У спортсменки збірної ОКР знайшли допінг, але вона все одно змагатиметься на Олімпіаді. Як відреагував МОК та інші організації й фігуристи.
Міжнародний союз ковзанярів (ISU) та Міжнародний олімпійський комітет (МОК) внесли зміни до правил проведення змагань і церемоній нагородження фігурного катання на Олімпійських іграх-2022. Причиною стало рішення Спортивного арбітражного суду (CAS) допустити до змагань представницю збірної ОКР Камілу Валієву.
8 лютого 15-річну фігуристку було тимчасово усунено від змагань, тренувань та іншої спортивної діяльності під час Олімпіади в Пекіні після того, як стало відомо, що в пробі спортсменки за 25 грудня 2021 року (під час чемпіонату Росії) було виявлено заборонений препарат триметазидин, що сприяє кращій роботі серця.
Проте вже наступного дня Російське антидопінгове агентство (RUSADA), що опікується допінг-справами на національному рівні, скасувало це рішення та допустило Валієву до тренувань.
МОК, ISU та Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) оскаржували це рішення в суді, проте CAS відхилив вимогу відновити усунення Валієвої. Аргументами були статус фігуристки як "захищеної особи", оскільки їй ще немає 16 років, небажання заподіяти спортсменці "невиправної шкоди" та "несвоєчасне повідомлення про результати антидопіногового тесту", що надійшли в розпал Олімпіади.
Це означає, що Валієва зможе продовжити участь у Олімпійських іграх-2022 та змагатиметься в жіночому особистому турнірі, що стартує 15 лютого.
Читайте також: Фігуристці збірної ОКР Камілі Валієвій, у якої виявили допінг, дозволили виступати на Олімпіаді-2022
У чому полягають зміни
Після вироку суду МОК заявив, що поважатиме його рішення та не перешкоджатиме участі Валієвої в змаганнях. Водночас комітет зазначив, що це рішення не стосувалося питання, чи порушувала фігуристка андидопінгові правила: його ухвалять пізніше. Враховуючи невизначеність ситуації щодо того, чи накладатимуть санкції на Валієву в майбутньому, МОК ухвалив низку кроків:
- церемонія нагородження призерів олімпійського командного турніру, в якому Валієва допомогла збірній ОКР здобути "золото", до кінця Олімпіади не відбудеться "задля справедливості до всіх спортсменів і причетних національних олімпійських комітетів";
- якщо Валієва завоює особисту медаль – а вона є головною фавориткою на "золото", – що квіткової, що медальної церемоній також не буде;
- натомість повноцінні медальні церемонії будуть організовані після того, як буде остаточно ухвалено рішення щодо Валієвої;
- МОК попросив ISU переглянути правила відбору до фінальної частини змагань з урахуванням цієї ситуації та дозволити кваліфікуватися до довільної програми 25 фігуристкам замість запланованих 24 (якщо серед топ-24 після короткої програми буде Валієва, а це є дуже ймовірним). ISU вже підтвердив, що дозволить збільшити кількість фіналісток.
Читайте також: У лідерки збірної ОКР з фігурного катання Каміли Валієвої виявили допінг: чи будуть наслідки
Якою ще була реакція на допуск Валієвої до змагань
Олімпійський комітет США заявив, що розчарований тим, який меседж несе рішення CAS.
"Захист честі спорту – це колективна відповідальність усієї олімпійської спільноти, – сказала голова комітету Сара Гіршланд. – Спортсмени мають право знати, що вони змагаються за рівних умов. На жаль, сьогодні в них відібрали це право. Схоже, це ще одна глава в системному й усеосяжному нехтуванні чистим спортом з боку Росії".
Канадський олімпійський комітет також випустив заяву, в якій зазначив, що "розчарований результатом" суду.
Нагадаємо, що збірна США посіла друге місце після ОКР в олімпійському командному турнірі, а Канада наразі перебуває поза п'єдесталом: на четвертій сходинці після Японії.
Читайте також: Французькі фігуристи Пападакіс і Сізерон побили другий поспіль світовий рекорд на Олімпіаді: відео
Американська парниця Джессіка Калалан, яка не відібралася на Олімпіаду, написала у твіттері, що ситуація з Валієвою її "дуже тригерить", оскільки минулого року вона була усунена на кілька місяців через те, що в її допінг-пробі знайшли речовину, що потрапила до її організму через косметику.
"Я травмована моїм усуненням, – згадує фігуристка. – Рішення [щодо Валієвої] було ухвалено за тиждень! У той час, як моя справа тривала місяці й стосувалася речовини, яку не виявляли ще в жодного спортсмена!"
Тим часом інша американка Ешлі Ваґнер, срібна призерка чемпіонату світу-2016, нагадала, що сама здавала перший допінг-тест, коли їй було 13.
"Змалечку тебе вчать, що ти відповідальна за те, що потрапляє до твого організму. Навіть якщо хтось просить тебе щось ужити, це твоя відповідальність – переконатися на 100%, що це дозволено у твоєму виді спорту. Водночас повторюватиму це знову й знову: Каміла опинилася у вразливому становищі. Вона просто стала обличчям проблематичної системи, що виходить далеко за межі допінгу 15-річної дівчини".
Тим часом деякі російські спортсмени підтримали Валієву, зокрема олімпійський чемпіон і нині коментатор Алєксєй Ягудін сказав, що "надзвичайно щасливий" за Камілу й що "неважливо, що станеться після Олімпіади". А партнер Валієвої по команді, танцюрист Нікіта Кацалапов відреагував коротко: "Вперед, Каміло!"
А в Росії з'явилися гігантські електронні білборди на підтримку Валієвої зі словами: "Каміло, ми з тобою!"

Читайте також: Українці Назарова та Нікітін посіли 20-те місце в танцях на льоду на Олімпіаді-2022
Що відомо
- На Олімпіаді-2022 Валієва встигла взяти участь у командних змаганнях, у яких перемогла саме збірна ОКР, а Каміла очолила турнірну таблицію що в короткій, що в довільній програмах серед жінок.
- Уже треті Олімпійські ігри поспіль (2018, 2021, 2022) на збірну Росії накладають часткові санкції як покарання за масові порушення антидопінгових правил та організовану державою допінг-програму. Зараз ця збірна не має права виступати на Іграх під назвою "Росія" та використовувати російські прапор і гімн.
- Також через ці порушення РУСАДА досі позбавлена членства у ВАДА, але може оперувати на національному рівні та внутрішніх змаганнях.
- Перший підтверджений допінг-тест на цих Іграх було виявлено в іранського гірськолижника Хусейна Савеха-Шемшакі.
- На початку минулих зимових Олімпійських ігор-2018 у Пхьончхані команду ОАР позбавили медалі на початку Олімпіади. Позитивний допінг-тест тоді виявили в керлінгіста Алєксандра Крушельницького. Через це в нього та Анастасії Бризгалової забрали "бронзу" в змішаних парах.
Читайте також: "Після Пхьончхана не відчував себе олімпійцем". Українські фігуристи – про цінність фіналу Олімпіади
Хто така Каміла Валієва
- 15-річна російська фігуристка, дебютантка Олімпійських ігор.
- Чемпіонка Європи 2022 року, чемпіонка світу серед юніорів 2020 року.
- Дебютувала на дорослому рівні в сезоні 2021/22 і не програла жодних змагань, у яких брала участь.
- Чинна володарка трьох світових рекордів у жіночому фігурному катанні: в короткій (90.45 бала) і довільній (185.29) програмах та за сумою балів (272.71).
Де дивитись Олімпіаду-2022
Офіційним транслятором змагань в Україні є Суспільне: пряма трансляція Олімпіади-2022 на телеканалі UA: Перший та сайті Суспільне Спорт.
Для перегляду Олімпіади-2022 на сайті потрібно буде авторизуватися: зробити це можна через одну із соцмереж або поштову скриньку.
Читайте також: "Не відчув смак Олімпіади". Фігурист Шмуратко – про дебют у Пекіні та "розрив" на наступних Іграх