“Перемога далася дуже важко”,– кропивничанка Валентина Долженко

“Перемога далася дуже важко”,– кропивничанка Валентина Долженко

“Перемога далася дуже важко”,– кропивничанка Валентина Долженко Суспільне: Кропивницький

День Перемоги кропивничанка Валентина Долженко зустріла у Кіровограді, нині Кропивницький, коли їй було 8 років. Під час нацистської окупації міста вона разом із родиною була у партизанському загоні, який створив у 1941 році її батько – Семен Долженко. Загін майже два роки діяв на території чотирьох районів області та міста Кропивницького. У переддень Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні Валентина Долженко поділилася своїми спогадами про війну.

Валентині Долженко було 4 роки, коли розпочалась окупація Кіровограда, нині Кропивницький. Її тато отримав завдання створити партизанський загін. Мама допомагала.

“Коли почалася війна, батькові запропонували залишитися для формування партизанського загону, що він в подальшому і виконав. Партизанський загін був організований у селі Федвар, нині Підлісне. Батько родом із Підлісного, він добре знав і ліс і людей”.

До загону увійшло понад 200 людей. Це жителі навколишніх сіл та військовополонені. Серед них були два рідні брати. Партизани були пов’язані присягою: якщо товариш важко поранений і врятувати його неможливо, то його не залишали живим.

“Батько мав важке поранення правої руки, розбите плече. От батька на ношах несуть, а німці ідуть по слідах, а батько при свідомості показує – зупиніться. Стають у коло, батько каже, – забули клятву? Дострілюйте, не можна, німці йдуть слідом”.

Аби врятувати командира загону, його пораненого заховали у лісі, в ямі, під деревом.

“Батька накрили і залишили самого. Партизани почали піднімати шум подалі від того місця, де вони сховали батька, щоб німці пішли за партизанами, тим самим відвели їх від батька, а під ранок його забрали”.

У грудні 1943 року партизанський загін з’єднався із частинами Червоної армії. Перемогу зустрічали в тодішньому Кіровограді.

“Всі вийшли на вулицю. Знайомі, незнайомі обнімалися, цілувалися, плакали. Плакали від радості, плакали й ті, хто не дочекався своїх і знали, що не дочекаються. День Перемоги сам по собі люблю, тому що це перемога, але ніколи цей день у мене не проходить без сліз, тому що перемога далася дуже важко”.

Каже після війни батько написав спогади про життя партизанського загону.

“Перемога далася дуже важко”,– кропивничанка Валентина ДолженкоСуспільне: Кропивницький

Після війни батько Валентини Долженко написав спогади про життя партизанського загону

“Батько розіслав кожному партизану листа з проханням написати, як він пам’ятає своє перебування в партизанському загоні, про бойові дії, тобто все. І на основі цього він писав”.

76 річницю Перемоги Валентина Долженко цього року зустріне вдома.

Читайте також

  • У Кропивницькому вшанували пам'ять спортсменів, загиблих під час Другої світової війни.
  • В Онуфріївському районі перепоховали бійців, які загинули у 1943 році.
  • Мати ложку під час війни було дуже важливо",– 96-річний ветеран з Кіровоградщини.
  • “Найбільше хочу, щоб в Україні був мир”, – ветеран Другої світової війни.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди