Що відбувалося у спорті в 2021 році? Хронологія ключових подій за рік

Що відбувалося у спорті в 2021 році? Хронологія ключових подій за рік

Що відбувалося у спорті в 2021 році? Хронологія ключових подій за рік
. AP

Від допінг-скандалів до перенесеної Олімпіади.

Спортивний 2021 рік був значно активнішим за 2020-й: відбулося більшість перенесених змагань, уболівальники почали повертатися на трибуни (не усі і не усюди, але поступово). Саме у 2021-му році відбулася перенесена Олімпіада-2020, а також Євро-2020 (які зберегли свою оригінальну назву).

Суспільне Спорт згадує 2021 рік у контексті масштабних подій для України і спорту у хронологічному порядку - що за чим відбувалося.

Січень
  • Відсторонення українських спортсменів через допінг: Олег Верняєв, Даяна Ястремська

2021 рік розпочався для України з двох допінг-скандалів. Олімпійського чемпіона Ріо-де-Жанейро Олега Верняєва та тенісистку Даяну Ястремську відсторонили від змагань.

Розгляд справи тривав більш, ніж півроку, а вердикт для спортсменів був різним. Якщо Ястремська змогла довести свою невинуватість, то Верняєв отримав дискваліфікацію на чотири роки - вона вже позбавила його Ігор у Токіо, а у разі програшу справи у Спортивному арбітражному суді, гімнаст пропустить і Олімпіаду-2024.

Верняєв та Ястремська - не єдині українські спортсмени, яких відсторонили у 2021 році. Відсторонення через допінг-справу отримав чемпіон Європи Дмитро Чумак, українські легкоатлети, які мали змагатися на Олімпійських Іграх. Один із останніх випадків відсторонення - біатлоніст Руслан Бригадир.

  • Перша біатлонна медаль України у 2021 році: "срібло" Юлії Джими на Кубку світу

Сезон Кубка світу з біатлону 2020/21 збірна України закінчила з трьома медалями. Дві з них - у особистих гонках за участі лідерки жіночої команди Юлії Джими.

В індивідуальній гонці у італійській Антгольц-Антерсельві Джима показала ідеальну роботу на вогневих рубежах, закривши усі 20 мішеней. І завдяки цьому здобула "срібло" - перша біатлонна медаль України на етапах Кубка світу у 2021 році.

Ця медаль стане не єдиною для лідерки збірної України в особистих гонках. Згодом Джима також стане срібною призеркою спринту на етапі Кубка світу в Нове-Место.

Лютий
  • Найкращий стрибок у кар'єрі Ярослави Магучіх

У лютому стрибунка у висоту Ярослава Магучіх показала найкращий результат у кар'єрі. Українська легкоатлетка виступила на змаганнях у приміщенні у Банській-Бистриці та здобула "золото" з рекордним результатом 2.06 метри.

2.06 метри не лише стали новим особистим рекордом Магучіх - цим стрибком українка оновила ще один рекорд України. Крім того, він увійшов у топ-3 результатів за всю історію стрибків у висоту.

2021 рік взагалі став знаковим для 19-річної стрибунки у висоту Ярослава Магучіх. Українка здобула бронзову медаль на Олімпійських Іграх, а також на низці легкоатлетичних стартів.

  • "Бронза" України на чемпіонаті світу з біатлону

Медалі Юлії Джими стали не єдиними для збірної України з біатлону у 2021 році. На чемпіонаті світу, що пройшов у Поклюці в лютому, Україна також стала бронзовою призеркою чемпіонату світу.

Виграти "бронзу" Україні вдалося у жіночій естафеті у складі Анастасії Меркушиної, Юлії Джими, Дар'ї Блашко та Олени Білосюк. Це учетверте поспіль Україна здобула медаль саме у жіночій естафеті.

Для України чемпіонат світу-2021 з біатлону виявився успішним. Артем Прима двічі фінішував у топ-10 в особистих гонках (восьме місце у гонці переслідування, дев'яте - в індивідуальній), Олена Білосюк була сьомою у персьюті. Крім цього, українці двічі фінішували четвертими у змішаних естафетах.

Березень
  • "Золото" Марини Бех-Романчук на Євро з легкої атлетики

Однією з найбільших спортивних подій березня став чемпіонат Європи з легкої атлетики. Для України він закінчився з трьома медалями: Ярослава Магучіх та Ірина Геращенко здобули "золото" та "срібло" у стрибках у висоту.

А ось у стрибках у довжину золоту медаль здобула Марина Бех-Романчук. Причому її "золото" стало драматичним: українська легкоатлетка виклалася на повну під час останнього стрибка, який і приніс їй перемогу.

"Золото" на легкоатлетичному Євро - найкращий результат для Бех-Романчук у 2021 році. Українська стрибунка спробувала зачепитися за подіум і на Олімпіаді у Токіо, але там посіла лише п'яте місце.

  • Збірна України з футболу програла апеляцію у CAS у справі матчу з Швейцарією

У листопаді 2020 року збірна України з футболу отримала технічну поразку у матчі заключного туру з Швейцарією. Вона стала визначальною для українців та означала виліт у дивізіон В.

Україна намагалася оскаржити рішення у Спортивному арбітражному суді в Швейцарії, але вердикт не змінили - УАФ програла справу у CAS.

Справа збірної України залишається актуальною в європейському футболі загалом: у грудні через спалах коронавірусу лондонський "Тоттенгем" не зміг зіграти свій матч Ліги конференцій проти "Ренна". І через це також був покараний технічною поразкою.

Квітень
  • Медалі України на чемпіонатах Європи з дзюдо, важкої атлетики, спортивної гімнастики та боротьби

У квітні відбулися одразу кілька найважливіших стартів - чемпіонати Європи з дзюдо та важкої атлетики, а також боротьби та спортивної гімнастики, які стали медальними для збірної України.

На Євро з важкої атлетики, що проходив у Москві, українці здобули перемогу у медальному заліку, здобувши шість "великих" медалей та 17 "малих".

А ось на Євро з дзюдо Україна зачепилася лише за одну медаль: "срібло" виграла Дар'я Білодід. Проте на чемпіонаті Європи українська дзюдоїстка не програла жодної сутички, а у фіналі не виступила через травму, яку завдала їй суперниця у півфіналі.

На чемпіонаті Європи з боротьби Україна фінішувала у топ-3 медального заліку з дев'ятьма нагородами. А майбутній олімпійський чемпіон Токіо-2020 Жан Беленюк провів перший старт після тривалої перерви, здобувши на турнірі "бронзу".

Нарешті, на чемпіонаті Європи зі спортивної гімнастики Україна фінішувала у топ-4 медального заліку, вигравши три медалі. Історичним успіх став для двох 17-річних гімнастів України - Ілля Ковтун та Анастасія Бачинська вибороли нагороди на першому для себе Євро.

  • Створення та закриття футбольної Суперліги

19 квітня 2021 року могло стати однією з найбільш історичних дат у футболі. 12 футбольних клубів погодили створення нового турніру - Суперліги.

Проте проєкт футбольної Суперліги мав стати альтернативою Ліги чемпіонів УЄФА, але виник лише на папері - через кілька днів з нього вийшли дев'ять клубів. Ще три ("Барселона", "Реал" та "Ювентус") ще залишаються у ньому, однак проєкт так і не було реалізовано.

До слова, 2021 рік став ріком нових ідей та реформ у світовому футболі: зміна формату Ліги чемпіонів у сезоні з сезону 2024/25, продовження терміну дії правила п'яти замін.

Травень
  • Топрезультат України на чемпіонаті Європи з водних видів спорту

Одним із заключних міжнародних стартів перед Олімпійськими іграми у Токіо став чемпіонат Європи з водних видів спорту. Це змагання, що проходять у чотирьох дисциплінах: стрибки у воду, плавання, артистичне плавання та плавання у відкритій воді.

Для України Євро з водних видів спорту стало одним з найбільш успішних в історії. З показником у 14 медалей українці фінішували у топ-4 медального заліку. Серед головних авторів цього результату - збірна України в артистичному плаванні, що показала найкращий виступ у своїй історії, а також 2-разовий призер Олімпіади-2020 Михайло Романчук, який здобув два "золота" у плаванні.

  • Руслан Маліновський - найкращий асистент чемпіонату Італії з футболу

Італійська Серія А входить у топ-5 найкращих чемпіонатів Європи з футболу. Серед гравців, що у ній виступають - український півзахисник Руслан Маліновський, який ще у 2019 році перейшов у "Аталанту".

Сезон 2020/21 став знаковим для Маліновського: за 38 турів чемпіонату Італії він віддав 11 гольових передач і виграв гонку асистентів сезону. Результат Руслана Маліновського став історичним для України: до нього лише Андрієві Шевченку вдавалося стати найкращим за індивідуальними показниками у Серії А.

У новому сезоні 2021/22 Маліновський також встиг відзначитися результативними діями за "Атланту" - в його активі вже чотири голи та один асист.

Червень
  • Старт чемпіонату Європи, виступ збірної України

У червні-липні 2021 року відбувся чемпіонат Європи з футболу. Турнір, який мав спочатку відбутися у 2020-му, перенесли через пандемію коронавірусу.

Євро з футболу стало одним із перших найбільших турнірів у 2021 році, що проводилося з уболівальниками на трибунах. Хоча матчі відбувалися за часткової відвідуваності (кожне місце окремо визначало квоту фанів). А два міста (Дублін та Більбао) втратили право на його проведення.

Серед списку 24 збірних, що виступили на чемпіонаті Європи, була і Україна. Вже у червні українці встановили одразу два рекорди: уперше пройшли груповий етап, посівши третє місце. А потім і вийшли у чвертьфінал, здолавши в овертаймі Швецію.

  • Серцевий напад у Крістіана Еріксена під час матчу Євро-2020

Окремо від старту чемпіонату Європи варто відзначити інцидент, що трапився із півзахисником збірної Данії Крістіаном Еріксеном під час футбольного матчу. Футболіст знепритомнів, пережив серцевий напад, але його вдалося реанімувати.

Інцидент з Еріксеном став важливим не лише для кар'єри самого футболіста. У країнах почали переглядати своє відношення до наявності дефибріляторів на стадіонах та спортивних спорудженнях: в Англії, зокрема, пожертвували понад 2 тисячі дефибріляторів після події, яка трапилося з півзахисником.

Після випадку із серцевим нападом у Крістіана Еріксена частота подібних випадків у європейському футболі суттєво збільшилася. Один із останніх інцидентів: госпіталізація форварда Серхіо Агуеро через тахікардії, через що він був змушений закінчити кар'єру.

Липень
  • Збірна Італії - чемпіон Європи з футболу

Євро-2020, яке розпочалося у червні, закінчилося у липні фіналом на лондонському стадіоні "Вемблі". У ньому зустрілися Італія та Англія, а матч закінчився драматичною серією пенальті, у якій перемогу здобули італійці.

Для Італії перемога на Євро-2020 стала історичною: після двох програних фіналів у 2000 та 2012 роках італійці вдруге виграли "золото" (перше - у 1968 році). А півзахисник збірної Італії Жоржиньйо був визнаний найкращим гравцем року за версією УЄФА і увійшов у топ-3 претендентів на Золотий м'яч-2021.

  • Старт Олімпіади-2020

Найголовнішою спортивною подією у 2021 році стали Олімпійські ігри у Токіо. Змагання, які перенесли з 2020-го по 2021-й, все ж відбулися, попри невизначеність, яка існувала щодо них ледь не перед самим їхнім стартом.

Олімпійські ігри не усюди пройшли з уболівальниками на трибунах - лише у окремих префектурах. А спортсменів змусили перебувати у "баблах" з метою уникнення поширення коронавірусної інфекції серед спортсменів та інших учасників Олімпійських Ігор.

На Олімпіаді-2020 виступили понад 11 тисяч спортсменів, що представляли 206 країн. У тому числі і олімпійська збірна України, що була представлена 153 атлетами. Тоді ж і були здобуті перші медалі: дзюдоїстка Дар'я Білодід, зокрема, стала першою, хто виборов нагороду у Токіо.

Серпень
  • Україна повторила результат Лондону-2012 на Олімпіаді у Токіо

19 медалей - саме з таким показником для олімпійської збірної України закінчилися літні Ігри у Токіо. Стільки ж нагород здобули українські олімпійці дев'ять років тому у Лондоні.

Водночас, на літніх Олімпійських іграх у Токіо Україна здобула лише одну золоту медаль. Олімпійським чемпіоном став борець Жан Беленюк, який покращив свій результат у порівнянні з Іграми у Ріо, що відбулися у 2016 році.

Крім Беленюка, Олімпіаду-2020 записали собі в актив ще кілька спортсменів: Еліна Світоліна здобула першу медаль України в тенісі, а плавець Михайло Романчук, каноїстка Людмила Лузан і синхронниці Марта Фєдіна та Анастасія Савчук стали мультимедалістами Ігор у Токіо.

  • Зміна головного тренера у збірній Україні з футболу: замість Шевченка - Петраков

Після виступу на чемпіонаті Європи-2020 у збірній Україні відбулися серйозні кадрові зміни. Андрій Шевченко, який очолював Україну упродовж п'яти років, покинув її після того, як його контракт з УАФ підійшов до закінчення.

Очолити збірну України попередньо мав Сергій Ребров. Але український тренер влітку став тренером клубу з ОАЕ і не зміг домовитися щодо дострокового розірвання контракту.

Заміну Шевченку все ж було знайдено. Українську команду очолив Олександр Петраков, що здобував "золото" чемпіонату світу з молодіжною збірною U20 у 2019 році. Під його керівництвом Україні вдалося вийти у плей-оф раунд відбору - наступні матчі у березні.

  • Ліонель Мессі пішов з "Барселони", Кріштіану Роналду повернувся в МЮ

У 2021 році відбувся один із найгучніших трансферів в історії світового футболу. Один із найкращих футболістів світу Ліонель Мессі покинув "Барселону" після того, як виступав за неї упродовж 17 років.

текст №1
AP

Місцем продовження кар'єри для Мессі став французький ПСЖ. У його складі аргентинець вже провів 15 матчів, забивши шість м'ячів.

Попри драматичне прощання з "Барселоною", 2021 рік закінчується для Мессі з посмішкою. Саме його визнали володарем Золотого м'яча - найпрестижнішій нагороді у футболі.

Крім Мессі, ще одним гучним переходом серпня 2021 року стало повернення португальця Кріштіану Роналду в МЮ. Для 35-річного Роналду сезон 2021/22 складається успішніше, ніж у Мессі: 18 матчів, 13 голів.

Вересень
  • Україна виступила на Паралімпіаді-2020 з 98 медалями

Слідом за Олімпійськими іграми, у Токіо відбулася Паралімпіада-2020. Участь у них взяли і українські паралімпійці, які за кількістю медалей показали другий найкращий результат в історії.

Хоча у медальному заліку Україна фінішувала шостою (найгірший результат з 2004 року), на Паралімпіаді-2020 вона встановила одразу кілька досягнень. Зокрема, Максим Крипак став найтитулованішим спортсменом Ігор у Токіо з сімома медалями. А українські параатлети показали найкращий особистий результат на Паралімпіадах за останні 13 років.

  • Боксер Олександр Усик - новий чемпіон світу у надважкій вазі

Наприкінці вересня Україна поповнилася ще одним чемпіоном світу. Крім Артема Далакяна, який утримує пояс WBA у найлегшій вазі, чемпіоном став Олександр Усик.

Усик переміг у чемпіонському бою британця Ентоні Джошуа, відібравши у нього титули WBA, WBO та IBF у надважкій вазі. І став першим українцем після братів Кличків, що став чемпіоном саме у цій ваговій категорії.

У планах у Олександра Усика на 2022 рік - проведення бою за звання абсолютного чемпіона світу (ще один пояс WBC належить британцю Тайсону Ф'юрі). Однак перед цим українцеві потрібно вдруге перемогти Джошуа.

Жовтень
  • 18-річний Ілля Ковтун здобуває "бронзу" ЧС зі спортивної гімнастики

Ілля Ковтун - один зі спортсменів-відкриттів року. У 2021-му Ковтун дебютував на чемпіонаті Європи, взяв участь на перших у своїй кар'єрі Олімпійських іграх.

У жовтні Ковтун виступив на третьому великому міжнародному старті - чемпіонаті світу зі спортивної гімнастики. І став єдиним українцем, що здобув медаль на турнірі - "бронза" в особистому багатоборстві.

У грудні Ковтун отримав особливу відзнаку - на його честь назвали новий елемент у спортивній гімнастиці. До слова, схожим чином у 2021 році відзначили також ще одного українського гімнаста - Петра Пахнюка.

Листопад
  • Юрій Захареєв - чемпіон світу з боксу

Одним із останніх міжнародних турнірів з олімпійських видів спорту став чемпіонат світу з боксу. На ньому Україні вдалося здобути лише одну медаль, але вона була найвищого гатунку: 19-річний Юрій Захареєв став чемпіоном світу.

Захареєв здобув сьоме "золото" України на чемпіонатах світу - те, що у минулому вдавалося, зокрема, Василю Ломаченку, Олександру Усику, а також Олександру Хижняку - срібному призеру Олімпіади-2020.

  • Андрій Шевченко очолив італійську команду "Дженоа"

Тренерська кар'єра Андрія Шевченка у 2021 році була розділена на дві частині. У першій він закінчував роботу зі збірною України, фінальним відрізком чого став чвертьфінал чемпіонату Європи.

Покинувши збірну України на початку серпня, Шевченко майже три місяці перебував без місця роботи. І ось - очолив італійський "Дженоа", ставши другим українським тренером в історії, що працював у чемпіонатах топ-5 (після Віктора Скрипника у "Вердері").

Як тренер "Дженоа", Шевченко вже провів вісім матчів у чемпіонаті Італії, здобувши лише одну перемогу. Хоча в останньому поєдинку відібрав очки в одного із лідерів італійського футболу "Аталанти".

Грудень
  • Україна втратила "єврокубкову" весну у футболі на 2022 рік

Три українські клуби "Шахтар", "Динамо" та "Зоря" брали участь у груповому раунді єврокубків (луганці - ще й у новоутвореному турнірі - Лізі конференцій). Однак жоден з них не забезпечив собі "єврокубкову" весну на 2022 рік.

Загалом українські клуби набрали лише 10 очок у груповому раунді ("Зоря" - 7, "Шахтар" - 2, "Динамо" - 1) та встановили низку антирекордів. Зокрема, це уперше з сезону 2007/08 Україна не матиме жодного представника у плей-оф єврокубкового турніру.

Крім перспектив у сезоні 2021/22, виліт клубів може суттєво відобразитися у недалекому майбутньому для України у контексті подальшої делегації. У таблиці коефіцієнтів Україна вже точно повторила антирекорд 14-річної давності, однак ситуація може ще погіршитися.

  • Історична перемога Макса Ферстаппена у Формулі-1

Сезон 2021 року у Формулі-1 вийшов одним із найдраматичніших у історії. Упродовж усього сезону боротьбу за чемпіонство вели нідерландець Макс Ферстаппен ("Ред Булл") та чинний чемпіон - британець Льюїс Гемілтон ("Мерседес").

Інтрига у боротьбі за чемпіонство у Формулі-1 зберігалася до останнього гран-прі: у гонщиків була однакова кількість очок, і той, хто фінішував би вище за іншого, ставав би чемпіоном.

Розв'язка у боротьбі за чемпіонський титул вийшла драматичною: Ферстаппен обійшов Гемілтона лише на останніх колах. І уперше в історії став чемпіоном Формули-1, перервавши гегемонію британця.

Це перший матеріал з серії "Підсумки спортивного 2021 року" від команди Суспільне Спорт.

На початок