"Дії МАГАТЕ я б оцінював як дуже стримані": Петро Котін про деокупацію ЗАЕС

"Дії МАГАТЕ я б оцінював як дуже стримані": Петро Котін про деокупацію ЗАЕС

Петро Котін про можливості МАГАТЕ у розв'язанні питання деокупації Запорізької АЕС
Петро Котін, в.о. голови правління НАЕК "Енергоатом". Фото: УНІАН

У Міжнародного агентства з питань атомної енергетики (МАГАТЕ) не існує нині механізмів, як змусити Росію вивести свої війська з території Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), повідомив виконуючий обов'язки голови правління НАЕК "Енергоатом" Петро Котін.

Про це він повідомив під час інтерв'ю в етері Radio NV. Відео з записом оприлюднили у Telegram-каналі Енергоатому.

На думку Петра Котіна, нині діяльність МАГАТЕ є стриманою у розв'язанні питань щодо деокупації території Запорізької АЕС. Так, зокрема, на передостанньому засіданні Ради керуючих МАГАТЕ прийняли резолюцію, за якою РФ має покинути територію ЗАЕС, втім механізмів виконання цієї резолюції не існує:

"Ми всі з вами спостерігаємо за діяльністю МАГАТЕ протягом цих більше вже, ніж 2 роки окупації станції. І саме дії МАГАТЕ я б оцінював як дуже стримані з точки зору саме вирішення основної проблеми, про яку зараз йдеться — це звільнення ЗАЕС і передача контролю над станцією українській стороні", — повідомив Петро Котін.

Саме відсутність механізму виконання резолюцій, які приймають МАГАТЕ, за словами Петра Котіна, дозволяє РФ їх ігнорувати:

"Відсутність тих механізмів на рівні МАГАТЕ для того, щоб примусити Росію виконувати цю резолюцію — цього саме бракує. Фактично МАГАТЕ поки що показує неспроможність досягти цієї мети з цими інструментами, які у неї є. У той же самий час присутність експертів МАГАТЕ на всіх наших атомних станціях, безумовно, несе позитивну свою роль зараз".

Петро Котін під час інтерв'ю підкреслив основні загрози для ЗАЕС:

 • відсутність охолоджувальної води, що сталася після підриву російськими військами Каховської ГЕС;
 • відсутність і недостатність ліній електропередач. На сьогодні вона Запорізька АЕС перебуває на двох лініях під'єднання до української енергомережі;
 • брак кваліфікованого персоналу.
"Вони (окупанти — ред.) набирають всіх підряд для того, щоб показати МАГАТЕ, що всі позиції заповнені. Але заповнені вони абсолютно некваліфікованим персоналом... Це дуже велика загроза обладнанню станції й через некомпетентні дії цього персоналу... Фактично погіршується ситуація з цим обладнанням. Не проводяться в повному обсязі ремонти, не проводяться в повному обсязі регламентні перевірки", — повідомив Петро Котін.

Посадовець нагадав, що декілька днів тому окупанти перевели четвертий енергоблок ЗАЕС в "холодний зупин".

"Ми досі не знаємо, чому вони врешті-решт це зробили. І є такі побоювання, що виявився серйозний дефект на четвертому енергоблоці, чому вони перевели його в "холодний стан". Дійсно, зараз всі енергоблоки знаходяться в стані "холодного зупину". Це найбільш безпечний стан для ЗАЕС", - сказав Котін.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

 • 13 квітня 2024 року усі шість енергоблоків тимчасово окупованої Запорізької АЕС переведені у стан "холодного зупину" вперше з 2022 року;
 • 7 квітня голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив у соцмережі Х, що на території ЗАЕС вибухнув безпілотник.
 • 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України;
 • 1 березня 2024 року експерти МАГАТЕ вкотре повідомили, що чули вибухи та постріли неподалік тимчасово захопленої ЗАЕС;
 • 7 лютого 2024 року Рафаель Гроссі відвідав тимчасово окуповану ЗАЕС;
 • 2 лютого 2024 року на тимчасово захопленій ЗАЕС з першого лютого 2024 року працівникам українського "Енергоатома", які не підписали договори з "Росатомом", заборонили доступ до ЗАЕС.
 • 19 січня у МАГАТЕ повідомили, що російська армія знову замінувала окуповану нею Запорізьку АЕС. Зазначається, що вибухові пристрої розташовані між внутрішньою та зовнішньою огорожею навколо електростанції, що є несумісним зі стандартами безпеки, заявив керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Торік у листопаді ЗАЕС була розмінована.
 • 17 січня експертам МАГАТЕ надали доступ до шостого енергоблока. Проте знов було відмовлено у доступі до деяких частин машинного залу.
 • 3 січня у МАГАТЕ повідомили, що експертам не дали доступу до деяких залів енергоблоків Запорізької АЕС.
 • 5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
 • 3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
 • 3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
 • 28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
 • 25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
 • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
 • 2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
 • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
 • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
 • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
 • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок