До переліку речей, які входять до одноразової натуральної допомоги новонародженим за програмою "Пакунок малюка", увійшла книжка про батьківство. ЮНІСЕФ має доставити її та ще додаткові брошури до пологових будинків.
Про це в ефірі Суспільної студії розповів генеральний директор розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Руслан Колбаса.
"Ми вважаємо, що з бейбі-боксами повинна надаватись певна інформація про дитину. Її вже розроблено ЮНІСЕФ, книжечка називається "Від народження до року. Маля і ви", там іде повністю інформація щодо батьків, як поводити себе на що потрібно звертати увагу", – розповів Колбаса.
Окрім книжки у новому боксі буде брошура, де вказано весь перелік речей, які входять до "пакунка малюка". Окрім цього до нього буде додаватися інформаційна довідка про "COVID-19 і немовля".
"Тут близько 30 сторінок з ілюстраціями та певною інформацією. Ця література найближчим часом буде доставлена. ЮНІСЕФ та UNOPS проробляють алгоритм дій, цю логістику, яким чином вони доставлять. UNOPS вже має кількість, яку вони доставили у пологові відділення і в які планують", – розповів Колбаса.
За його словами, перелік речей у "пакунку" оновлюється. Це відбувається внаслідок пропозицій батьків, відібраних в рамках моніторингу ЮНІСЕФ.
"Уже було змінено кількість памперсів, розміри, бо діти різної ваги, серветки. Було додано дитячій одяг, іграшки, було дві, додали шість", – розповів Колбаса.
Чи можна буде обрати компенсацію замість пакунка
За словами генерального директора, зараз "пакунки малюка" є, вони надаватимуться поки не будуть вичерпані у кожному регіоні. Батьки з 1 липня зможуть обирати між бейбі-боксом та грошима.
"У законі до 1 липня ми повинні через державні підприємства відновити тендер, здійснити закупівлю. З 1 липня уже батьки матимуть право обирати у пологовому відділені або буде пакунок, або компенсація", – сказав він.
Як розповів Колбаса, Мінсоцполітики отримує від батьків як позитивні відгуки щодо пакунка, так і нарікання.
"Є позитивні відгуки, коли батьки можуть самі обирати, вони мають визначену мережу і картку. Ми працюємо над тим, щоб не було труднощів щодо оформлення цих документів, щоб це було автоматично й у пологовому будинку", – додав він.
Що відомо
- Програму одноразової натуральної допомоги при народженні дитини "Пакунок малюка" було запроваджено у 2018 році. До "пакунку" входять засоби гігієни, одяг та інші необхідні речі з догляду за немовлям.
- Кабінет міністрів 29 липня 2020 року ухвалив постанову, згідно з якою замість "пакунка малюка" породіллям будуть видавати соціальну банківську картку з 5 тис. грн на рахунку. Після цього дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) закликав український уряд зберегти програму "пакунок малюка" у такому вигляді, якому він є.
- Влітку 2020 року повідомлялося, що у багатьох пологових будинках в Україні вже закінчилися пакунки малюка або скоро закінчаться, а нові на той момент не закупили.
- 17 вересня 2020 року Рада прийняла за основу законопроєкт про надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка". Президент Володимир Зеленський цей закон підписав.
- Наприкінці січня у Мінсоцполітики повідомили, що одноразову натуральну допомогу новонародженим за програмою "Пакунок малюка" почали доставляти у регіони.