культуру. І тому я добре пам’ятаю про ті кроки, які робив, коли був заступником міністра і міністром. Коли ми проводили виставку скульптора Йоганна-Георга Пінзеля, то тоді були підписані важливі угоди з керівництвом Лувру про організацію європейського музейного форуму у Києві, про обмін виставками, про багато речей.

На жаль, коли мене змістив з посади тодішній президент, я прийшов з цими напрацюваннями до свого наступника, але це питання не зрушило, і я бачу зараз можливість довершити напрацювання і починання, які тоді були зроблені.

Пане Михайло, з усіма кандидатами на посаду директора "Мистецького арсеналу" обговорюємо ситуацію, в якій перебуває будівля культурної інституції. Яке ваше бачення? Як завершити реконструкцію?

Я не знаю причин, чому "Мистецький арсенал" не попав в програму президента "Велика реставрація". Це перший момент. Але зрозуміло, що там потрібні дуже великі кошти. Тому "Мистецький арсенал" повинен, як кажуть, заробляти трошки сам, проводячи виставки, форуми та інші культурні речі, які будуть давати можливість щось робити для Арсеналу.

Але головне - вибудувати системну роботу для того, щоби знаходити інвесторів. Тому що зараз в світі дуже багато інвесторів дивляться в сторону України. Вони хочуть нам щось зробити. Як кажуть, хочуть дати гроші, але коли не бачать чітких правил гри, відступають і переносять це своє бажання на більш пізній термін. Тому я вважаю, що "Мистецький арсенал" потребує багато коштів, і при правильному підході їх можна відшукати.

Пане Михайло, ви були міністром при президентові Януковичі. Ви проходили люстрацію? (питання від слухача)

Дуже цікаве запитання. Я не проходив люстрацію, тому що був звільнений у 2012 році. Після того працював у палаці культури "Україна". Це не була люстраційна посада. Зараз я працюю на викладацькій посаді, це не потребує люстрації. А щодо того, я вже її пройшов, знаєте, дуже давно, психологічно. З іншої сторони, я не вважаю, що як міністр культури робив щось таке, що призвело, як написано в законі, до узурпації влади Януковичем. Я перераховував деякі речі які я робив. Крім того, ми прийняли закон про культуру, звільнили національний культурний продукт від ПДВ і ще багато речей. Я не думаю, що це ті речі, які підпадають під люстрацію. Автоматично я знаходжуся під нею, але час майже сплив з 2012 року. Ця посада в "Мистецькому арсеналі" не відноситься до посад, які підпадають під люстрацію.

Саме головне те, що мистецьке середовище і люди мистецтва ставляться до мене позитивно, як кажуть: "По ділах моїх". Тому питання люстрації воно болюче. Якщо я був міністром, але тисячі людей, які Януковича Віктора Федоровича не бачили за час своєї роботи навіть в очі, були звільнені. Я не був звільнений по люстрації, ще раз повторюю. А ці люди були звільнені і залишилися без права роботи. Про це казала Венеційська комісія, але ми зараз не про те, тому я не буду заглиблюватися в цю тему. Я вважаю, що я відповів на це запитання. Дякую.

Як на вашу репутацію вплинуло відео, де ви граєте на скрипці, тримаючи інструмент між ногами? (питання від слухачки Ірини)

На мою репутацію воно ніяк не вплинуло. Люди розуміють, що не кожен міністр, якщо є багато таких випадків, може вийти і показати те, чим він володіє професійно. Я не маю на увазі саме гру, коли затискаєш смичок між ногами. Це був елемент, ми ж розуміємо, що ця програма, де я приймав участь, вона була гумористична, і мене організатори попросили щось таке зробити, щоб воно запам’яталося.

Якби це був класичний вечір пам’яті когось, чи в філармонії, чи в консерваторії, то звичайно цього би не було. А в такому ракурсі, як я це зробив, я абсолютно не жалію про це, тому що бачите, люди й дотепер пам’ятають, дотепер згадують. Я показав, що я навчався в Київській консерваторії, чим гордий і горджуся. І мій професор, ніхто з мистецтва і з музикантів не сказав, що я щось зробив погане чи поступив не так по відношенню до цариці музики – скрипки.

Знаєте, це був один із номерів. Вийшло так. Ще я грав на скрипці в палаці "Україна" разом з дочкою. Були і серйозні концерти. А це був номер, який був задуманий режисерами. Я його виконав вважаю добре, як мені сказали музиканти. А те, що воно було в різних варіантах, так було задумано.

Якщо ви переможете, то які будуть ваші перші кроки на посаді гендиректора Арсеналу?

Ви знаєте, мабуть, відновити, відродити всі ці зв’язки і всі ті напрацювання. Думаю, за перший рік це вдасться зробити. Звичайно, аналіз всього, що відбувалося. Звичайно, вислухати колектив. Тому що ми дуже часто забуваємо про таке слово, як тяглість. Ми приходимо і все. Те, що було до нас – все погано, все не так. Я абсолютно не прихильник цього. Тому ми проведемо з колективом глибокий аналіз, і будемо впроваджувати, імплементувати нове для того, щоб "Мистецький арсенал" став потужною площадкою, яка буде віддзеркаленням української культурної політики.

Читайте більше

Данилюк: "Розвиток "Мистецького арсеналу" відбувається занадто повільно"

Як проходять вибори директора "Мистецького арсеналу"

14 травня оголосили конкурс на посаду генерального директора "Мистецького арсеналу". За законом "Про культуру", ім'я нового керівника культурної інституції стане відомо до 14 липня, оскільки після цієї дати спливає дія трудового контракту з попереднім керівником Арсеналу Олесею Островською-Лютою.

У червні Державне управління справами з другої спроби сформувало конкурсну комісію. Конкурсна комісія обиралася двічі, бо були порушення.

Остаточний склад комісії наступний:

Від громадських організацій:

 • Василь Чернець, ректор Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Міністерства культури та інформаційної політики України.
 • Анатолій Корисько, радник Всеукраїнської громадської організації "Український Дельфійський Комітет", генеральний директор "Української дирекції міжнародних конкурсів та мистецьких програм "Арт-Україна".
 • Дмитро Прадєдович, виконавчий директор ГО "Україна.Всесвіт.Майбутнє".

Педставник трудового колективу "Мистецького арсеналу":

 • Гліб Вишлінський, виконавчий директор громадської організації Центр економічних стратегій.
 • Мирослава Лубківська (Мирослава Барчук), українська журналістка та телеведуча.
 • Ірина Подоляк, заступниця міністра культури та інформаційної політики 2019 - 2020 роках.

Представники "Державного управління справами":

 • Богдан Звір, заступник Голови наглядової ради Громадської організації “Сила Українського Духу!”
 • Зеновій Корінець, художній керівник Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Г. Г. Верьовки.
 • Максим Тимошенко, ректор Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського.

23 червня конкурсна комісія провела своє перше засідання, де розглянула резюме кандидатів на посаду директора Арсеналу. Подалися десятеро.

Другий етап конкурсу має відбутися за 10 днів. На ньому кожен кандидат виступить, відповість на запитання членів конкурсної комісії. Після члени конкурсної комісії проголосують. Чи будуть вони голосувати таємно, як під час виборів виконавчого директора Українського культурного фонду, чи відкрито, як під час виборів директора "Довженко-Центру" - поки не відомо. Докладніше про два етапи конкурсу - в інтерв'ю Ірини Подоляк.

Хто претендує на посаду директора "Мистецького арсеналу"?

Документи подали 10 кандидатів та кандидаток:

 • Ольга Балашова, очільниця ГО "Музей сучасного мистецтва";
 • Євген Березницький, керівник Bereznitsky Art Foundation;
 • Ольга Данилюк, українська та британська режисерка;
 • Алла Демура, працює в сфері освіти та розробки освітніх програм;
 • Ігор Дідковський, голова наглядової ради науково-дослідницького інституту "Nano Sapiens", колишній гендиректор "Мистецького арсеналу" (2007-2010);
 • Наталія Заболотна, президент Фонду гуманітарного розвитку України;
 • Ірина Кислян, заступниця директора “Медіацентр” ДП “ГДІП”;
 • Михайло Кулиняк, директор Інституту сучасного мистецтва Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв;
 • Роман Недзельський, професор кафедри арт-менеджменту та івент-технологій Інституту практичної культурології та арт-менеджменту;
 • Олеся Островська-Люта, арт-менеджерка та кураторка сучасного мистецтва.

До участі в конкурсі запрошувались особи, що мають вищу освіту, стаж роботи у сфері культури не менше трьох років та досвід роботи на керівних посадах в інших сферах не менше трьох років, володіють державною мовою.

На початок