Перейти до основного змісту
“Ми надто довго сприймали Україну як даність”. Громадська діячка командувала ротою на бойових позиціях на Донеччині

“Ми надто довго сприймали Україну як даність”. Громадська діячка командувала ротою на бойових позиціях на Донеччині

Харків’янка Юлія у цивільному житті — громадська діячка. Після загибелі двоюрідного брата долучилася до війська медикинею, командувала ротою на бойових позиціях. Нині служить у 111 бригаді ТрО на Донеччині.

Чому жінка переконана, що тільки українці можуть і мають закінчити війну, а також про складнощі керівної посади та про те, що засмучує і надихає — військова на псевдо "Сіріус" розповіла журналістам Суспільного.

"У мене позивний Сіріус. Людина тричі помилилась однією буквою в моєму прізвищі, і замість Сіроус вийшло Сіріус. Мені подобається. Це така гарна зірка. Її теж свого часу використовували як дороговказ — мабуть, це гарно".

Харків’янка Юлія у минулому — громадська діячка і волонтерка — працювала в організаціях, що спеціалізувалися на захисті прав людини та екології. До війська прийшла після загибелі брата.

“Ми надто довго сприймали Україну як даність”. Як громадська діячка стала командиром роти і воює на Донеччині
Юлія, військовослужбовиця 111 бригаді ТРО. Суспільне Донбас/Буряк

"У мене є... був двоюрідний брат. Він служив у Нацгвардії. На жаль, він загинув на Азовсталі. Тоді я вирішила, що прийшла моя черга захищати країну. І на початку 2023 року я пішла у військкомат", — згадує Юлія.

Попри медичний вишкіл, попрацювати медикинею майже не прийшлося, розповідає Юлія. Натомість вона пристала на пропозицію стати офіцеркою — обійняти посаду заступника командира роти з морально-психологічного забезпечення. Зрештою довелось виконувати обов’язки командира роти в бойових умовах.

"Якби кинули в якусь незнайому роту, то там би якісь гендерні стереотипи почали б грати. Можливо, було б набагато складніше. А тут вони вже знали, що я за свої вчинки відповідаю, на мене можна покластися. Людське життя — для мене це найвища відповідальність", — розказала військовослужбовиця 111 бригади ТрО.
“Ми надто довго сприймали Україну як даність”. Як громадська діячка стала командиром роти і воює на Донеччині
Юлія, військовослужбовиця 111 бригаді ТРО. Суспільне Донбас/Олександр Буряк

“Ми надто довго сприймали Україну як даність”. Громадська діячка стала командиром роти й воює на Донеччині
"Сіріус" колекціонує шеврони. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Знання медикині стали у пригоді, коли з побратимами підірвались у машині. Удар прийшовся на бак, згадує військовослужбовиця, тоді отримала контузію та травму ноги.

"Я вже пам'ятаю саме момент вибуху. У нас позаду були три побратими, вони загинули та важкий — триста, там була часткова ампутація. Тоді я по повній програмі зрозуміла, що навчання, воно… Я не думаю, що в мене голова думала, що я роблю, а ось руки чітко робили все, що треба. На щастя, людина жива", — розказала очільниця роти.

Зараз Юлія в групі планування та опановує нові знання — як керувати боєм. Серед військових буднів має і маленькі радості — вона колекціонує шеврони, читає книжки.

“Ми надто довго сприймали Україну як даність”. Громадська діячка стала командиром роти й воює на Донеччині
Іпотерапія для бійців 111 бригади, Донеччина, 14.02.2025. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

“Ми надто довго сприймали Україну як даність”. Громадська діячка стала командиром роти й воює на Донеччині
Шеврон на формі Юлії. Військова 111 бригади, Донеччина. 14 лютого 2025. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Жінка мріє повернутися в цивільне життя, до двох своїх улюблених собак. Але тільки після перемоги.

"Я дуже гарно знаю історію і мені хочеться цю війну із нашим ворогом, який у нас все краде: історію, ідентичність, спадщину — перемогти. Мене дуже тригерить, коли всі чекають: коли все закінчиться і хто нас врятує. Якщо ми самі себе не врятуємо, якщо ми самі не зробимо так, що війна закінчиться, то вона триватиме", — переконана офіцерка.

"Ми надто довго сприймали Україну як даність, а насправді мали цінувати. Цінувати країну з такими ресурсами, з такими людьми".

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Топ дня
Вибір редакції
На початок