Зірка "Гри престолів" Джек Глісон зачитав уривок із щоденника 9-річного Єгора з Маріуполя під час відкриття документального проєкту "Щоденники війни" у Лондоні.
Виставку "Бахмут — обличчя геноциду 1942/2022" з 15 березня по 30 квітня покажуть у Львові. Експозиція проводить паралелі між цілеспрямованим знищенням міста російськими окупантами у 2022-2023 роках та трагедією Голокосту в Бахмуті 1942 року.
"Де ти" — акція пам'яті за загиблими у Маріупольському Драмтеатрі: де і коли пройде вшанування, а також як долучитися до конференції про сучасну культуру Донеччини та Луганщини "Після Донбасу" — добірка новин культури цього тижня від Суспільне Донбас.
Зірка серіалу "Гра престолів" зачитав уривок із щоденника 9-річного маріупольця
️Джек Глісон, відомий за роллю Джоффрі Баратеона у серіалі "Гра престолів", прочитав уривок із щоденника 9-річного Єгора Кравцова з Маріуполя. Він виступив у Лондоні на відкритті документального проєкту "Щоденники війни: Непочуті голоси українських дітей". Про це повідомляє Маріупольська міська рада на сторінці у Facebook.

"Найбільше мене вразила неймовірна стійкість і сила українців перед обличчям такої великої втрати й болю. Зрештою це справді надихає — бачити й читати про їхню відвагу й хоробрість, навіть у такому юному віці", — наводяться слова актора у дописі.
Там також зазначається, що 9-річний Єгор почав вести записи та ілюструвати життя у блокадному Маріуполі з моменту, як російські війська обстріляли його будинок. Уламками поранило його та усю сім’ю.
За інформацією Маріупольської міськради, виставка "Щоденники війни" — це історії 14 українських дітей, які пережили жахи російського повномасштабного вторгнення. На її відкриття у Лондоні завітав Посол України у Великій Британії Валерій Залужний.
"Ця виставка — не просто експозиція. Це нагадування про те, що війна — це не лише цифри, карти, стратегії. Це зламані долі, це діти, які змушені подорослішати надто рано. Тисячі дітей втратили своїх батьків, сотні дітей загинули від російських обстрілів. І про це має знати весь світ", — зазначив у Facebook Залужний.
На виставці також показали документальний фільм про Маріуполь, який зняв Владислав Пятін-Пономаренко. Протягом 75 днів чоловік вів відеощоденник, де фіксував все, що відбувалося навколо.
Виставка "Бахмут — обличчя геноциду 1942/2022" у Львові
З 15 березня, в Центрі архітектури, дизайну та урбаністики "Порохова вежа" запрацює виставковий проєкт "Бахмут — обличчя геноциду 1942/2022", організований Національним історико-меморіальним заповідником "Бабин Яр". Про це повідомляється на офіційному сайті Львівської обласної військової адміністрації.
“Експозиція проводить паралелі між цілеспрямованим знищенням міста російськими окупантами у 2022-2023 роках та трагедією Голокосту в Бахмуті 1942 року. У 1942 році нацисти розстріляли понад 3000 мирних жителів Бахмута, більшість з яких були євреями. Через 80 років місто знову стало жертвою іншого тоталітарного режиму – російська армія перетворила його на руїну, змусивши десятки тисяч людей покинути домівки”, — йдеться в повідомленні.

В експозицію зібрали документальні фотографії Бахмута 2022-2023 років Костянтина і Влади Ліберових, Сергія Коровайного, Андрія Дубчака, Георгія Іванченка; архівні матеріали Бахмутського краєзнавчого музею; відеороботи Клеменса фон Ведемеєра, що базуються на хроніках капітана Вермахту Гаральда фон Фітінхоф-Ріша; арт та відеоінсталяції Михайла Алексеєнка.
“Сьогодні Бахмут залишається знищеним і окупованим. А ця виставка — пересувний документальний доказ двох геноцидів, що мають один спільний знаменник: жорстокість тоталітарних режимів”, — зазначається в анонсі події.
Львів стане третім містом, де експонуватимуть виставку. Торік її презентували в Києві та в музеї ІХ Форту міста Каунас, Литва.

Оглянути виставку можна до 30 квітня. Вхід вільний.
Центр архітектури, дизайну та урбаністики “Порохова вежа”, Львів, вул. Підвальна, 4. Графік роботи: вт 12:00–18:00, ср-нд 12:00–20:00, пн — вихідний.
"Після Донбасу": конференція про сучасну культуру Донеччини та Луганщини
23-25 березня у Києві пройде конференція "Після Донбасу", присвячена збереженню, дослідженню та репрезентації сучасного мистецтва й культури Луганської та Донецької областей. Про це повідомляє платформа культурних ініціатив "Ізоляція" на сторінці у Facebook.
Ключові теми:
- деколонізація теорії та історії мистецтва;
- музеї в умовах війни;
- самоорганізація мистецтва та спільнот;
- естетичний образ регіону та стигма у мистецтві.

"Прийменник "після" означає не кінець, а радше схоплює стан невизначеної тривалості, в якому регіон, його культура та мистецькі спільноти продовжують існувати після початку війни. Це не лише про територіальну втрату чи її загрозу, а й про трансформації, які переживають люди, що живуть у моменті "після", вказуючи на нову культурну ситуацію чи-то порожнечу, яка, подібно до виснаженого видобутком вугільного покладу, утворилася разом із початком російської окупації", — йдеться у дописі.
За інформацією організаторів, конференція об’єднає кураторів, дослідників, художників та музейних працівників, які працюють із культурою Луганської та Донецької областей, аби актуалізувати ключові питання її збереження, дослідження та репрезентації.
Для участі потрібно зареєструватися https://forms.gle/VdrYGxNPWScZ7FSr7.
Конференція передбачає нетворкінг та екскурсію виставкою 23 березня, панельні дискусії 24 березня 2025 року в NAMU (вул. Грушевського, 6) та публічну дискусію 25 березня в PinchukArtCentre (вул. Велика Васильківська, 1-3).
"ДЕ ТИ": акція вшанування загиблих у Маріупольському Драмтеатрі
16 березня по всій Україні пройде щорічна акція з вшанування пам’яті жертв трагедії Маріупольського драмтеатру, повідомляє Маріупольська міськрада на сторінці у Facebook і закликає маріупольців та всіх небайдужих запалити лампадки пам’яті біля будівель міських театрів.
"Маріупольський драмтеатр — місце, що стало символом жорстокості та руйнування. Символом трагедії війни, болю Маріуполя та України. Символом воєнного злочину російських окупантів, який світ не має права забути. Тому закликаємо маріупольців, де б вони не були, запалити свічку та нагадати про трагедію", — йдеться у дописі.
- Кропивницький: 16 березня 17:00, театр ім. Кропивницького: вул. Театральна, 4
- Полтава: 16 березня 16:00, театр ім. Гоголя: вул. Соборності, 23
- Кривий Ріг: 16 березня 17:00, пр-т Поштовий, 23
- Одеса: 16 березня 17:00, театр опери та балету: провулок Театральний, 1
- Запоріжжя: 15 березня 16:00, "ЯМаріуполь", пр-т Соборний 150 А
- Івано-Франківськ / Калуш: 16 березня 17:00, драматичний театр ім. Івана Франка, вул. Незалежності, 42
- Львів: 16 березня 13:00, театр опери та балету, пр-т Свободи, 28
- Вінниця: 16 березня 17:00, музично-драматичний театр ім. Садовського, вул. Театральна, 13
- Житомир: 16 березня 12:00 музично-драматичний театр ім. Кочерги, Майдан Соборний, 6
- Дніпро 16 березня 17:00, український музично-драматичний театр, ім. Шевченка: вул. Воскресенська, 5
- Київ: 16 березня 17:00, театр опери та балету України ім. Шевченка, вулиця Володимирська, 50
- Кам'янське: 16 березня 17:00, театр ім. Лесі Українки, пл. 250-річчя міста, 2
- Кременчук: 16 березня 17:00, бул. Українського Відродження, 2
- Рівне: 16 березня 17:00, музично-драматичний театр, пл. Театральна, 1
- Тернопіль: 16 березня 17:00, обласний український драматичний театр ім. Шевченка, бульвар Тараса Шевченка, 22
- Ужгород: 16 березня 17:00, обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв, вул. Івана Чендея, 12
- Хмельницький: 16 березня 16:00, обласна філармонія, вул. Героїв Маріуполя, 7
- Черкаси: 16 березня 17:15, музично-драматичний театр ім. Шевченка, бульвар Шевченка, 234
- Чернівці: 16 березня 15:30, обласний український музично-драматичний театр ім. Ольги Кобилянської, пл. Театральна, 1
Що відомо про драмтеатр у Маріуполі
Під час облоги Маріуполя драмтеатр став прихистком для 500-1200 людей, які втратили своє житло під час бомбардувань, пише ГО “Історія в руках”. Туди завозили вагітних, породіль з пологового будинку.
16 березня 2022 року театр був зруйнований бомбовим авіаційним ударом російських Збройних сил. За різними оцінками загинули від 300 до 1200 людей. Напис "ДЕТИ", зроблений великими літерами й добре помітний з неба, не зупинив їх.
Наприкінці грудня 2022 року окупаційна влада знесла залишки театру, щоб приховати скоєний злочин.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram