У Кропивницькому вшанували пам’ять Праведників народів світу. Це звання запровадив ізраїльський центр "Яд Вашем" як вдячність людям, які попри небезпеку рятували євреїв під час Другої світової війни. 14 травня відзначають День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Голокосту, організованого нацистами. Пам’ятну дату своєю постановою запровадила Верховна Рада у 2021 році.
Головний рабин Кропивницького Дан Закута розповів Суспільному, що репресії проти євреїв нацисти розпочали після 5 серпня 1941 року, коли окупували місто. На місці, де у вересні 1941-го місці зібрали майже три тисячі євреїв та повели на розстріл на околицю, 2009 року, зі слів рабина, встановили пам’ятний знак жертвам нацистської окупації.
"Люди, котрі під час Другої світової війни показали, що ми можемо бути людьми у будь-яких обставинах. І зараз, на жаль, ми знову перебуваємо у дуже важких обставинах, але прояви тієї людяності, котрі знову українці проявляють сьогодні, люди, котрі живуть в Україні, люди у світі, проста людина – вона допомагає, рятує людину. Це й є той прояв людяності, який був під час Другої світової війни, приклад якої нам показали Праведники світу".
Біля пам’ятного знаку 14 травня зібралися єврейська громада, представники влади та інші містяни. Хвилиною мовчання та покладанням квітів вшанували пам’ять українців, які рятували євреїв від нацистських переслідувань.
"Ми маємо об’єднуватися, допомагати один одному. Тому я не міг не підійти сюди й не поклонитися та засвідчити свою повагу", – сказав учасник акції Руслан Смірнов.
Точних даних про кількість євреїв, яких врятували українські Праведники під час Другої світової війни, немає. За даними ізраїльського національного меморіалу Катастрофи й Героїзму "Яд Вашем", це 2659 українців. На Кіровоградщині встановили імена 50 Праведників, серед живих не залишилось нікого, розповіла кандидатка історичних наук Світлана Проскурова.
"Завдяки праці Василя Даценка "За те, що євреї... Трагедія Голокосту в межиріччі Південного Бугу та Дніпра. 1941-19444 роки" ми знаємо про 50 Праведників народів світу на території Кіровоградської області. Це Добровеличківщина: місцеві жителі казали, що третина населення Добровеличківки, напевне, були євреї, і постраждали вони дуже сильно під час Голокосту".
За даними центру "Яд Вашем", Україна – четверта у світі за кількістю людей, яких відзначили званням "Праведник народів світу".