У двадцятці номінантів на премію PinchukArtCentre 2025 — чотири митці з Донецької та Луганської областей. Для конкурсу молоді учасники створять нові роботи або ж представлять свої нещодавні проєкти. Переможця визначить журі. Автор найкращої роботи отримає 400 тисяч гривень. Суспільне Донбас розповідає про номінантів.
Серед двадцяти номінантів на премію PinchukArtCentre 2025загальнонаціональна премія в галузі сучасного мистецтва для українських художниць та художників віком до 35 років включно. Учасни_ці створять нові роботи або ж представлять свої нещодавні проєкти, що об’єднають особисті історії, роздуми про колективну пам'ять та ідентичність. Виставка відобразить зіткнення контрастів у досвіді українського суспільства, де трагедії й втрати поєднуються з життєстійкістю та вірою у майбутнє., троє — з Донецької області та один — з Луганської, повідомляється на сайті артцентру.
- Катерина Алійник (25, Київ/Луганськ),
- Дар'я Молокоєдова (22, Краматорськ/Київ),
- Василь Ткаченко (Лях) (29, Маріуполь),
- Ілля Тодуркін (23, Маріуполь/Київ).
Номінант Премії PinchukArtCentre 2025: Василь Ткаченко (Лях)
Василь Ткаченко з Маріуполя займається кіно, живописом, фотографією та музикою. У серпні 2019 року приєднався до ГО "Freefilmers". Практика Ткаченка стосується питань пам’яті та ідентичності, пише про митця PinchukArtCentre 2025 у Facebook.
Василь Ткаченко (Лях) у своєму проєкті об’єднує медіуми живопису та відео, створюючи ілюзію сюрреалістичної прогулянки особистими спогадами. Художник занурює глядачів у подорож рідними місцями, які сьогодні залишаються недосяжними через окупацію сходу України, повідомляється на сайті артцентру.
"Локації, що стають тлом цієї подорожі, зображають Маріуполь та його околиці — краєвиди, які були важливими в житті автора і до яких він подумки повертається знову й знову. Осмислюючи втрати і спроби зберегти невловиме, він занурюється в рефлексії про те, як час, війна й окупація змінили знайомі місця", — йдеться у дописі.

Номінантка Премії PinchukArtCentre 2025: Дар’я Молокоєдова
Дар’я Молокоєдова з Краматорська Донецької області — мультимедійна художниця. Головними темами її мистецької практики є дім та дитинство, які вона досліджує через власний і досвід близьких людей, розповідає PinchukArtCentre про номінантку.
Як зазначається на офіційному сайті конкурсу, робота Дар'ї "Музика вітру" — мрійлива композиція про сюрреалістичну атмосферу буденності країни у війні.

"Зображені дерево, рука, жаба, жінка та нирки втілюють суперечливі виміри дійсності в Україні зараз: тут близькість смерті та страх сплітаються в танці з життям, сміхом та грою. Так, робота органічно взаємодіє з життєствердною поліфонією навколишнього простору й підкреслює неоднозначність переживання воєнного стану, де сусідять конфліктні емоції та дії", — йдеться в описі до роботи художниці.
Номінантка Премії PinchukArtCentre 2025: Катерина Алійник
Катерина Алійник — художниця родом з Луганська. З 2016 року живе в Києві. Алійник працює переважно з темою пейзажу, що постраждав від війни та окупації, йдеться на сторінці PinchukArtCentre.
"У своїй художній практиці Катерина Алійник працює з протиріччям, яке викликає відтворення недоступного нині пейзажу на сході України", — йдеться у дописі.
Також зазначають, що її роботи були представлені зокрема на виставці "З України: Сміливі мріяти", що увійшла до офіційної паралельної програми 60-ї Венеційської бієнале, на бієнале Matter of Art у Празі, та на виставці "Між прощанням і поверненням" у Мистецькому Арсеналі.
В описі до її роботи "Він помер від старості" йдеться про те, що на полотні зображений мертвий кабан. Такий образ втілює надію й відновлює природну подієвість, адже органічна смерть у контексті війни постає як привілей.
Інші роботи серії розкривають циклічність природних процесів, зазначається у статті.
Номінант премії PinchukArtCentre 2025: Ілля Тодуркін
Ілля Тодуркін з Маріуполя Донецької області. Закінчив Національну академію образотворчого мистецтва і архітектури.
Як повідомляється на сайті "Art Lviv Online", після навчання у Києві митець переїхав до Одеси та приєднався до групи художників ОСРЗ-2, де займався переважно перфомансом.
"Ілля Тодуркін звертається до графіки та скульптури, як до практики створення артефактів, що відображають відчуття або міркування, мають властивості пам’яті та стають носіями особистого досвіду. Митець також практикує зміни або доповнення простору, створення об’єкта та малюнка з ситуації або досвіду", — йдеться у повідомленні "Art Lviv Online".
Там також зазначається, що маріуполець з початком повномасштабного вторгнення втратив роботу у Києві та можливість повернутися додому у рідне місто через його окупацію. Став учасником резиденції ОСРЗ-4 у Львові, де виставляв свої скульптури, створені під час резиденції, на груповій виставці.

Короткий список був обраний відбірковою комісією з-понад 900 заявок, отриманих від українських художників.
Серед двадцяти номінантів PinchukArtCentre 2025 міжнародне журі визначить володарів головної та двох спеціальних премій — на 400 та по 100 тисяч гривень. Робота володаря глядацьких симпатій отримає 40 тисяч гривень. Його оберуть відвідувачі артцентру.
Переможниця або переможець премії PinchukArtCentre автоматично стає номінантом на премію Future Generation Art Prize 2026 — міжнародну премію в галузі сучасного мистецтва, метою якої є відкриття нових імен та надання довгострокової підтримки майбутньому поколінню художників.
Виставка працює з 28 лютого 2025 року по 13 липня 2025 року в PinchukArtCentre, Київ, Україна. Графік роботи: з середи по неділю, з 12:00 до 21:00. Вхід вільний.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram