Олександр з позивним "Канс" командує взводом у батальйоні "Алькатрас" 93-ї окремої механізованої бригади. Був оборонцем Донецького аеропорту восени 2014-го року. Нинішній підрозділ, де він служить, був сформований влітку 2024 року з колишніх ув’язнених. Олександр також був засуджений, але, коли з’явилася можливість, повернувся до війська. Йому 39, народився і виріс у Дніпрі, захоплюється дзюдо, важкою й легкою атлетикою.
Що мотивує його самого та бійців-колишніх ув’язнених, що найважче на службі та що мріє робити після війни — Олександр розповів Суспільне Донбас.
Олександр долучився до оборони України на початку російсько-української війни: брав участь в обороні Донецького аеропорту. Згадує: тоді викликали добровольців, їхня група з 18 бійців три тижні була на ротації в ДАП.
Після АТО Олександр, розповідає, вчинив злочин: "Я посварився, сів у чужий автомобіль, поїхав. А за законом це — викрадення машини. Мені дали 5 років та 3 місяці. Так я потрапив у місця позбавлення волі".
Відбувши три роки покарання чоловік дізнався про можливість долучитися до ЗСУ, аби знову боронити країну вже під час повномасштабного вторгнення.
"Виявив бажання. Оскільки ж я — учасник бойових дій, це — моє. Я трохи знаюся на цьому. Написав заяву. Тепер я тут".

"Такі ж хлопці, як і я". Командує взводом колишніх ув’язнених
Олександр несе службу у спецбаті "Алькатрас" 93-ї окремої механізованої бригади "Холодний Яр". Туди відбирають ув’язнених, які захотіли долучитися до ЗСУ і стати на захист держави.
"Усі думають, що коли людина потрапила туди, — все. А це така сама людина, як і всі. Просто так склалося життя. Деякі, є, мабуть, з народження там «прописані», як кажуть. Деякі, справді випадково. І вони тямущі, багато таких. У них є мотивація, бо там сиділи під замком, а тут — воля. І вони на все: «Так, я хочу»".
"Канс" — командир взводу і готує бійців, які підуть на позиції. Розповідає: тренування складні, але новобранцям не бракує наснаги.
"Більшість людей відсиділи пів терміну. Ну, скільки він там ходив на день? Ну, хай кілометр проходив. А тут щодня, кожен Божий день він по 10 кілометрів і з вагою. Це, звісно, йому важко. Людина за все життя не підтягувалася, відтискалася максимум 10 разів. А зараз легко може 50-60 разів відтиснутися з бронежилетом, з вагою. Легко. Наступного дня кажеш: «Що в тебе болить?». Він: «Ні, нічого». Хоча видно, але він цього не скаже. Все поступово нарощуємо темпи і все, і люди намагаються".

"Я кайфую — ганяти молодих. Як ми тільки на завданні, у мене включається режим «карателя». Я їх на максимум можу ганяти, бо щоб вони розуміли, що це не дитячий садок. Готуємо, як то кажуть, на максимум. Щоб вони розуміли, що таке автомат, що таке FPV, як зачищати окопи", — ділиться військовий.

"Всі знають, що таке — «Алькатрас». Це в'язниця, з якої не можна вибратися. Але ви бачите, ворон летить до своєї мети. А мета у нас яка? Це — перемога. Девіз мій – щоб мої хлопці жили. І ви спали мирно. Ось і все", — говорить "Канс".
Він, як і всі мріє про перемогу України у війни, а по закінченню, думає, розпочати власну справу або стати інструктором, продовжувати вчити військовій справі.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.