Зачищають окопи або ліквідовують окупантів, які прорвались в тил українських підрозділів, — цей підрозділ 60-ї окремої механізованої бригади отримав назву "Безславні". Аналогія — із американським фільмом "Безславні виродки" Фільм режисера Квентіна Тарантіно "Безславні виродки" 2009 року. В головних ролях Бред Пітт, Елай Рот, Мелані Лоран, Крістоф Вальц, Тіль Швайґер та Майкл Фассбендер. Командує бійцями колишній військовослужбовець ремонтного батальйону на псевдо "Глаз". На початку повномасштабної служив у складі ремонтної роти. Нині — командує підрозділом, який виконує задачі на передовій. Як зібрали на Херсонщині техніки на дві механізовані роти, чому має на озброєнні радянський автомат, як планують та виконують операції "Безславні" на Донеччині — розповів в інтерв’ю Суспільне Донбас.
Військовослужбовець 60-ї ОМБр "Глаз" на війні з 2014 року. Служив під час АТО та ООС, контракт закінчився 18 лютого 2022 року, а 27 числа, говорить, був знову у частині, аби боронити Україну під час повномасштабного вторгнення РФ.
"У нас варіанта тільки два: або перемагаємо ми, або перемагають вони. Якщо вони переможуть, то України не буде. Перемога — це капітуляція ворога. Якщо будуть якісь договори, із Росією нема про що домовлятися. Вона жодних своїх договорів не виконала", — переконаний боєць.

Російський лендліз: як рембат зібрав дві механізовані
Коли служив на Херсонщині, тоді, згадує, був головним сержантом взводу і займався технічною розвідкою.
"Я їздив понад передком, шукав підбиту техніку, яку можна було забрати, евакуювати, або якісь запчастини прямо на місці скрутити. Механізованою цю бригаду зробила саме наша ремрота. За Херсонщину ми витягнули 28 одиниць легкої гусеничної техніки – це БМПБойова машина піхоти, БМДБойова машина десанту. Їх ми поставили в стрій, і таким чином зробили бригаду механізованою", — розповідає військовослужбовець
"Наші опоненти нам надали на той момент найбільший "лендліз". Ми поставили у стрій, по 10 одиниць техніки, по 10 БМП і 10 БМД– чисто трофейні машини. І зробили дві механізовані роти".

"Чистка" окопів: військовий з ремонтної роти почав працювати на передовій
Боєць згадує пропозиція виконувати нові задачі від командира його здивувала, та вирішив спробувати.

"Командир показує на карті: «Оце — наші окопи, оце — ворожі. Треба чистити окопи». Я, м’яко кажучи, був спантеличений, але думаю: «Ну, один раз спробуємо». Що найцікавіше, перший раз група складалася з бійців підрозділів другого ешелону: ремонтний батальйон, батальйон матеріального забезпечення, польовий вузол зв’язку і найбільш бойовий серед нас був ПТУРПТУР — протитанкова керована ракета, вид протитанкової зброї, складова частина протитанкового ракетного комплексуіст. Так склалося, що кожен у групі мав певний бойовий досвід".
Глаз розповідає називає перший вихід оферою: "Це чисто був характер, ніхто реально тоді не знав, чим це закінчиться. Раз зайшли — зробили. Другий раз зайшли — зробили. Ну, й от вже рік пробуємо. Кожен по-своєму трошки відморожений в правильну сторону. Є ворог — його треба зачищати, якщо ми цього не зробимо, то ніхто не зробить".

"Безславні": які операції виконує група
Військовий розповідає, що після кількох виходів їхній підрозділ отримав назву — за аналогією із фільмом "Безславні виродки".
"Прийшли до свого керівника, і він каже: «Вас назвали «безславні виродки». За ту роботу, яку ми виконували. І до групи приклеїлась ця назва. Було пару разів, як я хотів змінить назву на більш, скажімо, лояльну. Не вийшло", — посміхається боєць.

Говорить, їхні задачі — це як зачистка окопів на передовій від окупантів, так і ліквідація груп російських військових, який прориваються в тил. Працюють, каже, у погану погоду. Готуються ретельно: збирати інформацію допомагають оператори БпЛА, аби знати і кількість окупантів, і їхнє озброєння, і рельєф місцевості.
"Кожен вихід по-своєму страшний. Не боїться тільки той, хто там жодного разу не був. Отой буде розказувати казки, що герой і нічого не страшно… Кожен раз, кожен вихід страшний".

"Глаз" показує власну зброю — ще радянський АК-74автоматичний карабін, розроблений конструктором стрілецької зброї Михайлом Калашниковим у 1974 році. Хоча в основному асоціюється з Радянським Союзом, він використовується багатьма країнами з 1970-х років., звісно, каже, модифікований.
"Тут багато чого замінено і не по одному разу. Я зробив собі те, що з чим мені зручно працювати".
Чому використовує саме АК, про найважчий вихід і лише 30 метрів, які далися на характері, про те, як змінились умови бойових дій за понад десять років війни — дивіться у нашій розмові на YouTube.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.