WADA вимагає в Спортивного арбітражного суду дискваліфікувати російську фігуристку Валієву на чотири роки через допінг

WADA вимагає в Спортивного арбітражного суду дискваліфікувати російську фігуристку Валієву на чотири роки через допінг

Офiцiйно
WADA вимагає в Спортивного арбітражного суду дискваліфікувати російську фігуристку Валієву на чотири роки через допінг
AP Photo/Natacha Pisarenko

Російській спортсменці загрожує втрата титулів та тривале усунення від змагань.

Спортивний арбітражний суд (CAS) зареєстрував заяву про апеляцію з боку Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) стосовно допінг-справи російської фігуристки Каміли Валієвої та запустив арбітражний процес. Про це CAS повідомляє у відповідному медіарелізі.

Раніше президент WADA Вітольд Банька оголосив, що організація передала справу Валієвої до CAS після того, як не побачила "жодного прогресу" з боку Російського антидопінгового агентства (РУСАДА), що займалася цим кейсом. РУСАДА ж заявило, що не оприлюднюватиме вердикт та інші деталі справи, пояснивши це тим, що 16-річна фігуристка є "захищеною особою".

Читайте також: "Насмішка над процесом". РУСАДА відмовилося оприлюднювати вердикт у допінг-справі фігуристки Валієвої: як на це реагують

Наразі CAS не може прогнозувати, як довго триватиме процес, проте його вердикт буде остаточним у цій справі. Водночас усі сторони матимуть право подати апеляцію до Федерального суду Швейцарії впродовж 30 днів після оголошення результату.

Який зміст апеляції WADA

Агентство вимагає в CAS визнати Валієву винною в порушенні антидопінгових правил та покарати фігуристку дискваліфікацією на чотири роки.

Крім того, WADA просить суд анулювати всі результати фігуристки з 25 грудня 2021 року та позбавити медалей і призових за ці змагання. Таким чином у Валієвої можуть відібрати титули чемпіонки Росії та Європи. Другі місця на цих змаганнях посіли інші росіянки: Алєксандра Трусова та Анна Щербакова відповідно.

Головною втратою для Росії може стати анулювання результатів Валієвої в командному турнірі на Олімпійських іграх-2022, де ОКРОлімпійський комітет Росії з її допомогою посів перше місце. На другому фінішувала збірна США, на третьому – Японія, а на четвертому – Канада.

У чому полягає справа Валієвої

У лютому 2022 року, під час Олімпійських ігор-2022 у Пекіні, у Валієвої, яка була головною фавориткою на олімпійське "золото", виявили допінг. Після командного турніру й напередодні особистих змагань лідерка збірної ОКР отримала позитивний результат допінг-тесту, зробленого в грудні 2021 року на чемпіонаті Росії. У пробі спортсменки виявили три препарати для серця, зокрема заборонений триметазидин. Попри це Валієву допустили до змагань, скасувавши тимчасове усунення, яке тривало близько доби. Аргументом тоді також був її статус "захищеної особи": Камілі було 15.

Через ситуацію з Валієвою Міжнародний союз ковзанярів (ISU) та Міжнародний олімпійський комітет (МОК) ухвалили рішення не проводити церемонію нагородження в командних змаганнях, оскільки остаточний розподіл місць буде ухвалено лише після того, як будуть відомі результати розслідування. Те саме мало статися в особистому турнірі, якби фігуристка була серед призерок, проте після провалу в довільній програмі вона посіла лише четверте місце.

Читайте також: "Жодного прогресу". WADA офіційно передало допінг-справу російської фігуристки Валієвої до Спортивного арбітражного суду

Що відомо

  • Наразі збірні Росії та Білорусі усунуті від міжнародних змагань з фігурного катання через повномасштабне вторгнення в Україну. Натомість Росія проводить власну внутрішню серію Гран-прі, в якій узяла участь і Валієва. Спортсменка виступає, зокрема, з програмою, присвяченою скандалу на Олімпіаді, де фігуристка зображена як жертва.
  • Валієва також отримала підтримку від президента Росії Владіміра Путіна, до якого у квітні прийшли на зустріч золоті медалісти Олімпіади-2022, попри те, що офіційно ОКР ще не отримав командні медалі у фігурному катанні. Через публічну підтримку Валієвої з боку російської влади США поставили під сумнів прозорість процесу з боку РУСАДА.
  • Скандал із Валієвою став одним із каталізаторів збільшення вікового ліміту для участі спортсменів у дорослих змаганнях з фігурного катання. Упродовж нового олімпійського циклу він поступово зросте до 17 років. Цей сезон 2022/23 – останній, у якому в дорослих турнірах можуть брати участь 15-річні фігуристи.
Читайте також: Іван Шмуратко показав найкращий за 12 років результат України на Гран-прі з фігурного катання серед чоловіків
На початок