21 історія про парамедиків Донецької області увійшла в документальну книгу "Є пульс!" Зоряни Биндас. На загал її презентували в Києві. Чому був створений окремий підрозділ з поліцейських, які вони задачі виконують у прифронтових районах та у чому унікальність такого проєкту — Суспільне Донбас розповів ініціатор написання книги Олександр Савенко. Він очолював парамедиків поліції Донеччини з 2022 року по липень 2024-го.

Олександр Савенко до 2022 року був начальником тренінгового центру, який займався вишколом поліцейських: з фізичної, тактичної, вогневої та домедичної підготовки. Повномасштабне вторгнення він разом зі своїми колегами зустрів у Маріуполі, де базувався центр.
"Після бойової тривоги ми виконували завдання. 25 лютого 2022 року мене викликав начальник головного управління, поставив мені бойове завдання — і я з особливо важливим вантажем вирушив з Маріуполя до Покровська, де ми несли службу до 7 березня", — згадує Олександр.
"Швидка відмовляється їхати":
створення окремого підрозділу та перший виїзд парамедиків
За його словами, саме 7 березня після наради за участі ДСНС, поліції, медиків та обласної військової адміністрації було прийняте рішення про спільні виїзди екстрених служб на обстріли.
"Мене викликає керівництво і каже: "Олександре, "швидка" відмовляється їхати на обстріли і туди, де відбуваються обстріли", — розповів Савенко.

Тоді на Донеччині з поліцейських сформували десять груп парамедиків. Ще одна — одинадцята створювалася за потреби.
Перший виїзд бригада здійснила у Покровську Донецької області, згадує Олександр. Тоді поранення отримав працівник Укрзалізниці.
"На місці обстрілу залишився нерозірваний снаряд, касетного боєприпасу. І він його якось торкнувся чи буцнув. Ми прибули на виклик, "швидка" була поряд, але медики туди не йшли. ДСНС чекала, коли прибудуть вибухотехніки. Ну, а ми з хлопцями пішли рятувати його. Я пам'ятаю, що він був віруючий, просив, щоб ми йому вкололи знеболення, але цього ми не робимо. Ми поліцейські, ми надаємо тільки домедичну допомогу. Одягнули турнікет", — розповідає про перший виклик парамедик.
Це був перший випадок, коли поліцейські врятували людину, додає він. Потім був обстріл залізничного вокзалу у Краматорську, який поцілила армія РФ.
"Коли роздавали допомогу, в будинок вдарила ракета":
як авторка стала свідком роботи парамедиків
Як розповів Савенко, після деокупації частини Донецької області жителям Лиману та Святогірська іноземні волонтери привезли гуманітарну допомогу. Його підрозділ мав їх супроводжувати.
"Коли ми роздавали людям їжу та одяг, над нами пролетіла ракета. Ми одразу зреагували — людей провели в укриття. А самі поїхали на місце події, де відбувся обстріл. Це було метрів 300 від нас. Там була стара будівля, магазинчик, осколки від якого поранили місцевих. Люди отримали контузії та подряпини, ми надавали допомогу", — розповів Олександр.
Серед волонтерів з Іспанії була і журналістка Суспільного з Тернополя Зоряна Биндас. На Донеччину вона приїхала зняти історію про друга-спортсмена, який приєднався до війська. Вертатися додому планувала з іноземцями, натомість стала свідком обстрілу та роботи поліцейських в екстремальних умовах, розповіла Зоряна.

"Квитки на потяг розібрали. За збігом обставин, з'ясувалося, що до цього самого друга, їхали волонтери, щоб особисто його запросити на забіг в Іспанію. Запитала, чи є в них місце в бусі. Вони сказали, що є — я напросилася з ними до Тернополя. Коли роздавали допомогу цивільним, в сусідній будинок вдарила ракета", — згадує події того дня журналістка.
За її словами, це сталося в січні 2023 року. З того часу Зоряна почала слідкувати за роботою парамедиків, підписалася на їхні соціальні мережі, підтримувала зв'язок з Олександром.
"Це є новинкою для поліції всього світу":
від ідеї до написання книги
Вже тоді чоловік виношував ідею — написати книгу про роботу у небезпечних районах. Керівництво її підтримало, лишилося знайти автора, розповідає Савенко. За допомогою чоловік звернувся до Зоряни Биндас.
Зателефонував і запитав, чи не знає вона когось, хто міг би написати про підрозділ книгу, журналістка майже не вагалася і визвалася зробити це сама.
"Мені це було самій цікаво, бо я ж розуміла, що вони працюють на місцях оцих всіх масованих обстрілів. Виїжджають, коли Росія б'є по мирних — краматорський вокзал, піцерія RIA, готель "Дружба" в Покровську, базар в Констянтинівці. Вони, по суті, повертають купу людей з того світу, реанімують їх. Я подумала, що це треба обов'язково записати", — зауважує авторка.

За час існування підрозділу парамедики Донеччини здійснили 2300 бойових виїздів, де врятували понад 1300 людей. Такі дані наводить Олександр і зазначає, що згодом за прикладом Донеччини, подібні — були сформовані у Запорізькій, Харківській, Херсонській областях.
"Хлопці отримують поранення, можуть загинути. Щоб це зафіксувати, щоб от кожного із них, які вони є, справжні, скільки вони рятують життя. Це унікальний підрозділ — поліцейські, які рятують життя, це для поліції нове — така необхідність виникла в умовах війни. І взагалі, це є новинкою для поліції всього світу, — розповідає Савенко.
У грудні 2023 року журналістка вирушила на Донеччину. Зоряна разом з поліцейськими виїжджала на обстріли. Була в Покровську, Костянтинівці, Торецьку, Селидовому, де спілкувалася з членами кожної команди.
"Два рази вголос кричу "Отче наш" і проколюю":
"Є пульс!": 21 історія на 220 сторінках
Як розповідає Зоряна, над назвою книги майже не думали, ідея прийшла у потязі, коли вона поверталася з Донеччини у Тернопіль.
"Ми стояли на платформі й Олександр Савенко мене запитав: "Як ми назвемо цю книжку?" Я ще не написала жодного рядочка, тільки зібрала інтерв'ю — на все свій час, сказала тоді я. Але вже кручу цю думку собі в голові. І раптом — "Є пульс!" Чому? Тому що в кількох історіях ця фраза повторюється. Це дуже емоційний момент, коли людину витягують з-під завалів, починають качати — робити серцево-легеневу реанімацію. Перевіряють пульс, знову качають. І тут в якийсь момент перевіряють знову і розуміють, що він є. І звучить оця фраза: "Є пульс!", — розказує Биндас.

За словами авторки, тираж книги "Є пульс!" тисячу примірників. В її основу лягла двадцять одна історія парамедиків поліції Краматорська, Покровська, Костянтинівки, Лиману, Торецька, Мирнограду, Добропілля, Дружківки, Селидового.
"Один з епізодів їхньої роботи — швидка приїжджає і відмовляється проколювати легені, тому що лікарка не вміє цього робити. І парамедик розказує, як він бере цю голку і каже всім: "Відійдіть, будь ласка, і дві хвилини помовчіть. Два рази вголос кричу "Отче наш" і цією голкою проколюю йому легені". Він проколов, повітря вийшло, чоловік живий. Таких емоційних моментів багато в цій книжці", — поділилася однією історією з книги авторка.
Напередодні третьої річниці створення підрозділу парамедиків поліції Донеччини, 6 березня 2025 року збірку презентували у столичній книгарні "Readeat".
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram