"Те, за що ми боролися". Чому на літній Олімпіаді в Парижі нагороджували призерів Пекіна-2022 у фігурному катанні

"Те, за що ми боролися". Чому на літній Олімпіаді в Парижі нагороджували призерів Пекіна-2022 у фігурному катанні

Збірна США з фігурного катання на нагородженні в Парижі
Збірна США з фігурного катання на нагородженні в Парижі. Getty Images/Michael Reaves

Після 2.5 років судових процесів навколо допінгсправи росіянки Каміли Валієвої США та Японія нарешті отримали нагороди за Олімпіаду-2022.

На Олімпійських іграх-2024, що тривають у Парижі, відбулася нетипова подія. Посеред змагань провели церемонію нагородження, проте не літньої, а зимової Олімпіади. У центрі міста, в "Парку чемпіонів", довгоочікувані медалі отримали чемпіони й срібні призери командного турніру з фігурного катання, що проходив ще півтора року тому: на Олімпіаді-2022 у Пекіні.

"Золото" завоювала збірна США, а "срібло" — Японія. Бронзових медалістів — команду ОКРОлімпійський комітет Росії — у Парижі не нагороджували.

Чому нагородження затрималося на півтора року

Згідно з початковими результатами, перемогу в командному турнірі здобула збірна ОКР. Проте після виступів виявилося, що одна з їхніх учасниць — Каміла Валієва, яка принесла команді максимальні 10 балів у обох програмах серед жінок, — отримала позитивний тест на допінг. У пробі головної фаворитки виявили три препарати для серця, зокрема заборонений триметазидин. Спортсменку усунули від змагань, проте невдовзі все ж таки допустили до особистої першості. Аргументом був її статус "захищеної особи", оскільки Камілі було 15.

Зважаючи на ситуацію з Валієвою, Міжнародний союз ковзанярів (ISU) та Міжнародний олімпійський комітет (МОК) вирішили не проводити церемонію нагородження, допоки не завершиться розслідування. Та через затягування процесу з боку Російського антидопінгового агентства (РУСАДА) справу розглядали впродовж двох років.

У січні 2024 року Спортивний арбітражний суд (CAS) постановив дискваліфікувати Камілу Валієву на чотири роки та анулювати її результати з 25 грудня 2021-го, зокрема й на Олімпійських іграх. Її позбавили четвертого місця в особистих змаганнях, а в командному турнірі відмінусували очки Валієвої від загальної суми, яку набрав ОКР.

Після перерахунку балів ISU підтвердив, що ОКР втратив "золото". Справжніми чемпіонами оголосили США, "срібло" відійшло Японії, яка була третьою, а от росіянам дісталася "бронза". Дві команди намагалися оскаржити це рішення: Росія вважала, що їй мали залишити титул, а от Канада, яка була четвертою, претендувала на бронзову медаль. Обидві апеляції відхилили наприкінці липня, тож ОКР зберіг третє місце, а США та Японія дочекалися на офіційну церемонію нагородження, яку провели вже на літній Олімпіаді.

Як фігуристи відреагували на завершення історії

Збірна Японії з фігурного катання на нагородженні в Парижі після завершення допінгсправи Каміли Валієвої, Олімпіада-2024
Збірна Японії з фігурного катання на нагородженні в Парижі. Getty Images/Michael Reaves
"Ми чекали на цей день два з половиною роки, — цитує Kyodo News бронзову призерку Пекіна-2022 і триразову чемпіонку світу в одиночному катанні Каорі Сакамото. — Я щаслива, що медалі нарешті в руках нашої команди".

"У Пекіні не було наших рідних, — згадує минулу Олімпіаду, що проходила в умовах пандемії коронавірусу, олімпійський чемпіон-2022 серед чоловіків Нейтан Чен у коментарі CNN. — Тож мати змогу бути тут і розділяти це велике свято з родиною й друзями для нас багато означає".

Ще одна американка Карен Чен зізналася, що їй "відібрало мову", коли вона побачила, що команди нагороджуватимуть на фоні Ейфелевої вежі. "Це те, за що ми боролися, — цитує фігуристку The Athletic. — Це те, чого нам дуже хотілося та чого ми не отримали в Пекіні".

"[Ця подія] символізує цінність чистого спорту, — вважає дворазова чемпіонка світу в танцях на льоду Медісон Чок. — І я гадаю, це перемога для всіх чистих спортсменів у світі. Це показує, що справедливість і належна правова процедура існують".

Кого нагородили в Парижі

  • США ("золото"): Нейтан Чен, Вінсент Чжоу (обидва — чоловіче одиночне катання), Карен Чен (жіноче одиночне катання), Алекса Кнерім і Брендон Фрейзер (спортивні пари), Медісон Габбелл і Закарі Доногʼю, Медісон Чок і Еван Бейтс (обидва дуети — танці на льоду).
  • Японія ("срібло"): Шома УноБув відсутній на церемонії., Юма Каґіяма (обидва — чоловіче одиночне катання), Вакаба Хіґучі, Каорі Сакамото (обидві — жіноче одиночне катання), Ріку Міура й Рюїчі Кіхара (спортивні пари), Місато Комацубара й Тім Колето (танці на льоду).
На початок