З 1 січня 2022 року стали обов’язковими оновлені норми шкільного харчування: ковбасу замінили м’ясом, консервовані овочі – квашеними або свіжими, зменшили кількість солі та цукру в стравах. Суспільне підготувало серію матеріалів про те, як звикають до нового меню учні та працівники шкіл Кіровоградської області.
- ”Змінилися продукти та обсяги”. Чи звикли кухарі на Кіровоградщині до нового шкільного меню.
- "Задача шкільного кухаря – заохотити дитину смакувати нові страви", – лікарка-гастроентеролог
- Про негативні відгуки на нове шкільне меню Суспільному розповів автор рецептів Євген Клопотенко. Також про те, чому вирішив змінити систему, яка працювала десятиліттями та чи п’є чай з цукром
В олександрійській школі №19 Кіровоградської області шкільне меню для учнів затвердили після спільного приготування і дегустації окремих страв. Відмовились від ковбаси і булок, ввели у меню яловичину, гарбуз, імбир, розповіла Суспільному вчителька Ольга Будко.
Перед затвердженням шкільного меню, страви готували з дітьми на уроках, каже Ольга Будко.
“Обрали салати і діти на уроках готували їх під моїм керівництвом, влаштовували своєрідну дегустацію. Також діти мали можливість голосувати за салати, які їм найбільше сподобались”.
Оновлене меню почали впроваджувати торік. З’явилися нові страви, які раніше не готували, каже шеф-кухарка Лілія Дьякова.
“Раніше норма цукру в нас була на третю страву 15 грамів, зараз ми її поступово зменшуємо до того, щоб повністю виключити. Додаємо трави сушені мелісу, м’яту, шипшину, сухофрукти”.
Говорить, виключили смажене, страви запікають та готують на пару.
Після впровадження меню за новими рецептами, вартість шкільного харчування зросла на 10 відсотків, каже директорка Неля Овчаренко. Обід коштує від 32 до 40 гривень у залежності від того, яка м'ясна страва.
Мама Інна Порошина шкільним харчуванням, каже, задоволена. “Дитина наїдається у школі, і снідає, і обідає. Я нічого зовсім не даю у школу, тільки воду".
Щоб готувати страви за оновленим меню, потребують нового обладнання, каже Неля Овчаренко. “У нас шафи, яким 40 років. Щоб приготувати їжу, за тими технологічними картками, які нам пропонуються, необхідне обладнання – пароконвектор, духові шафи, тому що більшість страв або пропарені, або запечені, або протушковані”.
Нове обладнання для харчоблоку школи планують закупити після ремонту, каже начальник міського управління освіти Олександр Авраменко. “Ми готуємо повний аудит цього року у чотирьох закладах освіти. Спеціалісти повинні оцінити стан харчоблоків і стан ремонтів”. Скільки потрібно грошей на обладнання і ремонт харчоблоку, порахують після перевірок.
Що відомо
Торік на ремонт та оснащення харчоблоків в області використали 16 мільйонів гривень з державного і 8 мільйонів з обласного бюджетів. Дані про заклади, у скількох школах області треба оновити харчоблоки цьогоріч, збирають – розповіла спеціалістка з напрямку харчування обласного департаменту освіти Вікторія Шульженко.
Читайте також
- На Кіровоградщині 70% шкіл пропонують меню за новими нормами. Воно є обов'язковим з 1 січня.
- Що таке безглютенова та безлактозна дієти та як у школах Кіровоградщини організовують дієтичне харчування.
- 26 серпня 2021 року у Кропивницькому презентували нове шкільне меню.
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх. Заповнити форму можна тут. Ваші історії важливі для нас!
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм та Інстаграм